Annons:
Återhämtning för Hector Rail
2024 var ett uselt år, åtminstone ekonomiskt, för Hector Rail både i Sverige och Tyskland. Men 2025 är situationen annorlunda och det ekonomiska utfallet är ”väsentligt bättre”.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik

2024 gjorde Hector Rail en storförlust men den ekonomiska situationen ser nu betydligt bättre ut, enligt företagsledningen. Vectron-loket 243.127, inhyrt från Alpha Trains, har knuffat in lastade virkesvagnar till Värö bruk 2 juni 2025.
”2024 var ett exceptionellt dåligt år”, säger Sofia Lundkvist, produktionschef på Hector Rail.
”Vi har vidtagit ett antal åtgärder och 2025 ser väsentligt bättre ut än 2024.”
För 2024 redovisade Hector Rail en förlust efter finansiella poster på 104,4 miljoner kronor jämfört med 38,9 Mkr året innan. Det egna kapitalet krympte från 308 till 190 Mkr.
Det tyska dotterbolaget Hector Rail (Germany) GmbH redovisade en förlust på motsvarande 54,3 Mkr
Brittisktägt sedan 2020
Hector Rail ägs sedan 2020 av den brittiska infrastrukturfonden Ancala Infrastructure Fund II.
Enligt koncernredovisningen ökade förlusten efter finansiella poster från 63,4 Mkr till 182,5 Mkr. Det egna kapitalet minskade från +50.5 till -129 Mkr och blev därmed negativt.

Storförlust för Hector Rail
Nettoomsättningen minskade marginellt men förlusterna ökade kraftigt. Hector Rail har ekonomiska problem i både i Sverige och i Tyskland.
Annons:
Men enligt ledningen för Hector Rail berodde de stora förlusterna i Sverige och Tyskland under 2024 på ett antal olyckliga faktorer och de åtgärder som vidtagits under 2024 och 2025 har givit resultat.
”2023 och 2024 drabbades vi av kraftigt ökade kostnader när Trafikverket införde det nya planeringssystemet MPK”, säger Sofia Lundkvist.
Höga kostnader i kallt väder
”Dessutom hade vi en exceptionell kall och snöig vinter i hela Sverige och vi, liksom andra operatörer, drabbades av stora förseningar och fordonsproblem. Verkstadskapaciteten räckte inte till och vi tvingades ställa in tåg.”
”Resultatet under första kvartalet 2024 var riktigt dåligt”.
Under våren 2024 ställde Flixtrain oväntat in tågtrafiken i Sverige.

Flixtrain lämnar Sverige
Flixtrain ställer in all tågtrafik i Sverige efter knappt tre år på spåren. Tågen har tidvis varit välfyllda men Flixtrain har kört med betydligt färre vagnar än planerat och tidvis har trafiken varit inställd.
Hector Rail som svarat för tågdragning och bemanning av tågen stod med ett antal lok och fler lokförare än vad behövdes för övrig trafik och ett antal sysslolösa tågvärdar.
”Vi tappade intäkter men hade betydande kostnader under flera månader”, säger Sofia Lundkvist.
”Vi hade en bra dialog med kunden men beskedet att dra sig ur den svenska marknaden kom ändå lite överraskande.”
Anpassning av kostnaderna till intäkterna
Enligt Sofia Lundkvist har Hector Rail genomfört flera åtgärder för att anpassa kostnaderna till intäkterna under 2024 och 2025.
”Vi har minskat personalkostnaderna, framförallt overhead-kostnaderna, men i viss mån även kostnaderna för operativ personal genom att successivt anpassa resurserna till behovet”, säger hon.
”2025 löper enligt plan.”
”Vi har också nya transportvolymer på väg in vilket kommer att öka intäkterna.”
Ökad kapacitet i verkstäderna
”En annan åtgärd är att vi sett till att kapaciteten i de verkstäder vi anlitar förbättrats och vi har bättre möjligheter till avisning än vi hade i början av 2024.”
Förlusterna i Tyskland under 2024 berodde till stor del på de omfattande problemen med infrastrukturen, de många banarbetena och volatila energipriser.
”Volymerna på den tyska marknaden utvecklas positivt och de vidtagna åtgärderna börjar ge effekt”, säger Sofia Lundkvist.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Nu provkörs nya Krösatågen
Provkörningarna av de nya Krösatågen har inletts på Södra stambanan. ER3 002 har körts i 200 km/h mellan Nässjö och Stockaryd under flera nätter.
Nytt försök upphandla nattåg
Trafikverket gör ett nytt försök att upphandla nya lok och vagnar för nattågstrafiken mellan Stockholm och Norrland. Trots kritiken mot vagnar med kontinental profil värderas smala vagnar högre än breda vagnar.
Storförlust för Hector Rail
Nettoomsättningen minskade marginellt men förlusterna ökade kraftigt. Hector Rail har ekonomiska problem i både i Sverige och i Tyskland.
BLS Rail i rekonstruktion
BLS Rail som bedriver godstågstrafik och uthyrning av lok har stora ekonomiska problem. Bolaget har nyligen beviljats företagsrekonstruktion av Alingsås tingsrätt.