Annons:
Fler avgångar och fler uppehåll
MTRX utökar antalet avgångar och kommer från början av nästa år att göra uppehåll även i Flemingsberg, Katrineholm och Falköping. Restiden mellan Stockholm och Göteborg blir oförändrad.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik

MTRX passerar Göta Älv vid Vargön i juli 2021. På grund sommarens banarbeten leddes trafiken på Västra stambanan om till andra banor.
Annons:
Resandet med våra tåg har ökat stadigt ända sedan försommaren och vi är inte så långt från rekordsiffrorna från 2019, året innan pandemin
Joakim Sundh, vd i MTRX
”Resandet med våra tåg har ökat stadigt ända sedan försommaren och vi är inte så långt från rekordsiffrorna från 2019, året innan pandemin”, säger Joakim Sundh, vd i MTRX.
”Vi såg en markant ökning när reserestriktionerna upphävdes 15 juli och när de flesta andra restriktionerna försvann 29 september ökade efterfrågan på tågresor ytterligare.”
I våras körde MTRX endast 50 tåg i veckan mellan Stockholm och Göteborg, före pandemin kördes 110 tåg i veckan.
”Resandet med våra tåg har ökat stadigt ända sedan försommaren och vi är inte så långt från rekordsiffrorna från 2019, året innan pandemin”, säger Joakim Sundh, vd i MTRX.
”Vi såg en markant ökning när reserestriktionerna upphävdes 15 juli och när de flesta andra restriktionerna försvann 29 september ökade efterfrågan på tågresor ytterligare.”
I våras körde MTRX endast 50 tåg i veckan mellan Stockholm och Göteborg, före pandemin kördes 110 tåg i veckan.
Nu kör MTRX åter 110 tåg i veckan och i december utökas trafiken till 124 tåg i veckan.
”Så många avgångar har vi aldrig haft tidigare”, säger Joakim Sundh.
Avgångarna är nu mer spridda över dagen än de var före pandemin då MTRX körde flera avgångar tidigt på morgon och under eftermiddagen.
”Det är ju fritidsresandet som ökar starkt, särskilt resandet fredag-söndag, medan affärsresandet ännu är ganska försiktigt”, säger Joakim Sundh.
Vi ser att det finns en marknad och vi provar oss fram, vi får se hur resandet till och från de här orterna utvecklas.
Flera nya uppehåll
För att locka ännu fler fritidsresenärer kommer vissa av MTRX:s tåg att göra uppehåll i Flemingsberg, Katrineholm och Falköping från januari, tre stationer där MTRX tidigare inte stannat.
”Vi ser att det finns en marknad och vi provar oss fram, vi får se hur resandet till och från de här orterna utvecklas”, säger Sundh.
Trots de nya uppehållen förlängs inte restiderna mellan Stockholm och Göteborg, de blir även i fortsättningen mellan tre timmar och 15 minuter och tre timmar och 28 minuter förutom ett direkttåg från Göteborg som klarar de 455 kilometerna på tre timmar och sju minuter.
MTRX fortsätter också med bussanslutningarna från Borås till Alingsås, de lockar enligt Joakim Sundh många kunder.
Inget tapp till Flixtrain
Enligt Joakim Sundh har inte Flixtrains intåg på marknaden haft några märkbara effekter på resandet med MTRX.
”Flixtrain har breddat utbudet”, säger han. ”Jag tror att Flixtrain tar resenärer från bilar och bussar och lockar resenärer som inte hade rest om inte Flixtrain funnits. Vi slåss inte om samma kunder.”
”Det är på samma sätt som när MTR Express startade 2015, det var nya kunder som lockades till tågen. Marknaden växte.”
MTRX har fyra år i rad haft de mest punktliga tågen mellan Stockholm och Göteborg. Till och med augusti i år har bolaget uppnått en punktlighet om 90 procent.
Såväl MTRX som SJ har bättre punktlighet än flygbolagen SAS, Norwegian och Bra.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Fler containrar på tåg till Göteborgs hamn
Tågtransporterna med containrar till och från Göteborgs hamn ökade med sju procent till 505 000 TEU. Prognosen för 2025 pekar på all time high.
Nya manöversystem till t-banan
Cactus Rail ska leverera och underhålla nya manöversystem för tunnelbanans blå och röda linjer i Stockholm. Ordervärdet är 35 miljoner euro, drygt 400 miljoner kronor.
Extrapengar till Vy Tåg
Vy Tåg som förra året gjorde en förlust på 460 miljoner kronor kan inom kort förstärka kassan med närmare 100 miljoner kronor. Norrtåg och Region Värmland tecknar nya avtal med det krisande tågtrafikbolaget.
Kapacitet viktigare än hastighet
Det handlar inte om 250 eller 320 km/h. Det handlar om kapacitet för den ökande tågtrafiken och om utrymme för såväl godståg som pendeltåg, regionaltåg och snabbtåg. Det anser Pär Helgesson på SJ.