Annons:

Publicerad: 2023-12-02

Första Rc4 med ETCS i trafik

Lokuthyrningsbolaget Nordic Re-Finance har i november fått godkännande av det första Rc4-loket med det nya signalsystemet ETCS (European Train Control System). Ombyggnationen har gjorts i ett samarbete mellan Nordic Re-Finance, Green Cargo och Alstom och den utrustningen som monterats är Ebicab Baseline 3.4. Ytterligare sju av bolagets Rc4 kommer att utrustas i närtid och projektet förväntas färdigt till sommaren 2024.

OBS! Här hittar du en längre intervju med Mikael Zagerholm, teknisk chef på Nordic Re-Finance.

ANNONS:

Du kanske också är intresserad av:

Notis

Haverikommissionens rapport från Iggesund klar

Ett SJ-tåg på väg mellan Stockholm och Sundsvall spårade ur 7 augusti 2024 efter ett kraftigt regnväder. Tåget var på väg från Stockholm till Sundsvall med 120 passagerare ombord. Tre personer skadades lindrigt. Nu är Haverikommissionens rapport klar.

Tåg 562 med X55 3357 spårade vid 12:30-tiden på måndagen ur på Ostkustbanan mellan Iggesund och Hudiksvall. Tåget som var på väg från Stockholm till Sundsvall hade 120 passagerare ombord. Tre personer skadades lindrigt.