Annons:

Publicerad: 2026-08-26

Gamla banor får nytt liv

Trafikverket bygger två teststräckor på järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn och den nedlagda sträckan mellan Morjärv och Haparanda röjs fram. Två viktiga projekt för att för att stärka Sveriges motståndskraft i vardag, kris och krig.

Röjd del av järnvägen mellan Morjärv - Karungi - Haparanda. Foto: Trafikverket
Röjd del av järnvägen mellan Morjärv–Karungi–Haparanda. FOTO: Trafikverket

“En återuppbyggnad av svensk järnväg pågår över hela landet för att öka tillgängligheten för såväl medborgare som näringsliv men även för vår ökade totalförsvarsförmåga. Norra Sverige, och inte minst Norrbotten, är en viktig del av Sveriges totalförsvar”. säger Helena Eriksson regional direktör vid Trafikverket.

Arbetet med att röja sträckan på den nedlagda järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn inleddes under sommaren 2025. Nu ska nya spår byggas på den befintliga banvallen på två teststräckor. Syftet är att testa metoder som fungerar på de järnvägar som inte trafikerats på många år.

“Dessa spårbyten är viktiga och kommer att ge bra information, verifiera de utredningar som genomförts samt ligga till grund för att planera kommande aktiviteter på de järnvägar som inte trafikerats på många år, om beslut fattas”, säger Helena Eriksson regional direktör vid Trafikverket.

Parallellt pågår ett arbete med att vegetationsröja banan mellan Morjärv och Haparanda. Syftet är att utreda om en framtida trafikering av sträckan är genomförbar.

“Banan har inte trafikerats sedan 2012 och därför behöver vi genomföra röjning av vegetationen längs med hela banan. Vegetationsröjning är en förutsättning för vidare utredningsarbete, bland annat inspektioner av trummor och avvattning, inmätningar och siktmätningar i plankorsningar”, säger Helena Eriksson regional direktör vid Trafikverket.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Plats för fler tåg på Malmbanan

LKAB anser sig tvingat att köra malm med lastbilar på E10 mellan Mertainen och Kiruna eftersom kapaciteten på Malmbanan är otillräcklig. Men enligt Trafikverket utnyttjas Malmbanan i relativt liten utsträckning och det finns plats för fler och snabbare tåg.

Notis

Åter tågtrafik Göteborg–Alingsås

Klockan 05:15 på måndagsmorgonen, fyra minuter tidigt, passerade tåg 400 Lerum på sin väg från Göteborg till Stockholm. Därmed hade tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås återupptagits efter åtta veckors avstängning.

Notis

Railcare tecknar nytt ramavtal med Trafikverket

Railcare har tecknat ett nytt ramavtal med Trafikverket avseende entreprenadarbeten i Sverige. Ramavtalet gäller 3 år från och med 1 februari 2027 med option om förlängning på ytterligare 1+1 år. Liksom tidigare ramavtal kommer löpande avrop att ske.

Nyhet

Tågen tillbaka i Silverhöjden

På söndag är upprustningen av Silverhöjdsspåret mellan Grängesberg och Ställdalen klar. Därmed skapas ett två mil långt dubbelspår för tågen på Bergslagsbanan.

Nyhet

​Åter tågtrafik Göteborg–Borås

​​Vid midnatt natten till torsdagen kunde tågtrafiken mellan Göteborg och Borås återupptas efter tågurspårningen för tre veckor sedan. Men på grund av de höga temperaturerna och risken för nya solkurvor begränsas tågens hastighet till 40 km/h under torsdagen och fredagen.