Annons:
Alstom och Flox testar AI mot viltolyckor
Alstom och Flox får 3,3 miljoner kronor från Vinnova för att testa AI-teknik för att motverka viltolyckor på järnvägen.
Ett AI-system ombord på tågen minskar olyckor och skyddar djurlivet genom avskräckande ljudsignaler. Fälttester kommer att genomföras på utvalda järnvägssträckor i Sverige under hösten 2024 och vintern 2025. Projektet bedöms som en del i arbetet för att nå Sveriges och EU:s mål för hållbara och säkra transporter. FOTO: Alstom och Flox
Alstom har tillsammans med Flox fått 3,3 miljoner kronor i finansiering från Vinnova för att genomföra fälttester av ett AI-system som förebygger kollisioner mellan tåg och vilda djur. Varje år rapporterar Trafikverket cirka 5 000 djurkollisioner i Sverige och genom att minska både olyckor och skador på tågfordon samtidigt som djurlivet skyddas har projektet potential att revolutionera järnvägssäkerheten.
“Genom att kombinera vår expertis inom hållbar mobilitet med banbrytande AI-teknik, tar vi ett viktigt steg mot att skapa säkrare järnvägar och samtidigt skydda djurlivet,” säger Maria Signal Martebo, vd Alstom Sverige.
Flox, med expertis inom AI och bildanalys, har utvecklat ett system för att identifiera och avskräcka vilda djur från att nå fram till järnvägsspåret. Genom att använda olika ljudsignaler för olika djurarter, skapas en avskräckning som förhindrar olyckor innan de sker. Denna teknik har redan testats framgångsrikt och nu ska systemet valideras i järnvägsmiljö i Sverige.
Systemet identifierar vilda djur och reagerar i olika scenarier inom andra områden såsom flygplatser, trafikleder, gruvor, städer och jordbruk i både Europa och USA.
“Vår tågbaserade Flox-teknik bygger på avancerad AI och djupgående förståelse för djurens beteende, vilket gör det möjligt att skydda både tågtrafiken och djurlivet. Tillsammans med Alstom kan vi nu validera denna lösning i en järnvägsmiljö och göra verklig skillnad för både säkerheten och naturen,” säger Sara Nozkova, vd på Flox.
Under hösten 2024 och vintern 2025 kommer fälttester att genomföras på utvalda järnvägssträckor. Detta gemensamma projekt stöds av Vinnova och har valts ut på grund av sin höga potential för nationell och internationell spridning. Det bedöms som en del i arbetet för att nå Sveriges och EU:s mål för hållbara och säkra transporter.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Green Cargo tar över Årsta kombiterminal
Från och med 1 oktober 2026, är Green Cargo terminaloperatör för Årsta kombiterminal. Genom avtal med Jernhusen tar Green Cargo över driften av en av Sveriges viktigaste noder för intermodala transporter till och från Mälardalen.
Fler invånare när tågen stannar
Orter som fått tågstation har haft en starkare befolkningsutveckling än jämförbara orter utan tågtrafik. Efter 20 år var den beräknade skillnaden drygt 18 procent, enligt en svensk studie.
Trafikverket måste öka säkerheten vid spårarbeten
Statens haverikommission rekommenderar Transportstyrelsen att genomföra tillsyn av hur Trafikverket säkerställer sin riskkontroll i alla entreprenörsled vid arbete i spårområde och Trafikverket att vidta åtgärder för att stärka säkerheten vid arbete i spår.
Trafikverket vill tidigarelägga stora järnvägsbyggen
Fyrspåret söder om Uppsala och dubbelspåret söder om Sundsvall kan komma i gång tidigare. Trafikverket föreslår att sex järnvägsprojekt får byggstartsbeslut för perioden 2027–2029. Regeringen avgör vilka som får gå vidare.
Infrakraft gör nya investeringar.
Infrastrukturkoncernen Infrakraft fortsätter att växa och har gjort nya investeringar i järnvägsmaskiner. Under InnoTrans köpte man ytterligare en spårriktare och en makadamplog.
Västtrafik köper ytterligare 35 X80
Västtrafik har utlöst optionen på ytterligare 35 tågsätt X80-tåg från Alstom. Beställningen är värd 350 miljoner euro, motsvarande fyra miljarder kronor i dagens penningvärde.
Åter ny ägare till Hector Rail
Godstågsbolaget Hector Rail får ny ägare för tredje gången på tolv år. InfraRed Capital Partners förvärvar Hector Rail Group från Ancala.
Klart linjeförslag för Norrbotniabanans sträckning genom södra Piteå
Trafikverket har tagit fram järnvägslinjen som kommer att ligga till grund för fortsatt planering på sträckan mellan Länsgränsen Västerbotten/Norrbotten-Munksund.
RDC släpper fler biljetter
RDC har nyligen börjat sälja biljetter till nattågen mellan Stockholm och Hamburg-Berlin under jul- och nyårshelgerna. Från tidtabellskiftet i december gör tågen uppehåll även i Köpenhamn Syd.
Lägre kostnader med AI
Artificiell Intelligens (AI) kan möjliggöra årliga kostnadsbesparingar på 35-80 miljarder dollar och intäktsökningar på 20-50 miljarder dollar inom järnvägen globalt.









