Annons:
Silver i spårvagns-EM till Göteborg
Emelie Hallman och Robert Johnsson tog hem silvret till Göteborgs Spårvägar i spårvagns-EM i Oradea, Rumänien den 5 juni 2023. Endast spårvagnsförarna från Wien klarade av att bräda de göteborgska förarna.
Trots mycket hög svansföring inför tävlingen landade Stockholm på en hedervärd fjärdeplats.
Slutställning:
- Wien (4300 poäng)
- Göteborg (4180 poäng)
- Prag (3630 poäng)
- Stockholm (3590 poäng)
- Zagreb (3450)
Tävlande Robert Johnsson och Emelie Hallman var ynka 120 poäng efter Wien, som tog hem guldet.
ANNONS:
Fler notiser
Green Cargo tar över driften av Årsta kombiterminal
Green Cargo tar över driften av Årsta kombiterminal 1 oktober i år. Jernhusen som äger terminalen och Green Cargo har tecknat flerårigt avtal om drift av Årsta kombiterminal. Green Cargo kommer dessutom att sköta växlingen på terminalen.
Alstom och Flox testar AI mot viltolyckor
Alstom och Flox får 3,3 miljoner kronor från Vinnova för att testa AI-teknik för att motverka viltolyckor på järnvägen.
VR kör direkt till Halland och Skåne
Nu släpper VR Snabbtåg 300 000 biljetter för resor i sommar. Biljetterna gäller på sträckan Stockholm–Göteborg, men även på VR:s sommarlinje med direkttåg till Ängelholm som är tillbaka efter ett uppehåll sedan 2024.
Maglev-forskare samlas i Malmö
Vid den internationella konferensen Maglev 2024 i Malmö 18-22 september samlas världsledande forskare och experter för att diskutera magnettågens framsteg och dess möjligheter att bli ett alternativ för hållbara transporter.



