Annons:
X80 har nått Sverige
På lördagseftermiddagen anlände det första X80-tåget till Sverige efter sjöresan från Tyskland.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Västtrafik X80 004 växlas av från tågfärjan M/S Skåne i Trelleborgs hamn på lördagseftermiddagen 2 april 2022.
Annons:
X80 004 anlände på lördagen från Rostock till Trelleborg. Tågsättet transporterades över Östersjön med Stenalines tågfärja M/S Skåne. Det blivande regionaltåget kommer från Alstoms anläggning i Hennigsdorf norr om Berlin och ska under helgen dras till Alstom i Västerås.
Transporten organiseras av RailAdventure och tåget drogs genom Tyskland på transporttrallor, då det är för brett för tyska plattformar.
Västtrafik har beställt 45 regionaltåg av typen Zefiro från dåvarande Bombardier som köpts av Alstom.
Efter kompletterande arbeten, provkörningar och utbildning av lokförare och verkstadspersonal ska tågen sättas I trafik 2023 eller 2024.
Det 80 meter långa tåget har 270 sittplatser.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Ingen klarade kraven på nya nattåg
Trafikverket avbröt i somras upphandlingen av nya lok och vagnar för den upphandlade nattågstrafiken mellan Stockholm och Norrland. Ingen av anbudsgivarna klarade de krav Trafikverket ställde.
VR i startgropen
Om knappt tre månader tar VR Sverige över trafiken för Tåg i Bergslagen. Lokförare och administratörer är snart på plats men ännu saknas tågvärdar.
Nya behov kräver nya lösningar
Förra helgen var det dags igen. Ännu en järnväg fick tillbaka sin persontrafik. Efter nästan 50 år stannar tågen återigen på hållplatserna utmed Söderåsbanan Åstorp-Teckomatorp. Igen, för så sent som i våras återkom persontrafiken på sträckan Boden-Haparanda och för ett år sedan var det Lommabanan Kävlinge-Malmö som hade nypremiär.
Nu invigs spårvägen i Lund
På lördag invigs spårvägen i Lund. Fem av sju vagnar är levererade men trafiken blir lite glesare än planerat den första tiden. Redan under provkörningarna inträffade den första olyckan sedan en cyklist kört mot rött ljus.



