Annons:

Publicerad: 2024-03-18

Åter godståg från Haparanda

Väte Rail kommer från 8 april att köra två nya kombitåg i veckan mellan Umeå och Göteborg på uppdrag av Nurminen Logistics. I sommar inleds trafik mellan Haparanda och Göteborg.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Godstågstrafiken från och till Haparanda har varit inställd sedan hösten 2022.

Annons:

”Tågtransport till Göteborg och fartyg över världshaven är det minst miljöstörande och mest effektiva sättet att transportera gods från norra Finland ut över världen”, säger Marjut Linnajärvi, chef för försäljning och järnvägstransporter på Nurminen Logistics.

Hittills har industriprodukter från norra Finland ofta körts på lastbil till Helsingfors, närmare 100 mil, och sedan lastats på feeder-fartyg för transport till någon av de europeiska storhamnarna som Hamburg, Rotterdam eller Antwerpen där de lastats om ytterligare en gång för sjötransport till Amerika eller Fjärran Östern.

Dyrt och tidsödande

”Det blir dyra och tidsödande transporter”, säger Marjut Linnajärvi.

Tidigare har Nurminen ordnat transporter mellan Finland och Fjärran Östern med tåg genom Ryssland med de transporterna stoppades efter den ryska anfallet mot Ukraina 2022.

”På grund av den nuvarande geopolitiska situationen har Finlands internationella
tillgänglighet försämrats avsevärt”, säger Marjut Linnajärvi.

Vi behöver nya djärva lösningar, mod och flexibilitet för att skapa framgång på
våra exportmarknader och trygga Finlands försörjning.

 

Marjut Linnajärvi, chef för försäljning och järnvägstransporter på Nurminen Logistics

”Vi behöver nya djärva lösningar, mod och flexibilitet för att skapa framgång på
våra exportmarknader och trygga Finlands försörjning.”

Tåg till Göteborg snabbare och billigare

”Men tåg från Haparanda till Göteborg transporterar vi godset så klimat- och miljövänligt det går till Göteborg där det lyfts ombord på fartyg för direkttransport till andra kontinenter.”

”Det blir betydligt snabbare och billigare.”

Lastning och lossning av tågen kommer att utföras vid terminalen i Haparanda.

Green Cargo ställde hösten 2022 in den reguljära godstrafiken från och till Haparanda. Bilden togs på bangården i Boden i samband med vinterprov med kompositblockbromsade godsvagnar vintern 2020–2021.

All godstågstrafik till och från Haparanda har legat ner sedan Green Cargo ställde in trafiken hösten 2022.

En betydande del av exportgodset från nora Finland transporteras i dag på färja från Vasa till Umeå och vidare söderut genom Sverige, Tågen som Väte Rail kommer att köra för Nurminen mellan Umeå och Göteborg kommer att lastas och lossas av Kvarken Ports.

Väte Rail hyr Traxx-lok för nya uppdraget

Väte Rail kommer att hyra Traxx-lok från Railpool för tågdragningen mellan Umeå, Haparanda och Göteborg. Väte Rail hyr sedan tidigare Traxx-lok av Nordic Re-Finance.

”Det är ett spännande projekt”, säger Jan G Forslund, vd i Väte Rail.

“Vi inleder trafiken mellan Umeå och Göteborg med två tågpar i veckan 8 april och någon gång i juni börjar vi köra mellan Haparanda och Göteborg, ett tågpar i veckan från start.”

Vi inleder trafiken mellan Umeå och Göteborg med två tågpar i veckan 8 april och någon gång i juni börjar vi köra mellan Haparanda och Göteborg, ett tågpar i veckan från start.

 

Jan G Forslund, vd i Väte Rail.

Anledningen till att det dröjer cirka två månader extra att komma igång med trafiken till Haparanda är att Haparandabanan är utrustad med tågsäkerhetssystemet ERTMS och att de lokförare som kommer att köra tågen behöver få utbildning på detta system.

Kan bli fler tåg

Om transporterna från norra Finland blir så omfattande som Nurminen hoppas kan antalet tåg komma att utökas.

Logistikföretaget First Row Logistics hade långt gångna planer på att inleda godstågstrafik mellan Haparanda och Göteborg men planerna hann inte förverkligas innan First Row begärdes i konkurs i oktober förra året.

”Det är tack vare konkursen i First Row som Nurminen engagerat sig i dessa transporter och vi fick förtroendet att sköta tågdragningen”, säger Jan G Forslund.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Relaterat innehåll:

Nyhet

Tre med vinst och fem med förlust

Det gick riktigt bra för SJ. MTR Express lyckades efter nästan tio år vända förlust till vinst. Snälltåget gick allra bäst. Kommersiell tågtrafik lönar sig. Men för alla företag som bedrev upphandlad trafik slutade 2023 med svidande förluster.

Nyhet

Green Cargo går bättre och sämre

Färre förseningar, ökad trafiksäkerhet, krympande godsvolymer men flera nya transportavtal, i stort sett oförändrad omsättning men något mindre förluster och svag soliditet. Vändningen har ännu inte kommit för Green Cargo.

Nyhet

Normal tågtrafik från onsdag

SJ hoppas kunna köra alla tåg, inklusive X2000-tågen, från och med onsdag. Därmed undviks tågkaos i jultrafiken. Ett av de kontrollerade tågen hade en ”mindre avvikelse” i ett hjul och får nya hjul.

Foto. Tobbe Lundell SJ:s vd Monica Lingegård assisterade kundvärdarna på Stockholm Central under lördagen och söndagen 16-17 december 2023.
Nyhet

Många tåg ställs in i påsk

Under påskhelgen stoppas tågtrafiken på många banor i Sverige på grund av banarbeten. Resenärerna hänvisas till ersättningsbussar på kortare eller längre sträckor och till spårvagn.