Annons:
Ingela Bendrot blir generalsekreterare för JBS
För att leda och driva arbetet med den vision och färdplan som JBS, Järnvägsbranschens samverkansforum, tagit fram har en ny tjänst som generalsekreterare inrättats. JBS första generalsekreterare blir Ingela Bendrot som tillträder tjänsten i januari 2026.
Ingela Bendrot. FOTO: Maria G Nilsson
Ingela Bendrot kommer närmast från rollen som vd för Nya Ostkustbanan Hon har tidigare bland annat varit statssekreterare, miljöchef för Skanska och arbetat med miljö- och hållbarhet inom Svenskt Näringsliv.
“Vi aktörer inom järnvägen vill se ett Sverige som med gemensamma krafter satsar för framtiden. Som investerar i grunden för möjligheter, välstånd och utveckling för ett mer levande, tryggt och konkurrenskraftigt Sverige. Vi har tagit flera viktiga steg på den vägen. Nu investerar vi i en generalsekreterare med uppgift att växla upp, leda och driva vårt gemensamma arbete framåt”, säger JBS ordförande Kristoffer Tamsons.
Resan mot 2050 – färdplan och strategiska initiativ
Sveriges framtida välstånd och ekonomiska tillväxt bygger på ett välfungerande transportsystem, där järnvägen utgör ryggraden. JBS, Järnvägsbranschens Samverkansforum, har tillsammans med ledande aktörer inom branschen tagit fram en gemensam vision, samt en färdplan som adresserar både långsiktiga utvecklingsområden och åtgärder som ger resultat i närtid.
“JBS Vision 2050 handlar om att bygga ett transportsystem som för oss närmare. Närmare varandra, inom och mellan regioner samt våra grannländer och övriga Europa. Inte minst handlar det om att föra samman olika trafikslag. Vi vet att det kräver en kraftsamling från hela branschen och en helt ny nivå av integration, effektivitet samt smarta lösningar av transportsystemet. Det kan vi bara göra tillsammans i samverkan och där spelar Ingela Bendrots tidigare erfarenheter en viktig roll”, säger Kristoffer Tamsons.
“Jag känner mig hedrad men också ödmjuk över möjligheten att få jobba tillsammans med branschens aktörer för att stärka järnvägen. Det finns inga quick-fix – bara ett tålmodigt, långsiktigt och målmedvetet arbete”, säger Ingela Bendrot i en kommentar.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Byggstarten för Tjärnbäcksbron försenas
Söder om Skellefteå kommer en unik landbro att byggas för Norrbotniabanan. Nu har Trafikverket fått miljötillståndet som innehåller flera villkor som kommer att påverka både tidplan och kostnad.
Kapacitetsförordningen antagen i Europaparlamentet
I veckan antog Europaparlamentet formellt kapacitetsförordningen. Det är ett viktigt steg mot en bättre europeiskt samordnad planering av järnvägskapacitet.
Snabbare surf på VR Snabbtåg
Resenärer på VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg ska få betydligt bättre internet ombord. I veckan inleder VR installationen av nästa generations wifi på samtliga tåg på sträckan. Det är en teknik som för VR i Finland har gett upp till fem gånger snabbare uppkoppling.
GRK växer i Sverige
Den nordiska infrastrukturkoncernen GRK fortsätter sin expansion i Sverige. Orderstocken I Sverige uppgick till 408 miljoner euro, cirka 4,5 miljarder kronor, vid kvartalets utgång vilket är en ökning med 44 procent sedan årsskiftet.
Stockholms Spårvägar skänker 50 000 kr efter trafiksäkerhetssatsning
Efter en riktad säkerhetssatsning på Spårväg City i Stockholm som gav tydliga förbättringar och färre incidenter, valde Stockholms Spårvägars medarbetare att skänka 50 000 kronor till Stadsmissionen.
Flera aktörer behöver höja säkerheten i spårvagnstrafiken
Statens haverikommission (SHK) har utrett en spårvagnsolycka i centrala Göteborg där en spårvagn spårade ur och kolliderade med en restaurang den 20 juni 2025. SHK lämnar flera säkerhetsrekommendationer för att förbättra säkerheten i spårvagnstrafiken.
VR tilldelas nytt kontrakt för Pågatågen
Region Skåne och Skånetrafiken har idag meddelat att VR Sverige AB får fortsatt förtroende att driva Pågatågen. Det nya avtalet träder i kraft den 12 december 2027 och gäller i nio år.
88 timmars stopp i tågtrafiken i södra Stockholm
Trafikverket genomför en av årets stora insatser på järnvägen under Kristi himmelfärdshelgen. Därför stängs tågtrafiken av på flera sträckor i 88 timmar från Stockholm södra station och söderut.
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex, SKI.
VR kör direkt till Halland och Skåne
Nu släpper VR Snabbtåg 300 000 biljetter för resor i sommar. Biljetterna gäller på sträckan Stockholm–Göteborg, men även på VR:s sommarlinje med direkttåg till Ängelholm som är tillbaka efter ett uppehåll sedan 2024.









