Annons:
999 inställda Pågatåg
999 Pågatåg ställdes in i juni, många på grund av brist på lokförare. I juli ställs fler tåg in på grund av personalbrist.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik

VR Sverige och Skånetrafiken har tvingats ställa in långt över 1 000 avgångar med Pågatåg i sommar på grund av brist på lokförare. X61 046 på väg från Ystad till Malmö passerar driftplatsen Rynge i april i år. I bakgrunden skymtar Marsvinsholms slott.
”Under förra veckan var det väldigt kämpigt”, säger Caroline Åkerlund Eskilsson, presskommunikatör på Skånetrafiken.
”Problemen har fortsatt den här veckan.”
Under juni var 999 av 15 400 planerade avgångar med Pågatåg inställda.
De flesta inställelserna berodde på infrastrukturproblem, bland annat ett kontaktledningsfel på Ystadbanan, växelfel i Åkarp samt signalfel på Södra Stambanan och Skånebanan. 62 tåg ställdes in på grund av personalbrist.
Den senaste veckans inställda avgångar har huvudsakligen varit kopplade till personalbrist, då VR Sverige haft många sjukskrivna lokförare.
”Det har varit väldigt många sjukskrivningar men det ser lite bättre ut för kommande vecka”, äger Caroline Åkerlund Eskilsson.
”Vi har i samråd med VR Sverige som kör våra tåg beslutat att i först hand ställa in tåg mellan Markaryd och Hässleholm, mellan Halmstad och Helsingborg samt mellan Ystad och Malmö där inställelserna drabbar så få resenärer som möjligt.”
”Pressad personalsituation”
Christer Eklelund, som är kommunikationschef på VR Sverige, beklagar att man tvingats ställa in tåg i sommar.
”Det är en pressad personalsituation när alla förare vill ha semester under sommarmånaderna”, säger han. ”Vi har köpt semesterveckor av många förare men det finns ingen marginal och när det plötsligt blir en ökad sjukfrånvaro tvingas vi ställa in tåg,”
”Vi bedömer att det kommer att bli problematiskt ytterligare någon vecka men sen ser situationen betydligt ljusare ut.”
Tåg i Bergslagen (TiB) meddelade på tisdagen att tågtrafiken reduceras under augusti och september på grund av personalbrist vilket föranledde stora rubriker i lokala medier.
Men reduceringen hade kommunicerats av VR Sverige för flera veckor sedan.

Full trafik i Bergslagen i höst
Från 30 september kommer alla planerade turer med regionaltåg att köras i Bergslagen sedan VR lyckats rekrytera tillräckligt många lokförare och tågvärdar.
Annons:
”Vi har kommit överens med Tåg i Bergslagen om reducerad trafik under veckorna 33–39 men vi kommer att kunna köra alla tåg som ursprungligen planerades från och med vecka 40”, säger Christer Ekelund på VR Sverige.
VR Sverige har anställt ytterligare 14 lokförare och dessa kommer efter internutbildning på de aktuella fordonstyperna att tillsammans med befintliga förare att klara full trafik från 30 september.
Det verkar endast vara VR Sverige som haft och har akuta bemanningsproblem under sommaren.
Ingen lokförarbrist hos SJ
SJ Stockholmståg och SJ Götalandståg har tillräckligt många lokförare för att klara SL-trafiken och Västtågen och moderbolaget har inte behövt ställa in några fjärr- eller regionaltåg på grund av förarbrist.
Transdev har klarat såväl regionaltågstrafiken i Mälardalen som regionaltågstågstrafiken i Sydsverige utan problem.
”Jag har inte hört några uppgifter om några inställda tåg på grund av förarbrist”, säger Oskar Östlund på Transdevs pressjour.
”Mälartågen och Öresundstågen har rullat, det har fungerat bra hittills under denna sommar.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Göteborgs hamn bäst på järnväg
70 procent av alla containrar till och från Göteborgs containerhamn transporterades med tåg andra kvartalet i år. Det gör av allt att döma Göteborg till bäst i världen på miljö- och klimatsmarta transporter.
Tungt för Vy Tåg i norr
Coronapandemi, höga biljettpriser, få resenärer, brist på lokförare, oerfaren ombordpersonal, stora trafikstörningar med inställda och försenade tåg, oväntad konkurrens och ett lågt anbud som inte täcker kostnaderna.
Tågstopp sex dygn Malmö-Lund
Klockan 23:00 på lördagskvällen stoppas tågtrafiken mellan Malmö och Lund. Under sex dygn ska två tillfälliga spår mellan Hjärup och Åkarp och två helt nya spår genom Arlöv kopplas in på Södra stambanan.
Banarbeten kan tvinga LKAB till varsel
LKAB kan tvingas minska produktionen på grund av kapacitetsbristen på Malmbanan. Lagren av järnmalm har inte kunnat minskas efter vinterns två tågurspårningar och de långa trafikstoppen.