Annons:

Publicerad: 2025-09-18

Långsamt på väg mot normal tågtrafik

Ådalsbanan förbi Prästmon kan troligen inte öppnas förrän i vecka 40 och Stambanan genom övre Norrland förbi Skorped troligen inte förrän vecka 41. Till dess begränsas tågtrafiken på Botniabanan.

Text: Ulf Nyström  Foto: Åke Hedman

Foto: Åke Hedman Sedan Botniabanan och södra delen av Ådalsbanan blivit framkomliga rullar tågen i en strid ström genom Sundsvall. Norrgående ståltåg med Mb 4013 och Mb 4015 som dragkraft passerar Sundsvall V strax före klockan 18 den 16 september.
Sedan Botniabanan och södra delen av Ådalsbanan blivit framkomliga rullar tågen i en strid ström genom Sundsvall. Norrgående ståltåg med Mb 4013 och Mb 4015 som dragkraft passerar Sundsvall V strax före klockan 18 den 16 september.

”Det finns inte utrymme för alla tåg på banan mellan Sundsvall och Umeå”, säger Thomas Andersson, avdelningschef Trafik på Trafikverket.

”Vi har det övergripande ansvaret för att besluta vilka transporter som ska prioriteras men i samarbete med tågtrafikföretagen och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, gör vi en bedömning av de transporter som är viktigast för samhällets funktionalitet.”

”En svår avvägning”

”Men det är en svår avvägning inte bara mellan stål och livsmedel utan mellan en mängd olika insatsvaror och produkter.”

”Prioriteringarna kan komma att ändras beroende på hur länge avbrotten varar.”

Sedan det våldsamma regnvädret över Ångermanland 6–7 september hamnade banvallen vid Västeraspby mellan Härnösand och Nyland under vatten och all järnvägstrafik mellan Härnösand och Örnsköldsvik stoppades.

Sedan Trafikverket spolat trummor och förbättrat dräneringen så att vattenavrinningen fungerade bättre kunde tågtrafiken återupptas vid 15-tiden i måndags, 15 september, med flera hastighetsnedsättningar.

Fler åtgärder behövs

”Det är fortfarande vissa förstärkningar som behöver göras och vi jobbar med dessa nattetid”, säger Thomas Andersson.

De flesta godstågen som skulle körts på Stambanan genom Övre Norrland leds nu om på Botniabanan. Enstaka godståg körs via Inlandsbanan.

Norrtåg har tvingats glesa ut regionaltågstrafiken mellan Umeå och Sundsvall under delar av dagen och SJ kör endast två av tre snabbtåg mellan Umeå och Sundsvall och ett av två nattåg mellan Stockholm och Luleå i varje riktning per dygn.

”Vi har jobbat hårt med trafikplaneringen sedan regnovädret stoppade tågtrafiken på Ådalsbanan, Botniabanan och Stambanan”, säger Thomas Andersson.

”Men det är ett komplicerat pussel där kapaciteten på banorna och pågående banarbeten på andra håll i landet påverkar vilka tåglägen vi ska bevilja.”

Vill inte avbryta planerade banarbeten

”Vi vill inte avbryta pågående nödvändiga banarbeten på andra håll i landet även om det skulle lösa upp en del knutar när det gäller trafiken på Botniabanan.”

Annons:

Trafikverket har ingen definitiv prognos för uppröjnings- och återställningsarbetena vid Prästmon och Skorped men enligt ”försiktiga” preliminära prognoser kommer tågtrafiken inte att kunna återupptas på norra delen av Ådalsbanan förrän om två veckor och inte förrän om tre veckor förbi Skorped på Stambanan genom Övre Norrland.

”Men det är en ungefärlig prognos” säger Thomas Andersson. ”Vi vil inte lova något som vi inte kan hålla.”

30 tåg via Inlandsbanan

Under de åtta dygnen som tågtrafiken var stoppad på Ådalsbanan, Botniabanan och Stambanan genom Övre Norrland leddes cirka 30 tåg om via Inlandsbanan.

De flesta tågen kördes via Östersund-Storuman-Hällnäs medan Hector Rail körde ett par tåg via Forsmo–Hoting–Storuman–Hällnäs.

Inlandståg drog åtta av de omledda tågen med TMZ-lok och agerade lots i ett antal tåg som drogs av godstågsföretagens egna diesellok eller hybridlok.

De norska företagen Onrail och Cargonet använde egna Eurodual-lok.

Omledningarna borde inletts snabbare

”Vi körde ett par ståltåg måndag-tisdag i den här veckan men nu verkar det som om vi bara kommer att köra ett par timmertåg de närmaste dagarna”, säger Hans Jonsson, vd på Inlandståg.

”Överlag har omledningstrafiken fungerat bra men det tog onödigt lång tid innan Trafikverket hittat rutiner för omledningarna. VI skulle önskat att Trafikverket var lite snabbare ur startgroparna.”

”Om eller kanske snarare när något liknande händer igen är det bra om det finns färdiga planer och strategier för omledningstrafiken”, säger Hans Jonsson.

”Det finns definitivt lärdomar att dra av detta.”

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Samtliga 620-lok till Sverige

Lokuthyrningsföretaget Nordic Re-Finance tar över samtliga 620-lok från SBB Cargo, enligt en preliminär uppgörelse. De första 15 loken levereras troligen till Sverige under 2026.

SBB använde ofta 620-loken i koppling med 420-lok på Gotthardsbanan innan nya Gotthard Basistunnel stod klar. 620 064 och 420 347 med kombitåg vid Gurtnellen i oktober 2016.
Nyhet

Godstågen prioriteras när Botniabanan öppnas

Klockan 15 i eftermiddag börjar tågen åter att rulla på Botniabanan mellan Härnösand och Örnsköldsvik efter åtta dygn med tågstopp. Godstågen får högsta prioritet. Norrtåg och SJ tvingas vänta en vecka innan de kan köra alla sina tåg.