Annons:

Publicerad: 2025-08-18

Ingela Bendrot blir generalsekreterare för JBS

För att leda och driva arbetet med den vision och färdplan som JBS, Järnvägsbranschens samverkansforum, tagit fram har en ny tjänst som generalsekreterare inrättats. JBS första generalsekreterare blir Ingela Bendrot som tillträder tjänsten i januari 2026.

Arlanda Express i september 2009 vid Hagalundstunneln, Solna. FOTO: Holger Ellgard
Ingela Bendrot. FOTO: Maria G Nilsson

Ingela Bendrot kommer närmast från rollen som vd för Nya Ostkustbanan Hon har tidigare bland annat varit statssekreterare, miljöchef för Skanska och arbetat med miljö- och hållbarhet inom Svenskt Näringsliv.

“Vi aktörer inom järnvägen vill se ett Sverige som med gemensamma krafter satsar för framtiden. Som investerar i grunden för möjligheter, välstånd och utveckling för ett mer levande, tryggt och konkurrenskraftigt Sverige. Vi har tagit flera viktiga steg på den vägen. Nu investerar vi i en generalsekreterare med uppgift att växla upp, leda och driva vårt gemensamma arbete framåt”, säger JBS ordförande Kristoffer Tamsons.

 Resan mot 2050 – färdplan och strategiska initiativ

Sveriges framtida välstånd och ekonomiska tillväxt bygger på ett välfungerande transportsystem, där järnvägen utgör ryggraden. JBS, Järnvägsbranschens Samverkansforum, har tillsammans med ledande aktörer inom branschen tagit fram en gemensam vision, samt en färdplan som adresserar både långsiktiga utvecklingsområden och åtgärder som ger resultat i närtid.

“JBS Vision 2050 handlar om att bygga ett transportsystem som för oss närmare. Närmare varandra, inom och mellan regioner samt våra grannländer och övriga Europa. Inte minst handlar det om att föra samman olika trafikslag. Vi vet att det kräver en kraftsamling från hela branschen och en helt ny nivå av integration, effektivitet samt smarta lösningar av transportsystemet. Det kan vi bara göra tillsammans i samverkan och där spelar Ingela Bendrots tidigare erfarenheter en viktig roll”, säger Kristoffer Tamsons.

Jag känner mig hedrad men också ödmjuk över möjligheten att få jobba tillsammans med branschens aktörer för att stärka järnvägen. Det finns inga quick-fix – bara ett tålmodigt, långsiktigt och målmedvetet arbete”, säger Ingela Bendrot i en kommentar.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Klartecken för nya tåg till Norrtåg

Norrtåg kan inleda upphandlingen av nya regionaltåg sedan de fyra ägarna har beslutat att gå i borgen för Norrtåg. Kostnaderna för de nya tågen får uppgå till maximalt 3,8 miljarder kronor.

Notis

Färre tåg i tid i januari

Snöstormarna under första delen av januari medförde att många tåg ställdes in eller försenades. Det innebar att tågens punktlighet försämrades. 84,9 procent av persontågen kom fram i rätt tid, 94.0 procent kom fram högst en kvart efter annonserad ankomsttid.

Notis

Nya tester med svensk backkamera i USA

I december förra året utförde ett stort amerikanskt järnvägsbolag i Class I ett test av vår backkamera, och efter positiva erfarenheter har de nu efterfrågat ytterligare två kameror för tester från Railway Metrics and Dynamics.

Notis

Infranord tilldelas ramavtal för teknikbyggnader

Trafikverket har tilldelat Infranord, som en av två leverantörer, ramavtal för tillverkning av teknikbyggnader. Avtalet gäller från 1 mars 2026 och två år framåt med 2+1 år som option. Affärsvärdet för avtalet bedöms till cirka 200 miljoner kronor.

Notis

Östgötapendeln punktligast i landet

Att ta över ett tågkontrakt är alltid en utmaning då verksamheten präglas av många förändringar och nya arbetssätt. Trots detta har Transdev sedan starten i somras redan uppnått avtalade incitamentsnivåer för Östgötapendeln.