Annons:

Publicerad: 2023-06-06

Silver i spårvagns-EM till Göteborg

Emelie Hallman och Robert Johnsson tog hem silvret till Göteborgs Spårvägar i spårvagns-EM i Oradea, Rumänien den 5 juni 2023. Endast spårvagnsförarna från Wien klarade av att bräda de göteborgska förarna.

Trots mycket hög svansföring inför tävlingen landade Stockholm på en hedervärd fjärdeplats.

Slutställning:

  1. Wien (4300 poäng)
  2. Göteborg (4180 poäng)
  3. Prag (3630 poäng)
  4. Stockholm (3590 poäng)
  5. Zagreb (3450)
Tävlande Robert Johnsson och Emelie Hallman var ynka 120 poäng efter Wien, som tog hem guldet.

ANNONS:

Fler notiser

Notis

Första Rc4 med ETCS i trafik

Lokuthyrningsbolaget Nordic Re-Finance har i november fått godkännande av det första Rc4-loket med det nya signalsystemet ETCS (European Train Control System). Ombyggnationen har gjorts i samarbete med Green Cargo och Alstom.

Notis

Betydande återhämtning för järnvägen 2022

Under 2022 genomfördes 689 miljoner resor med järnväg, spårväg och tunnelbana, vilket var en ökning med 35 procent jämfört med 2021. Jämfört med 2019 innebar det dock en nedgång med 14 procent. Det visar ny statistik från Trafikanalys.

Notis

Populäraste tågresedagen i jul

Veckorna runt jul och nyår är en intensiv reseperiod i Sverige. Tågresenärernas val av resdagar styrs bland annat av vilken veckodag julafton infaller på. Men över tid sticker ett datum ut som den vanligaste resdagen, visar en ny analys av SJs biljettförsäljning de senaste tio åren.

Notis

Infrakraft tilldelas spårbytesentreprenad på Malmbanan

Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytesentreprenad Boden–Harrträsk, etapp 2 Boden–Näsberg, ett omfattande projekt på Malmbanan i Norrbotten. Entreprenaden är värd drygt 495 miljoner kronor och omfattar förnyelse av spår, slipers, ballast och tillhörande anläggningsdelar, samt åtgärder på flera driftplatser längs sträckan.