Annons:
Trafikverket ska ta fram investeringsstöd för ERTMS
Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att ta fram ett investeringsstöd. Investeringsstödet ska omfatta utrustning i järnvägsfordon för ett nytt trafikstyrningssystem för järnväg – European Rail Traffic Management System (ERTMS). Syftet med uppdraget är att ERTMS ska införas fortare i Sverige.
Alstom Transport visade upp SL:s nya pendeltåg X60B och körde med ERTMS-utrustning på Ådalsbanan mellan Sundsvall och Härnösand 26 januari 2016. FOTO: Kasper Dudzik
“För att järnvägen ska förbli ett hållbart och konkurrenskraftigt transportmedel måste systemet moderniseras, digitaliseras och standardiseras. Det nya signalsystemet säkrar järnvägens framtida funktion och bidrar till mer kapacitet, säkerhet och ökad punktlighet”, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
EU-regler kräver att ERTMS införs på utvalda sträckor till 2030 och i hela järnvägsnätet till 2050. Sverige har påbörjat arbetet, men regeringen anser att takten i införandet måste öka för att undvika ökade kostnader och försämrad funktion.
För att kunna använda järnvägssträckor som är utrustade med ERTMS krävs att fordonen som trafikerar den specifika sträckan har rätt ombordutrustning. Efter år 2029 bedömer Trafikverket att fordon måste ha ombordutrustning för ERTMS för att kunna trafikera det statliga svenska järnvägsnätet utan att försämra framkomligheten.
“Regeringen bedömer att det behövs ett investeringsstöd till ombordutrustning för det nya trafikstyrningssystemet ERTMS. Det handlar dels om att få systemet på plats utan ytterligare förseningar, dels om att underlätta för järnvägsbranschen att anpassa sina fordon till det nya systemet”, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Vissa operatörer har, helt eller delvis, redan installerat ombordutrustning för ERTMS. För att investeringsstödet inte ska snedvrida konkurrensen och missgynna de operatörer som redan installerat ombordutrustning för ERTMS ingår i Trafikverkets uppdrag att se över möjligheterna att ge bidrag retroaktivt.
Trafikverket ska redovisa uppdraget till Regeringskansliet senast den 30 september 2025.
European Rail Traffic Management System (ERTMS)
ERTMS är ett standardiserat och digitalt signalsystem för järnväg. Enligt EU:s regelverk kommer ERTMS krävas på utvalda sträckor till 2030 och blir obligatoriskt i hela EU:s järnvägsnät från 2050. ERTMS består av European Train Control System (ETCS) och Global System for Mobile Communications – Railway (GSM-R).
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Trafikverket måste öka säkerheten vid spårarbeten
Statens haverikommission rekommenderar Transportstyrelsen att genomföra tillsyn av hur Trafikverket säkerställer sin riskkontroll i alla entreprenörsled vid arbete i spårområde och Trafikverket att vidta åtgärder för att stärka säkerheten vid arbete i spår.
Trafikverket vill tidigarelägga stora järnvägsbyggen
Fyrspåret söder om Uppsala och dubbelspåret söder om Sundsvall kan komma i gång tidigare. Trafikverket föreslår att sex järnvägsprojekt får byggstartsbeslut för perioden 2027–2029. Regeringen avgör vilka som får gå vidare.
Infrakraft gör nya investeringar.
Infrastrukturkoncernen Infrakraft fortsätter att växa och har gjort nya investeringar i järnvägsmaskiner. Under InnoTrans köpte man ytterligare en spårriktare och en makadamplog.
Västtrafik köper ytterligare 35 X80
Västtrafik har utlöst optionen på ytterligare 35 tågsätt X80-tåg från Alstom. Beställningen är värd 350 miljoner euro, motsvarande fyra miljarder kronor i dagens penningvärde.
Åter ny ägare till Hector Rail
Godstågsbolaget Hector Rail får ny ägare för tredje gången på tolv år. InfraRed Capital Partners förvärvar Hector Rail Group från Ancala.
Klart linjeförslag för Norrbotniabanans sträckning genom södra Piteå
Trafikverket har tagit fram järnvägslinjen som kommer att ligga till grund för fortsatt planering på sträckan mellan Länsgränsen Västerbotten/Norrbotten-Munksund.
RDC släpper fler biljetter
RDC har nyligen börjat sälja biljetter till nattågen mellan Stockholm och Hamburg-Berlin under jul- och nyårshelgerna. Från tidtabellskiftet i december gör tågen uppehåll även i Köpenhamn Syd.
Lägre kostnader med AI
Artificiell Intelligens (AI) kan möjliggöra årliga kostnadsbesparingar på 35-80 miljarder dollar och intäktsökningar på 20-50 miljarder dollar inom järnvägen globalt.
Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga
I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig ny järnväg mellan Örebro och Kristinehamn. Sträckningen följer E18 från Örebro, med en ny station i södra Karlskoga och ansluter till Värmlandsbanan norr om Kristinehamn. Om banan blir verklighet kan en resa mellan Karlstad och Örebro gå på 33 minuter.
Cowi projekterar upprustning av Lommabanan
Cowi kommer på uppdrag av Infrakraft att projektera upprustningen av järnvägssträckan mellan Kävlinge och Arlöv på Lommabanan. Projektet ska öka kapaciteten på den viktiga gods- och persontrafikleden genom bland annat två nya mötesstationer.









