Annons:
Silver i spårvagns-EM till Göteborg
Emelie Hallman och Robert Johnsson tog hem silvret till Göteborgs Spårvägar i spårvagns-EM i Oradea, Rumänien den 5 juni 2023. Endast spårvagnsförarna från Wien klarade av att bräda de göteborgska förarna.
Trots mycket hög svansföring inför tävlingen landade Stockholm på en hedervärd fjärdeplats.
Slutställning:
- Wien (4300 poäng)
- Göteborg (4180 poäng)
- Prag (3630 poäng)
- Stockholm (3590 poäng)
- Zagreb (3450)
Tävlande Robert Johnsson och Emelie Hallman var ynka 120 poäng efter Wien, som tog hem guldet.
ANNONS:
Fler notiser
SJ släpper 200 000 extra biljetter i sommar
I takt med att den svenska högsommaren närmar sig ökar efterfrågan på hållbara resealternativ. Nu släpper SJ över 200 000 extra biljetter för att fler ska kunna resa hållbart i sommar. Totalt utökas utbudet med över 700 avgångar till destinationer i hela landet.
Rekordmånga personresor över Öresund 2023
Persontrafiken över Öresund – med färja och över bron – satte rekord under 2023 med nästan 100 000 dagliga personresor. Och allra mest ökade tågresorna över sundet.
Snälltåget kör direkt till Chemnitz
Snälltåget förlänger nattåget Stockholm – Berlin till Europas kulturhuvudstad 2025 – Chemnitz – i Sachsen i Sydöstra Tyskland.
WSP: Halverat pris på månadskort ger liten effekt på resandet
Förra veckan presenterade regeringen ett förslag om att halvera priset på månadskort i kollektivtrafiken under en begränsad period. Men vad innebär det för resandet? WSP:s analys visar att effekten på överflyttning från andra färdsätt till kollektivtrafiken är begränsad.



