Annons:

Publicerad: 2024-05-18

Regioner vill bygga ny järnväg mellan Linköping och Jönköping

Region Östergötland och Region Jönköping vill bygga nya spår mellan Linköping och Jönköping. Finansieringsförslaget bygger på så kallad offentlig-privat samverkan (OPS). Staten, genom Trafikverket, bidrar med 12 miljarder kronor och övriga medel förväntas komma från EU och privata investerare.

Förslaget skulle halvera restiden mellan Stockholm och Jönköping, från nuvarande tre timmar och 27 minuter till en timme och 55 minuter med dubbelspår från Jönköping via Tranås, som ansluter till Södra stambanan mellan Mjölby och Linköping.

Totalkostnaden för projektet beräknas till 30 miljarder kronor (i 2021 års prisnivå), jämfört med 28 miljarder vid traditionell finansiering via statsbudgeten.

Grundidén presenterades redan i november och har nu vidareutvecklats med hjälp av konsulter som analyserat möjliga tidtabeller och resandeprognoser.

Regionråden Jan Owe-Larsson (M) från Östergötland och Tommie Ekered (M) från Jönköping driver förslaget. Deras initiativ står i kontrast till regeringens beslut i december 2022 att lägga ned planerna på nya stambanor mellan Stockholm, Göteborg och Malmö, där Linköping–Jönköping ingick.

Vätterlänken första delen av Götalandsbanan

Järnvägsdebattören Håkan Norén ser stora vinster och samhällsnytta med en länk mellan Södra stambanan och Jönköping så att man slipper den tidsödande vändan med tågbyte i Nässjö.

ANNONS:

Senaste nyheterna

Notis

Fler väljer VR Snabbtåg i påsk

Intresset för att resa med VR Snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i påsk ökar. Bokningarna är upp 6 procent jämfört med förra påsken, samtidigt som fler avgångar körs jämfört med i fjol.

Nyhet

Tågab köper fem lok av Green Cargo

Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab) redovisar kraftigt ökad omsättning under 2025. Företaget köper fem lok av Green Cargo för att klara ökad trafik och som ersättning för äldre lok.

Nyhet

Nya Krösatågen två år försenade

Trafikstarten för de nya Krösatågen kommer att bli två år försenad. De nya lingonröda tågen skulle satts i trafik för ungefär ett år sedan. Nu är förhoppningen att få dem i trafik om ett år.

Notis

Terminaler i Norrbotten gav rekord i Göteborg

Godstågstrafiken mellan Norrland och Göteborgs Hamn fortsätter att växa. Två terminaler i Norrbotten sticker ut som drivande bakom den volymutveckling som innebar att 2025 blev det bästa året någonsin för containertransporter mellan Göteborgs Hamn och järnvägsterminaler i Norrland som helhet.

Nyhet

Snälltåget till Mora nästa vinter

Under vintersportsäsongen 2026–2027 kommer Snälltåget att köra dagtåg på lördagar mellan Malmö och Mora med busstransfer till Sälenfjällen. Tågen körs oftast via Stockholm men några gånger via Göteborg.

Notis

Två omkom i arbetsplatsolycka söder om Hallsberg

Två män har avlidit efter en svår arbetsplatsolycka vid Östansjö söder om Hallsberg på torsdagen. Olyckan inträffade inom arbetsområdet för Trafikverkets dubbelspårsutbyggnad på sträckan Hallsberg–Stenkumla som ska vara klart 2031.

Nyhet

96 timmars tågstopp Göteborg–Alingsås

Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppades på torsdagsmorgonen och återupptas först på måndag morgon. Under 96 timmar ska fem nya växlar läggas in i Lerum och arbetet med den nya kontaktledningsanläggningen skiftar från nedspår till uppspår.