Annons:
Vy förlänger avtal med Mantena
Vy förlänger avtal om underhåll av Flirt-boggier med Mantena, som får leverera det tunga underhållet på Vys mest använda tågsätt i ytterligare fyra år.
FOTO: Mantena
”Vi är mycket nöjda med förlängningen av detta kontrakt med Mantena. För att vi ska kunna leverera bra kundupplevelser varje dag är vi beroende av noggrant underhåll av hög kvalitet. När det gäller underhåll av tågens underreden är vi helt säkra på att Mantena är rätt aktör att leverera detta”, säger Hans Bendik Eriksen, direktör för fordon och kvalitet på Vy.
Det ursprungliga avtalet med Mantena om underhåll av boggierna – alltså tågens underreden – löper ut 2026. När Vy nu har utnyttjat optionen, kommer Mantena att fortsätta detta underhåll fram till 2029. Kontraktet är värt cirka 500 miljoner norska kronor under optionsperioden.
Vys 150 Flirt-tågsätt transporterar passagerare på Østlandet i Norge, på Vossebanen och Gjøvikbanen och de trafikerar även Göteborg. Tågen är tillverkade av Stadler och kallas ofta för ryggraden i den norska järnvägen.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Ökat resande i sommar på Inlandsbanan
I sommar ökade resande med omkring 10 procent jämfört med föregående år och motsvarande trafikperiod, trots att årets säsong var något kortare till följd av planerade banarbeten.
Trafikverket analyserar kapacitetsbehoven kring Stockholms centralstation
Stockholms centralstation är en central knutpunkt för hela Sveriges tågtrafik. Trafikverket välkomnar det nya regeringsuppdraget som handlar om att säkra Stockholm central för framtida tågtrafik och resenärer.
Dyrare vägtransporter för Maersk – järnvägen slipper tillägg
Maersk tar från 2 september ut ett extra bränsletillägg på sex procent på berörda landtransporter i Sverige. Järnvägstransporter och transporter med ellastbil undantas.
RDC EuroNight har fått en lyckad start
På tisdagskvällen 1 september avgick den första RDC EuroNight från Stockholm mot Hamburg och Berlin. Utåt såg det ut ungefär som vanligt på Stockholms central. Men att nattåget mellan Sverige och Tyskland fortfarande rullar var långt ifrån självklart.
Ruben Östlund får Göteborgs Spårvägars Kulturpris 2026
Varje år utser Göteborgs Spårvägar, tillsammans med Göteborgs Stad Kulturnämnd, en känd göteborgsprofil till årets Kulturpristagare. Kulturpristagaren får 20 000 kronor och en skulptur skapad av formgivaren Carl-Johan Skogh. Vinnaren får också namnge en spårvagn och sin biografi uppsatt i vagnen.
Trafikverket röjer längs järnvägen mellan Mora och Filipstad
Under september inleder Trafikverket arbetet med vegetationsröjning längs järnvägen mellan Mora och Filipstad. Det är ett första steg i en utredning av möjligheten att återuppta trafik på sträckan utifrån ett totalförsvarsbehov.
Infrakraft tilldelas spårbytesentreprenad på Malmbanan
Trafikverket har tilldelat Infrakraft spårbytesentreprenad Boden–Harrträsk, etapp 2 Boden–Näsberg, ett omfattande projekt på Malmbanan i Norrbotten. Entreprenaden är värd drygt 495 miljoner kronor och omfattar förnyelse av spår, slipers, ballast och tillhörande anläggningsdelar, samt åtgärder på flera driftplatser längs sträckan.
Ny tågmekanikerutbildning i Hallsberg
En ny tågmekanikerutbildning startar på Campus Allé i Hallsberg. Ansökan är öppen nu meddelar Sydnärkes Utbildningsförbund och Railcenter Hallsberg i ett pressmeddelande.
Gamla banor får nytt liv
Trafikverket bygger två teststräckor på järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn och den nedlagda sträckan mellan Morjärv och Haparanda röjs fram. Två viktiga projekt för att för att stärka Sveriges motståndskraft i vardag, kris och krig.
Nattåg planeras mellan Bryssel och Malmö
Nattågsoperatören European Sleeper planerar att starta nattåg mellan Bryssel och Malmö via Amsterdam och Köpenhamn i april 2028. Tågen ska gå tre gånger i veckan i vardera riktningen.









