Annons:
Nytt stationsområde i Helsingborg
Helsingborgs stad och Trafikverket ska bygga ett nytt stationsområde runt den södra entrén till Helsingborg C.
Tågspåren som ligger ovan mark ska börja användas för resenärer och i samband med det utvecklar staden området runt omkring till ett nytt stationstorg med en tydlig koppling till Helsingborg C.
Satsningen görs bland annat för att utöka tågkapaciteten söderut.
Byggstart är planerad till den 29 maj och går det som planerat blir allt klart i slutet av 2023.
– Den nya stationsdelen är en mycket viktig pusselbit för att hantera den ökande tågtrafiken i hela södra Sverige som fyrspåret Malmö-Lund möjliggör. Den nya plattformen är tillsammans med Ängelholm–Maria och Maria–Helsingborg C viktiga insatser i nordvästra Skåne där vi tillsammans med Helsingborgs stad skapar ännu bättre pendlingsmöjligheter och bidrar till en större arbetsmarknadsregion, säger Lennart Andersson, regional direktör för Trafikverket.
Flygvy Helsingborg Övre.
ANNONS:
Fler notiser
Succé för Snälltågets linje till Köpenhamn
För ett år sedan, den 17 maj 2024, invigde Snälltåget linjen Stockholm–Köpenhamn, som sedan slutet av oktober förra året kör varje dag. Intresset för linjen har varit stort och bokningsläget inför sommaren är betydligt högre jämfört med förra året.
Rekordmånga personresor över Öresund 2023
Persontrafiken över Öresund – med färja och över bron – satte rekord under 2023 med nästan 100 000 dagliga personresor. Och allra mest ökade tågresorna över sundet.
Solkurvor stoppar trafiken på Malmbanan
Minst fyra solkurvor på sträckan mellan Kopparåsen och Vassijaure stoppar trafiken norr om Abisko. Prognosen i nuläget är att trafiken på Malmbanan ska kunna återupptas på tisdag 4 juni klockan 16.00.
45-metersvagnar till Göteborg 2023
Göteborg kommer att få minst 40 stycken 45 meter långa spårvagnar. Den första spårvagnen kan sättas i trafik i slutet av 2023. Dessförinnan måste 38 hållplatser förlängas för att rymma de längre vagnarna.



