Annons:

Publicerad: 2023-12-15

Linda Rudenwall ny vd för Göteborgs Spårvägar

Linda Rudenwall blir ny vd Göteborgs Spårvägar. Hon har tidigare bland annat varit chef för ekonomi- och upphandlingsavdelningen på Göteborgs Spårvägar.

“Linda har en bred erfarenhet från bland annat ledande positioner inom kommunal sektor och har ett inkluderande ledarskap och en utmärkt förmåga att skapa långsiktiga och värdeskapande relationer”, säger Johanna Hector Lund, styrelseordförande för Göteborgs Spårvägar.

“Jag är otroligt glad och stolt över att få möjligheten och förtroendet att få leda Göteborgs Spårvägar vidare på den uppstartade utvecklingsresan. Bolagets medarbetare och chefer har ett högt engagemang och stort resenärsfokus som tillsammans med satsningar från våra samarbetspartners/kunder ger oss goda förutsättningar framåt. Vår vision är att erbjuda en hållbar spårvägsresa i världsklass – jag kommer att jobba hårt för att vi ska nå dit”, säger Linda Rudenwall.

Linda Rudenwall tillträder sin nya befattning 1 januari 2024.

Linda Rudenwall blir ny vd för Göteborgs Spårvägar.

ANNONS:

Senaste notiserna:

Nyhet

SHK utreder spårvagnsolyckan

Statens Haverikommission har beslutat att utreda orsaken till spårvagnsolyckan i centrala Göteborg natten till midsommarafton eftersom den kunde lett till många fler skadade eller omkomna.

Notis

Fyra svenska kandidater till Women in Rail Awards

Women in Rail Sverige har nominerat fyra svenska kandidater till European Agency for Railways prestigefyllda Women in Rail Awards. Nomineringarna spänner över fyra kategorier och representerar det bästa av svensk järnvägssektor när det gäller jämställdhet, ledarskap och innovation.

Notis

Nya röjningslok i Gävle och Ånge

Railcare har etablerat ytterligare två röjningslok i beredskap inom det utökade beredskapsuppdraget för Trafikverket. Det är i Gävle och Ånge som man nu kan se de helt nya Effishunter-loken och förare redo att rycka ut.

Notis

WSP vinner omfattande järnvägsuppdrag

Trafikverket ger WSP i uppdrag att projektera den omfattande ombyggnaden av Sävenäs rangerbangård i Göteborg och stärka Sveriges godstransportkapacitet på räls. Arbetet startar omgående och beräknas stå klart 2029.

Notis

Transportstyrelsen avslutar tillsyn av MPK

Transportstyrelsen avslutar nu en tillsyn som rör Trafikverkets nya system för tågplanering, MPK. "Vår bedömning är att genomförda och pågående åtgärder kommer att ge förutsättningar för att bristerna inte uppstår igen", säger Petra Särefjord, sektionschef vid Transportstyrelsen