Annons:
Train Alliance investerar i Ånge
Train Alliance köper ett markområde strax norr om Ånge för att anlägga en godsterminal med anslutning till Mittbanan.
Arkivbild på rangerbangården i Ånge.
Terminalen kommer att få en lagerbyggnad på 50 000 kvadratmeter med spåranslutning, bergrum för lagring av flytande bränsle och en yta för omlastning av flygbränsle mellan tåg och tankbil.
Området används i dag som bergtäkt.
I förra veckan beslöt kommunstyrelsen i Ånge att förbereda en ändring av detaljplanen för området för att möjliggöra byggandet av godstermonalen.
Godsterminalen kan i framtiden komma att användas för omlastning och lagring av Nato-materiel men enligt Train Alliance finns det i dagsläget inga planer på lagring av militärt materiel.
Enligt kommunalrådet Erik Lövgren (S) kan projektet dock möta Natos önskemål om upprustad infrastruktur mellan Östersjön och Atlanten.
”Allt vi bygger i Sverige i dag och i framtiden ska kunna användas både militärt och civilt”, säger Erik Lövgren till SVT.
Enligt Train Alliance kan terminalen vara färdigställd om fem år. Kostnaden beräknas till 150-300 miljoner kronor.
Satsningen kan också komma att betyda nya jobb i Ånge.
”Dels järnvägsarbeten kopplade till bangården och växlingen, dels drift och underhåll, säger Erik Lövgren.
Train Alliance förvaltar infrastrukturen vid omlastningsterminalen MLP i Ånge och har ett avtal med Ånge kommun om ett markområde i Alby strax väster om Ånge.
”Ånge har varit misshandlat av Sverige under många år men nu är man på väg mot en renässans och en ny stor storhetstid och vi är glada över att få vara med på den resan”, säger Otto Persson, styrelseledamot och storägare i Train Alliance.
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Nya vagnar till stålpendeln
Stålpendeln mellan Luleå och Borlänge förses med nya skivbromsade vagnar under året. Vagnuthyrningsföretaget VTG har beställt 400 fyraxliga vagnar hos Tatravagónka i Slovakien.
Nytt liv för tågfärjan Ystad–Polen
Sedan ett år transporteras räler från ArcelorMittal i södra Polen till rälverkstaden i Sannahed. Med de regelbundna transporterna har tågfärjan Polonia mellan Świnoujście och Ystad fått en nystart.
Rödgröna vill elektrifiera Kinnekullebanan
De rödgröna partierna i regionfullmäktige i Västra Götaland vill se Kinnekullebanan, I första hand på sträckan Håkantorp-Lidköping, elektrifierad.
Fler väljer VR Snabbtåg i påsk
Intresset för att resa med VR Snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i påsk ökar. Bokningarna är upp 6 procent jämfört med förra påsken, samtidigt som fler avgångar körs jämfört med i fjol.
Bangården i Nattavaara förlängs – för ökad kapacitet på Malmbanan
För att öka kapaciteten på Malmbanan för både person- och godståg och för att skapa effektivare tågmöten har Trafikverket påbörjat arbetet på Nattavaara bangård.
Tågab köper fem lok av Green Cargo
Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab) redovisar kraftigt ökad omsättning under 2025. Företaget köper fem lok av Green Cargo för att klara ökad trafik och som ersättning för äldre lok.
Terminaler i Norrbotten gav rekord i Göteborg
Godstågstrafiken mellan Norrland och Göteborgs Hamn fortsätter att växa. Två terminaler i Norrbotten sticker ut som drivande bakom den volymutveckling som innebar att 2025 blev det bästa året någonsin för containertransporter mellan Göteborgs Hamn och järnvägsterminaler i Norrland som helhet.
Fler containertåg Göteborg–Helsingborg
Nästa vecka utökas containertrafiken mellan Göteborgs hamn och Helsingborg från ett till två tåg i veckan och från mitten av april körs tre tåg i veckan.
Två omkom i arbetsplatsolycka söder om Hallsberg
Två män har avlidit efter en svår arbetsplatsolycka vid Östansjö söder om Hallsberg på torsdagen. Olyckan inträffade inom arbetsområdet för Trafikverkets dubbelspårsutbyggnad på sträckan Hallsberg–Stenkumla som ska vara klart 2031.
Färre sena tåg i februari
Tågförseningarna blev betydligt färre i februari än i januari. Andelen tåg som anlände i tid eller högst fem minuter sent ökade med fyra procentenheter.









