Annons:
Ramboll: Sverige starkt i hållbarhet – men enkelspåren pekas ut
Sverige lyfts fram som ett av de europeiska länder som presterar starkt i Rambolls nya rapport European Rail Atlas. Men rapporten visar samtidigt att utvecklingen av järnvägen i Europa är ojämn och att inget land är starkast inom alla områden.
Länder med stabila, långsiktiga styrmodeller och flerårig finansiering – däribland Sverige – bedöms ha bättre förutsättningar än andra att omsätta ambitioner i faktisk utveckling.
Sverige lyfts särskilt fram i hållbarhetsdelen. Enligt rapporten har Sverige några av Europas lägsta koldioxidutsläpp per tågkilometer, tack vare ett elektrifierat nät och en elmix med bland annat vatten- och vindkraft.
Samtidigt pekar Ramboll ut en tydlig svensk svaghet. Trots ökade trafikvolymer är mer än 80 procent av det svenska järnvägsnätet fortfarande enkelspår, vilket enligt rapporten innebär en långsiktig kapacitetsutmaning.
Rapporten pekar också på bredare europeiska problem. ERTMS-utbyggnaden går fortfarande ojämnt, skillnaderna mellan länderna är stora och Ramboll rekommenderar bland annat fleråriga investeringsplaner i lagstiftning samt snabbare utbyggnad av ERTMS på hårt belastade och gränsöverskridande stråk.
Läs mer om rapporten på Rambolls webbplats.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Inlandsbanan välkomnar regeringens besked om upprustning
Inlandsbanan AB välkomnar regeringens besked om omfattande investeringar i transportinfrastruktur kopplat till totalförsvaret. Att Inlandsbanan lyfts fram som det högst prioriterade stråket för upprustning är ett ytterst viktigt och efterlängtat besked.
Trafikverkets nya telefonsystem stör larmsamtal
Larmsamtal har fördröjts, kopplats bort och hamnat fel sedan Trafikverket 11 mars bytte telefonisystem.
Åter tåg på norra Bohusbanan
Tidigt på tisdagsmorgonen kommer tågtrafiken mellan Uddevalla och Dingle att återupptas, ett dygn senare än planerat. Därmed går tågen på sju av de 18 milen på Bohusbanan. I december ska tågen åter rulla mellan Dingle och Strömstad och i mars nästa år återupptas tågtrafiken mellan Göteborg och Stenungsund.
”Fakta behövs i debatten om järnvägens eftersatta underhåll”
I den offentliga debatten diskuteras Trafikverkets förslag till nationell plan för transportinfrastrukturen, där målet är att till 2050 ta igen större delen av det eftersatta underhållet på järnvägen. Målet välkomnas av många, men ifrågasätts också. Kritiken bygger ofta på en förenklad bild av vad eftersatt underhåll är och på en underskattning av hur snabbt underhåll och investeringar faktiskt ökar. Det skriver Ann-Sofie Atterbrand, avdelningschef järnvägsplanering Trafikverket och Robin Backebjörk, avdelningschef järnvägssystem Trafikverket.
Klart linjeförslag genom Piteå
Trafikverket har nu tagit fram den järnvägslinje som kommer ligga till grund för fortsatt planering på sträckan mellan Munksund och Öjebyn.
Fortfarande stopp på flera banor
Tre dygn efter stormen Dave klingade av är det fortfarande stopp för tågtrafiken på flera järnvägar i Västsverige. När tågen åter kan börja rulla är ännu osäkert.
Civilplikten räddar tågtrafik i krig
Trafikverket utreder hur tågtrafikledningen ska fungera i kris och krig. Tågklarerare krigsplaceras redan nu i Trafikverket men personalförsörjningen måste förstärkas genom civilplikten.
Allt fler tåg i trafik
Stormen Dave medförde att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har ställdes in från påskdagens eftermiddag och drygt ett dygn framåt. Under annandagens eftermiddag kunde sträckan Göteborg–Borås–Värnamo öppnas och X2000-trafiken mellan Göteborg och Stockholm återupptas. VR ställde in all snabbtågstrafik under annandagen.
Nästan inga tåg i Västsverige
Stormen Dave har medfört att tågtrafiken i stora delar av västra södra Sverige har varit inställd under större delen av annandagen. Trafikverket hoppas kunna öppna några banor för trafik under eftermiddagen.
Rödgröna vill elektrifiera Kinnekullebanan
De rödgröna partierna i regionfullmäktige i Västra Götaland vill se Kinnekullebanan, I första hand på sträckan Håkantorp-Lidköping, elektrifierad.









