Annons:

Publicerad: 2023-08-09

Nu påbörjas utbyggnaden av nya Luleå Hamn

Transportstyrelsen har gett grönt ljus till första steget av utbyggnaden av nya Luleå hamn. Målet är att ha första steget av upphandlingen klar vid årsskiftet.

”Nu kan vi ta nästa viktiga steg. Målet är att upphandla en trygg extern partner som vill och kan vara med och förverkliga och driva en ny hamn i Luleå. Den nya hamnen ska kunna hantera tre till fyra gånger så mycket gods som i dag för att möjliggöra industrins gröna omställning i norr”, säger Anders Dahl, vd på Luleå Hamn.

”Hamnen i Luleå är kritisk för Sverige. För oss är det också viktigt att aktörerna vi upphandlar har kapacitet, långsiktig stabilitet och bra erfarenhet av liknande projekt”, säger Anders Dahl.

Det avtal som ska tecknas ger en framtida hamnoperatör i uppdrag att operera en stor del av hamnen under ett visst antal år, för att bland annat utföra arbetet med att lasta och lossa fartyg och sköta hamnens logistik, lagerhållning och godsflöden på uppdrag av Luleå Hamn.

Efter avtalstidens slut återgår verksamheten till hamnens kontroll.

Nya Luleå Hamn kommer att hantera helt nya godstyper och produkter för att möta industrins tillväxt och behov. Det kommer bland annat kräva nytt järnvägsnät, ny kaj, godsanpassade terminalområden och allvädersterminaler. Investeringarna uppskattas till sju till tio miljarder kronor.

FOTO: Jacob Nilsson Brightnest/Luleå hamn

ANNONS:

Fler notiser

Nyhet

Nya rekord på tåg till Göteborgs hamn

Containertransporterna till och från Göteborgs hamn är trots coronapandemin nära tidigare rekordnivåer. När Manila Maersk anlöpte Göteborg hanterades 4 450 containrar på 30 timmar. De allra flesta ankom hamnen med tåg.

Om järnvägens kapacitet i Sverige. Idag har nyttjandet av järnvägen i det närmaste nått maxkapacitet. Ny järnvägskapacitet möjliggör redundans, vilket i sin tur är en förutsättning för att kunna rusta upp existerande anläggning.
Nyhet

Så kan underhållet förbättras

Järnvägsunderhållet blir för dyrt, sa Riksrevisionen i höstas.
– Botemedlet är tydliga visioner från regeringen, nya processer och förändrade upphandlingar, säger förvaltningsexperten Yves Putallaz.