Annons:

Publicerad: 2024-10-05

Vy förlänger avtal med Mantena

Vy förlänger avtal om underhåll av Flirt-boggier med Mantena, som får leverera det tunga underhållet på Vys mest använda tågsätt i ytterligare fyra år.

FOTO: Mantena

”Vi är mycket nöjda med förlängningen av detta kontrakt med Mantena. För att vi ska kunna leverera bra kundupplevelser varje dag är vi beroende av noggrant underhåll av hög kvalitet. När det gäller underhåll av tågens underreden är vi helt säkra på att Mantena är rätt aktör att leverera detta”, säger Hans Bendik Eriksen, direktör för fordon och kvalitet på Vy.

Det ursprungliga avtalet med Mantena om underhåll av boggierna – alltså tågens underreden – löper ut 2026. När Vy nu har utnyttjat optionen, kommer Mantena att fortsätta detta underhåll fram till 2029. Kontraktet är värt cirka 500 miljoner norska kronor under optionsperioden.

Vys 150 Flirt-tågsätt transporterar passagerare på Østlandet i Norge, på Vossebanen och Gjøvikbanen och de trafikerar även Göteborg. Tågen är tillverkade av Stadler och kallas ofta för ryggraden i den norska järnvägen.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Infrakraft förvärvar Trackteam

Infrakraft växer vidare genom förvärvet av Trackteam Projektledning AB med bas i Falun. Därmed utökas och breddas Infrakrafts erbjudande inom projektledning och teknisk expertis kopplat till järn- och spårinfrastruktur.

Notis

SJ kör vidare i Norge

SJ Norge får köra tågen på Dovrebanan, Rørosbanan, Nordlandsbanan, Raumabanan och Trønderbanan i ytterligare två år. Det har Jernbandedirektoratet beslutat.

Notis

Intensivutbildning till signaltekniker

Bristen på signaltekniker riskerar att bromsa moderniseringen och utbyggnaden av de svenska järnvägarna. Professionals Nord startar i mars 2026 en intensivkurs om tolv veckor i signalteknik i samarbete NRC och Infrakraft.

Notis

Storsatsning på nya underhållståg

Trafikverket investerar i tre nya underhållståg, med option på ytterligare två. Den totala kostnaden för grundbeställningen, inklusive tio års fordonsunderhåll, uppgår till 1 miljard kronor.

Notis

En hund begraven i Järna

Skelettet av en hund, en bendolk, bearbetade pålar och en mjärde. Det är några av de unika 5 000 år gamla fynd från stenåldern som Arkeologerna vid Statens historiska museer har grävt fram ur en mosse i Gerstaberg, utanför Järna.

Notis

Sweco vinner uppdrag om två nya spår mellan Hässleholm och Lund

Trafikverket har gett arkitektur- och teknikkonsultföretaget Sweco i uppdrag att genomföra en lokaliseringsutredning för två nya järnvägsspår mellan Hässleholm och Stångby, norr om Lund. Genom att gå från två till fyra spår på sträckan förbättras möjligheten till arbetspendling och kapaciteten för godstransporter på järnväg ökar. Uppdraget, med ett ordervärde på cirka 80 MSEK, löper till mitten av 2028.