Annons:

Publicerad: 2025-09-24

Dyrare arbetspendling med regeringens budgetproposition

Branschorganisationerna inom den svenska kollektivtrafiken har enats om målet att 2030 ska 4 av tio motoriserade resor ska vara kollektiva 2030. Man har tillsammans uppvaktat regeringen kring fler av de satsningar som behövs. Besvikelsen var därför stor när budgetpropositionen offentliggjordes.

SL X60 6090 i Sundbyberg september 2016.
Ett nylevererat SL pendeltåg X60B på stationen i Sundbyberg i början av september 2016. FOTO: Kasper Dudzik

Organisationerna beklagar att regeringen inte går vidare med det tidigare remitterade förslaget om till hälften slopad förmånsskatt på periodkort i kollektivtrafiken.

OECD och Klimatpolitiska rådet har upprepade gånger kritiserat Sverige för att inte göra tillräckligt för att främja kollektivt resande. Dessutom ska beloppsgränsen höjas för när ett reseavdrag får göras, från 11 000 kronor till 15 000.

Detta innebär att det blir dyrare att arbetspendla, oavsett om man reser kollektivt eller med bil. Höjningen med 4 000 kronor gör att kostnaden kan öka med upp till 2 000 kronor per år, beroende på vilken marginalskatt man har.

“Kollektivtrafiken har en stor roll med att bidra till både ett hållbart och resurseffektivt resande samt även till att vidga och utveckla Sveriges arbetsmarknadsregioner. Vi beklagar därför att regeringens tidigare presenterade förslag om till hälften slopad förmånsskatt på periodkort inte finns med i budgetpropositionen, eftersom det skulle bidragit till en ökad attraktivitet för kollektivtrafiken”, säger Johan Wadman, vd Svensk Kollektivtrafik.

“Att regeringen återigen väljer bort en reform som skulle ha gynnat både klimatet och hushållens ekonomi är svårt att förstå. Det hade varit ett viktigt stöd till alla som pendlar kollektivt, och en tydlig signal om att kollektivtrafiken är en bärande del av klimatomställningen. Vi kan konstatera att det kollektiva resandet inte har varit en prioriterad fråga under den här mandatperioden. Det behöver förändras”, säger Anna Grönlund, branschchef och vice vd Sveriges Bussföretag.

“Politik kommer till uttryck genom handling, inte genom ord allena. Det är uppenbart att kollektivtrafiken missgynnas, medan den privata biltrafiken gynnas. Detta sker samtidigt som samtliga miljöindikatorer pekar i en mycket illavarslande riktning. Politiken fattar beslut som om vi vore den sista generationen på planeten. En diametral förändring av inställningen till vårt ansvar gentemot framtida generationer behövs snarast”, säger Pierre Sandberg, förbundsdirektör Tågföretagen.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Ökad omsättning för Railcare

Railcares omsättning steg kraftigt medan vinsten ökade marginellt under 2025. För helåret blev nettoomsättningen 668 miljoner kronor och rörelseresultatet 67,6 Mkr.

Notis

VR Snabbtåg prisade på Grand Travel Award 2026

VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award. Priset avgörs av både resenärer och branschfolk genom en omfattande NPS-undersökning. Förstaplatsen knep VR i tuff konkurrens med stora aktörer inom tåg-, flyg- och bussbranschen på den svenska marknaden.

Notis

Affärsresande 15 procent av VR:s resenärer

Affärsresandet med tåg ökar hos VR Snabbtåg. Under 2025 stod affärsresenärer för 15 procent av resorna på sträckan Stockholm-Göteborg – den högsta andelen hittills. Ökningen förklaras av att företag i allt större utsträckning väljer bort inrikesflyg av klimatskäl, samtidigt som affärsresandet gradvis återhämtar sig efter pandemiåren.

Notis

Ny gångbro över spåren på Uppsala C

Nu finns ett förslag på en ny gångbro över spåren på Uppsala C som Uppsala kommun och Trafikverket planerar tillsammans. Bron kommer att ansluta till den nya stationsbyggnaden och ska ge snabb tillgång till alla perronger.

Nyhet

Tågtrafik missgynnas av banavgifterna

De banavgifter som tågtrafikföretagen betalar för att köra tåg i Sverige är inte får höga, snarare för låga. Men de avgifter som landsvägstrafiken och sjöfarten betalar skulle behöva höjas markant för att nå rättvisa konkurrensvillkor.