Annons:

Publicerad: 2023-05-07

Svårt med reservdelar till Öresundstågen

Drygt hälften av de 111 Öresundstågen som finns börjar närma sig pensionsålder. Det sätter hård press på underhåll och reparationer, rapporterar Sveriges Radio.

Ett steg för att öka livslängden är nya reservdelar. Magnus Andersson är ordförande i styrgruppen för fordonsförvaltning av Öresundstågen

– Någonstans efter 2030 så är det sannolikt att vi börjar avveckla den här typen av fordon, säger han.

De äldsta Öresundstågen levererades redan år 2000 och de karaktäristiska gummifronterna ska sluta tillverkas. Därför föreslår fordonsförvaltningen ägarna, alltså regionerna Blekinge, Halland, Skåne, Kalmar, Kronoberg och Västra Götaland, köper in de allra sista för drygt 60 miljoner kronor

– Alternativet är att inte göra någonting, men då får vi haverier och kan inte köra med flottan. Det är liksom inte det heller något alternativ, säger Magnus Andersson.

Arbetet med att köpa in nästa generations Öresundståg har inletts.

Öresundståg vid Svågertorps station utanför Malmö i juni 2007. FOTO: Kasper Dudzik

ANNONS:

Fler notiser

Debatt

DEBATT: Vy Tåg utförde gediget underhåll

Vy Tåg anser att artikeln om övertagandet av nattågstrafiken till Övre Norrland, som publicerades på Järnvägar.nu 21 februari, inte gav all väsentlig information om statusen för lok och vagnar vid deras övertagande och inte heller när de lämnade över trafiken till ny operatör.

Nyhet

Många tågstopp på Bohusbanan

Tunnelrenoveringarna på Bohusbanan försenas ytterligare. Tågtrafiken mellan Stenungsund och Uddevalla kommer att återupptas först på nyårsdagen 2025. Trafiken på övriga delar av banan kommer att stoppas i omgångar under kommande år.