Annons:
Nytt stationsområde i Helsingborg
Helsingborgs stad och Trafikverket ska bygga ett nytt stationsområde runt den södra entrén till Helsingborg C.
Tågspåren som ligger ovan mark ska börja användas för resenärer och i samband med det utvecklar staden området runt omkring till ett nytt stationstorg med en tydlig koppling till Helsingborg C.
Satsningen görs bland annat för att utöka tågkapaciteten söderut.
Byggstart är planerad till den 29 maj och går det som planerat blir allt klart i slutet av 2023.
– Den nya stationsdelen är en mycket viktig pusselbit för att hantera den ökande tågtrafiken i hela södra Sverige som fyrspåret Malmö-Lund möjliggör. Den nya plattformen är tillsammans med Ängelholm–Maria och Maria–Helsingborg C viktiga insatser i nordvästra Skåne där vi tillsammans med Helsingborgs stad skapar ännu bättre pendlingsmöjligheter och bidrar till en större arbetsmarknadsregion, säger Lennart Andersson, regional direktör för Trafikverket.
Flygvy Helsingborg Övre.
ANNONS:
Fler notiser
Motstridiga resultat i nya bromstester
Bromssträckorna blev väldigt korta när nya prov med bromsblock i kompositmaterial inleddes i januari. Temperaturen var mellan -6 och -19 grader. Men när proven fortsatte i snörök blev tågens bromssträckor extremt långa. Nu fortsätter proven.
Dåligt berg i Bohusbanans tunnlar
Renoveringen av de tio tunnlarna mellan Stenungsund och Uddevalla blir betydligt dyrare än beräknat och kommer att vara klar först hösten 2024, ett halvår senare än planerat
Siemens öppnar servicedepå för lok i Hallsberg
Officiellt invigde Siemens den nya anläggningen den 22 november 2023. Servicedepån är en del av Siemens Mobilitys serviceerbjudande för moderna lok i Sverige.
SJ kör åter snabbtåg Malmö–Göteborg
Den 21 augusti började SJ återigen köra snabbtåg på Västkustbanan mellan Malmö och Göteborg efter sommarens banarbeten.



