Annons:

Publicerad: 2023-08-22

Säkrare tågresor utreds

Regeringen gav på måndagen Trafikverket och Transportstyrelsen i uppdrag att utreda hur den svenska järnvägen och kollektivtrafiken kan göras säkrare.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik
(Uppdaterad 22 augusti 2023)

Fullt med väntande sommarresenärer när Rc6 1337 rullar in på Västerås C i juli 2009. Regeringen uppdrar nu åt Trafikverket och Transportstyrelsen att utreda hur säkerheten kan ökas på vid resor på järnvägen och med annan kollektivtrafik.

”Jag vill man alla resenärer att vara vaksamma och uppmärksamma”, sade infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) vid en pressträff på måndagen.

”Säkerhetsläget i Sverige har försämrats. Inom transportområdet är det en given utgångspunkt att resenärer ska kunna känna sig trygga när de reser kollektivt.”

Två myndigheter utreder

Regeringen har beslutat att Trafikverket och Transportstyrelsen ska utreda vilka åtgärder som kan stärka skyddet för järnvägen och kollektivtrafiken.

De två myndigheterna ska bland annat föreslå utformning av och en process för framtagande av ett nationellt program för järnvägs- och kollektivtrafikskydd.

Annons:

De ska också analysera om det med hänsyn till befintlig reglering är lämpligt att införa krav på järnvägsföretag och infrastruktur- och stationsförvaltare att anta säkerhetsplaner på företagsnivå och i så fall lämna förslag på hur sådana krav kan utformas.

”Det är ett brett uppdrag som omfattar all kollektivtrafik, tunnelbanetrafik och järnvägstrafik”, sade Andreas Carlson. Det är intressant att se vilka åtgärder man vidtagit i andra länder.”

Ökad bemanning på stationer

Andreas Carlson ville inte föregripa utredningen genom att peka på några konkreta förslag men han sade att utbildning av järnvägens och kollektivtrafikens personal bör vara en viktig ingrediens liksom ökad bemanning på stationer.

Vid genomförandet av uppdraget ska Trafikverket och Transportstyrelsen samråda med det Nationella rådet för järnvägs- och kollektivtrafikskydd (NRJK), Samverkansrådet mot terrorism.

Uppdraget ska redovisas senast 31 januari 2024.

Bransch- och arbetsgivarorganisation Tågföretagen ser positivt på regeringens utredningsuppdrag.

“Att samverka och gemensamt arbeta fram detta med berörda myndigheter samt aktörer är av vital vikt”, säger Lina Lagerroth, näringspolitisk expert på Tågföretagen.

“Vi befinner oss i ett läge med ökad hotbild vilket kommer och redan har ställt nya krav på alla inom järnvägen. Det är viktigt att detta från start arbetas fram med involvering inte bara från myndigheter utan även från operatörer och entreprenörer.”

“Vi ser fram emot att bidra och kommer att prioritera detta arbete”, säger Lina Lagerroth.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Relaterat innehåll:

Nyhet

Nytt hopp för ny järnväg

Om det går att ordna fram ytterligare tre-fem miljarder kronor kan det bli ett avtal mellan staten, regionen och ett antal kommuner om ny järnväg mellan Göteborg och Borås. Det är innebörden av ett inriktningsbeslut som parterna nu är överens om.

Nyhet

Försvaret kräver enkla lösningar

Robusta järnvägar med omledningsmöjligheter, enkla trafikledningssystem som kan användas när mer sofistikerade system slås ut och kapacitet för långa och tunga godståg som dras av diesellok. De kraven ställer Försvarsmakten på det svenska järnvägsnätet.

Nyhet

Real Rail kör kombi till Västerås

Sandahlsbolagen har tagit över driften av kombiterminalen i Västerås. Kombitåget mellan Göteborg och Luleå körs nu via Västerås med av- och tillkoppling av vagnar. Om nio månader tar Real Rail över tågdragningen.