Annons:

Publicerad: 2023-08-22

Säkrare tågresor utreds

Regeringen gav på måndagen Trafikverket och Transportstyrelsen i uppdrag att utreda hur den svenska järnvägen och kollektivtrafiken kan göras säkrare.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik
(Uppdaterad 22 augusti 2023)

Fullt med väntande sommarresenärer när Rc6 1337 rullar in på Västerås C i juli 2009. Regeringen uppdrar nu åt Trafikverket och Transportstyrelsen att utreda hur säkerheten kan ökas på vid resor på järnvägen och med annan kollektivtrafik.

”Jag vill man alla resenärer att vara vaksamma och uppmärksamma”, sade infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) vid en pressträff på måndagen.

”Säkerhetsläget i Sverige har försämrats. Inom transportområdet är det en given utgångspunkt att resenärer ska kunna känna sig trygga när de reser kollektivt.”

Två myndigheter utreder

Regeringen har beslutat att Trafikverket och Transportstyrelsen ska utreda vilka åtgärder som kan stärka skyddet för järnvägen och kollektivtrafiken.

De två myndigheterna ska bland annat föreslå utformning av och en process för framtagande av ett nationellt program för järnvägs- och kollektivtrafikskydd.

Annons:

De ska också analysera om det med hänsyn till befintlig reglering är lämpligt att införa krav på järnvägsföretag och infrastruktur- och stationsförvaltare att anta säkerhetsplaner på företagsnivå och i så fall lämna förslag på hur sådana krav kan utformas.

”Det är ett brett uppdrag som omfattar all kollektivtrafik, tunnelbanetrafik och järnvägstrafik”, sade Andreas Carlson. Det är intressant att se vilka åtgärder man vidtagit i andra länder.”

Ökad bemanning på stationer

Andreas Carlson ville inte föregripa utredningen genom att peka på några konkreta förslag men han sade att utbildning av järnvägens och kollektivtrafikens personal bör vara en viktig ingrediens liksom ökad bemanning på stationer.

Vid genomförandet av uppdraget ska Trafikverket och Transportstyrelsen samråda med det Nationella rådet för järnvägs- och kollektivtrafikskydd (NRJK), Samverkansrådet mot terrorism.

Uppdraget ska redovisas senast 31 januari 2024.

Bransch- och arbetsgivarorganisation Tågföretagen ser positivt på regeringens utredningsuppdrag.

“Att samverka och gemensamt arbeta fram detta med berörda myndigheter samt aktörer är av vital vikt”, säger Lina Lagerroth, näringspolitisk expert på Tågföretagen.

“Vi befinner oss i ett läge med ökad hotbild vilket kommer och redan har ställt nya krav på alla inom järnvägen. Det är viktigt att detta från start arbetas fram med involvering inte bara från myndigheter utan även från operatörer och entreprenörer.”

“Vi ser fram emot att bidra och kommer att prioritera detta arbete”, säger Lina Lagerroth.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Relaterat innehåll:

Nyhet

Swemaint satsar på lokunderhåll

Midwaggon i Ånge som underhåller och reparerar Rc- och Rd-lok ingår sedan månadsskiftet i Swemaint, störst i Sveriges på underhåll och reparationer av godsvagnar. Swemaint kan komma att satsa på lokreparationer i större skala men konkurrenterna planerar nya verkstäder.

Notis

ERTMS etapp ett inkopplad på Malmbanan

Sedan den 3 september körs tågtrafiken på sträckan norr om Gällivare och nästan hela vägen till Kiruna, med det nya signalsystemet ERTMS. Att införa ERTMS är en av flera ingående delar när järnvägen utvecklas för att bli mer tillförlitlig och punktlig.

Notis

SJ kör norskt lyxtåg från 2025

SJ Norge kommer att köra det nya lyxtåget Norient Express, som ägs av NLE AS. Norska järnvägsmyndigheten SJT har gett klartecken för trafiken och bedömer att Norient Express har en maximal årlig kapacitet om 3 000 resenärer.

Nyhet

Inlandståg säljs i vår

Tågab tar över Inlandståg i april nästa år. I köpet ingår sex lok. Lokförare och verkstadspersonal erbjuds anställning hos Tågab. Motorvagnarna blir kvar hos Inlandsbanan.