Annons:
Övervåningarna på Mälartåg öppnar igen
Från och med torsdag 8 december 2023 och successivt under natten mot fredag har övervåningarna på Mälartågs dubbeldäckare åter öppnats för resenärer. En säkerhetsutredning som genomförts konstaterar att ingen säkerhetsrisk råder.
Resultatet av utredningen innebär att avspärrningarna togs bort successivt och alla sittplatser ombord kunde åter nyttjas av resenärerna.
Säkerhetsutredningen har bedrivits av MTR i nära samarbete med fordonsägaren Transitio, Mälardalstrafik och Trafikverket samt i samråd med extern expertis, där alla parter gett arbetet högsta prioritet.
Utredningsarbetet har lokaliserat skadornas bakomliggande orsak och konstaterat att ingen säkerhetsrisk råder. Det föreligger inte heller något fel på själva fordonen.
De skador som uppkommit har skett på två specifika platser på Stockholm Central. Där har det varit ett mindre avstånd än standard mellan tågtak och kontaktledning till följd av att plattformshöjden behövt anpassas av tillgänglighetsskäl. Avståndet mellan kontaktledning och tågtak är nu åtgärdat.
Det finns inga andra motsvarande platser i Mälartågs trafiknät där det finns risk för liknande skador. Parallellt med utredningen har även en besiktning av tågflottan skett i syfte att säkerställa att det inte finns fler oupptäckta skador.
Bakgrund
Övervåningarna på dubbeldäckarna spärrades av 1 december. Orsaken var det tekniska fel som vi beskriver ovan. Felet påverkade ett av Mälartågs fordon genom mindre skador på taket – där det blivit ett strömöverslag mellan kontaktledningen och tågets yttertak.
Även om det aldrig förekom någon risk för att resenärerna skulle komma i kontakt med ström, då vagnskorgen är jordad, bedömde MTR som säkerhetsansvarig att händelsen skulle utredas.
Övervåningen spärrad på Mälartåg och TiB
Efter flera strömgenomslag i taket på de dubbeldäckare som Mälardalstrafik använder har övervåningen spärrats för resenärerna. Senare under fredagen beslöt SJ att spärra övervåningen även på dubbeldäckarna i Bergslagen.
Foto: Kasper Dudzik
ANNONS:
Du kanske också är intresserad av:
”Det är en kraftig nedgång”
Från all-time-high till all-time-low på tre veckor. Rädslan för spridningen av Coronaviruset har medfört att SJ och MTR Express förlorat en mycket stor del av resenärerna. Varken SJ eller MTR vill uppge hur stort tappet varit.
WSP vinner omfattande järnvägsuppdrag
Trafikverket ger WSP i uppdrag att projektera den omfattande ombyggnaden av Sävenäs rangerbangård i Göteborg och stärka Sveriges godstransportkapacitet på räls. Arbetet startar omgående och beräknas stå klart 2029.
Så blir stationsområdet i Olofström
I tisdags fattade kommunstyrelsen beslut om hur stationsområdet i Olofström ska utformas. Stationsområdet kommer bland annat ha en entré från bron för gående och cyklister.
SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland
SJ:s nya snabbtåg som just nu provkörs hos Alstom i Hennigsdorf norr om Berlin kommer inte att sättas i reguljär trafik förrän i december 2027. Däremot blir det premiär för de nya regionaltågen under hösten nästa år.




