Annons:

Publicerad: 2026-06-26

Tak på tåg till Malmö

Den norska taktillverkaren Lett‑Tak anlitar Bring för transporterna till en ny multisportarena i Malmö. Stora mängder byggmaterial fraktas till största del med tåg.

Ett av VR Snabbtågs snabbtåg på väg från Stockholm till Göteborg passerar Alingsås 8 januari 2026.
FOTO: Bring

Lett‑Tak är specialiserade på prefabricerade taklösningar och har tidigare levererat taket till Friends Arena i Sverige, och Telenor Arena i Norge. Under 2026 genomför de ett omfattande arenaprojekti Malmö, där Bring ansvarar för transporterna från fabriken i Larvik.

Transporterna sker med en kombination av tåg och fossilfri HVO‑diesel. Bring använder sin egen tågrutt mellan Oslo och Malmö som en central del i upplägget. Samtliga transporter sker med Brings egna trailers, anpassade för projektets behov.

“Med vår egna tågrutt minskar utsläppen på sträckan mellan Oslo och Malmö med ungefär 96 procent jämfört med om samma sträcka hade körts med diesellastbil”, säger Erik Roth, koncerndirektör för internationell logistik på Bring.

Från Larvik i Norge till Malmö planeras lossning av ungefär 80 trailers. Taken levereras färdigproducerade från fabrik och lyfts direkt ur trailern med kran, för att sedan monteras på plats. Lösningen gör att byggprocessen går snabbt. Delarna passar ihop som ett stort lego, och byggnaden blir tät direkt när bitarna monterats.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Stora problem efter tågurspårning

Tågurspårningen under torsdagen strax över om Bollebygd mellan Göteborg och Borås orsakar stora problem för tågresenärer och tågtrafikbolagen. Trafiken förbi urspårningsplatsen kommer troligen inte att kunna återupptas förrän om två veckor.

Notis

Railcare totalrenoverar TMZ 1439 åt TM Togdrift AS

Ett äldre diesellok får nytt liv genom en omfattande totalrenovering hos Railcare. På uppdrag av den norska tågoperatören TM Togdrift AS moderniseras loket TMZ 1439 med ny teknik, förbättrad förarmiljö och uppgraderade säkerhetssystem. En investering som ger känslan av ett nytt lok, till ungefär halva kostnaden jämfört med en nyanskaffning.

Notis

Stort börsras för Train Alliance

Värdet på aktierna i Train Alliance minskade med 60 procent när handeln i bolaget återupptogs på Nasdaq First North Growth Market 22 juni efter ha varit stoppad i nästan fyra månader. Aktierna tappade ytterligare under tisdagen.

Nyhet

Tågstopp Göteborg–Alingsås åtta veckor

Under åtta veckor i sommar från och med i dag är det trafikstopp på Västra stambanan mellan Göteborg och Alingsås. De flesta tågresenärerna får byta till eller från buss i Alingsås men SJ kör X2000-tågen via Borås utan byten.

Notis

Infrakraft vinner kontrakt i Öresundsregionen

Infrakraft har tilldelats flera infrastrukturprojekt i Öresundsregionen, entreprenaderna Trelleborgsbanan, Lommabanan, etapp 2 samt nyligen också entreprenaden Oxie där hållplatsen ska byggas om till en enspårsdriftplats som bland annat möjliggör för tågen att vända där. Totalt omfattar de tre projekten en kontraktssumma på över 600 miljoner kronor.

Notis

Skåne kraftsamlar för södra Sveriges viktigaste järnvägsprojekt

Nu tar arbetet med järnvägsutbyggnaden mellan Hässleholm och Lund ett viktigt steg framåt. Trafikverket, Region Skåne, berörda kommuner – Lund, Eslöv, Höör, Hässleholm och Malmö samt Länsstyrelsen Skåne har enats om en gemensam samverkansöverenskommelse för programmet – södra Sveriges enskilt viktigaste infrastruktursatsning.