Annons:
SJ ställer in X2000-tåg
SJ ställer in tre-fyra X2000-tåg i varje riktning mellan Stockholm och Göteborg på grund av fordonsskador och omfattande sjukskrivningar på tågverkstäderna.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Under fredagen, 13 januari, är tre av 19 avgångar i var riktning mellan Stockholm och Göteborg inställda.
Annons:
”Vi ställer som mest in fyra avgångar om dagen men alla resenärer erbjuds plats i övriga tåg”, säger Tobbe Lundell, presschef på SJ. ”Oftast finns det lediga platser vid avgångarna en timma tidigare eller en timma senare.”
”Vi har ställt in tågen med viss framförhållning och informerat resenärerna som haft tid på sig att boka om eller ställa in sina resor.”
”Det är tur i oturen att det är lågsäsong för tågresandet nu och att det finns gott om lediga platser i tågen. Successivt kommer antalet inställda tåg att minska och från 23 januari hoppas vi kunna köra normal trafik.”
Det har varit en besvärlig vinter med väldigt växlande väder som slitit hårt på fordonen samtidigt som våra entreprenörer inte haft full bemanning på verkstäderna.
Tobbe Lundell, presschef på SJ
Lång väntan på underhåll
Orsaken till inställelserna är att ovanligt många X2000-tåg väntar på underhåll och reparationer på de verkstäder SJ anlitar.
”Det har varit en besvärlig vinter med väldigt växlande väder som slitit hårt på fordonen samtidigt som våra entreprenörer inte haft full bemanning på verkstäderna”, säger Tobbe Lundell. ”Svarvningen av hjul är eftersatt men det verkar som om verkstäderna nu har börjat kunna jobba ikapp.”
Det eftersläpande underhållet har i första hand drabbat X2000-tågen medan regionaltågen X40 och snabbtågen X55 kunnat köras enligt planerade fordonsomlopp.
”Men vi har inte så många reservfordon att vi kunnat ersätta X2000-tågen med andra fordonstyper”, säger Tobbe Lundell.
Flera tågsätt ur trafik för ombyggnad
Dessutom moderniseras X2000-tågen för närvarande vilket innebär att tre-fyra av de 36 tågsätten är tagna ur trafik.
Under fredagen, 13 januari, är tre av 19 avgångar i var riktning mellan Stockholm och Göteborg inställda.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Fyra tåg i timmen till Köpenhamn
Pågatågen nya tidtabeller och fler resmöjligheter från och med 10 december 2023. Samtliga Öresundståg är upprustade inför T24. Inredningen har bytts ut och tågen har målats utvändigt.
24 km dubbelspår klart i Skåne
Om några dagar tas det nya dubbelspåret mellan Ängelholm och Maria i bruk. Restiden med Pågatågen mellan Ängelholm och Helsingborg förkortas med sju minuter och risken för förseningar minskar drastiskt.
Nya lok men gammal bistro
Från 23 juni kommer SJ:s nattåg mellan Stockholm och Berlin att dras av Vectron-lok mellan Stockholm och Padborg vid dansk-tyska gränsen. Men premiären för de tyska restaurangvagnarna är uppskjuten på obestämd tid.
Mer men inte tillräckligt mycket
Regeringen och stödpartierna vill satsa 876 miljarder kronor på infrastrukturen kommande tolv år. Det är väsentligt mer än i nuvarande planperiod men ändå ökar underhållsskulden och höghastighetsbanorna dröjer.



