Annons:
Silver i spårvagns-EM till Göteborg
Emelie Hallman och Robert Johnsson tog hem silvret till Göteborgs Spårvägar i spårvagns-EM i Oradea, Rumänien den 5 juni 2023. Endast spårvagnsförarna från Wien klarade av att bräda de göteborgska förarna.
Trots mycket hög svansföring inför tävlingen landade Stockholm på en hedervärd fjärdeplats.
Slutställning:
- Wien (4300 poäng)
- Göteborg (4180 poäng)
- Prag (3630 poäng)
- Stockholm (3590 poäng)
- Zagreb (3450)
Tävlande Robert Johnsson och Emelie Hallman var ynka 120 poäng efter Wien, som tog hem guldet.
ANNONS:
Fler notiser
Nio av tio tåg i tid i oktober
Under oktober 2025 reste resenärer med över 95 000 persontåg, vilket är rekord i antal framförda tåg någonsin. Sedan 2001 är det också den oktober då flest tåg ankommit sin slutstation i tid – över 83 000, vilket gav en punktlighet på drygt 87 procent, där de som var mer än fem minuter sena räknas som försenade. Över 96 procent av tågen kom fram inom en kvart.
Västlänkens första konstverk på plats
Ett rosa stenblock, stort som ett trevåningshus, står nu på Västlänkens järnvägsbro vid Olskroken i Göteborg. bLINK är ett verk av den internationellt verksamma konstnären Katharina Grosse, producerat och beställt av Statens konstråd och Trafikverket som en del av den konstnärliga gestaltningen av Västlänken.
Ökad omsättning för Railcare
Railcares omsättning steg kraftigt medan vinsten ökade marginellt under 2025. För helåret blev nettoomsättningen 668 miljoner kronor och rörelseresultatet 67,6 Mkr.
Kort väntan på lång vagn
På söndag morgon börjar de första av Västtrafiks nya 45 meter långa spårvagnar att trafikera linje 11 mellan Bergsjön och Saltholmen i Göteborg. När de flesta av de 60 långa spårvagnarna levererats börja trotjänarna M29 att skrotas.



