Annons:

Publicerad: 2025-12-23

EQT köper A-Train

Riskkapitalbolaget EQT köper genom fonden Active Core Infrastructure 1 infrastrukturförvaltaren och tågoperatören A-Train av ett antal investera i Australien och Kina. Köpeskillingen är hemlig.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Riskkapitalbolaget EQT köper A-Train som förvaltar Arlandabanan och kör Arlanda Express av ett antal australienska och kinesiska företag. Inom fem år ska sju nya tåg vara i trafik för Arlanda Express. Ett X3-tåg på väg mot Arlanda på väg att köra om SJ:s nattåg mot Luleå mellan Rotebro och Upplands Väsby en kväll i juli 2009.

”Vi välkomnar EQT som ny ägare av A-Train”, skriver ledningen för A-Train till Järnvägar.nu.

”Vi ser att detta kommer att vara ett ägarskap som ger goda förutsättningar för A-Train att fortsätta utvecklas över tid.”

Enligt A-Train kommer verksamheten att fortsätta med fokus på pålitlig och hållbar kollektivtrafik för resenärer mellan Stockholm city och Arlanda flygplats.

”EQT:s erfarenhet av att utveckla samhällskritisk infrastruktur och deras långsiktiga perspektiv ger oss utmärkta förutsättningar att fortsätta utveckla Arlanda express till förmån för våra resenärer. Tillsammans med EQT ser vi fram emot att ytterligare förbättra kundupplevelsen och tillgängligheten”, skriver Magnus Zetterberg, vd för A-Train.

Kritik mot höga biljettpriser

A-Train som förvaltaren Arlandabanan och kör Arlanda Express har fått kritik för de höga biljettpriserna, bland andra av Stockholms Handelskammare.

Men ledningen för A-Train har försvarat de höga biljettpriserna.

A-Train köper nya tåg

Inom kort beslutar A-Train vilket företag som får leverera nya motorvagnståg till Arlanda Express. Tågen som blir väsentligt längre än dagens tåg ska vara i drift senast 2031.

Peter Norman som utrett tillgängligheten till Arlanda flygplats på uppdrag av regeringen och kritiserat prissättningen på flygtågen välkomnar ägarbytet.

Han presenterade i somras s ett slutbetänkande där han föreslog att staten skulle köpa in sig i A-Train eller att staten skulle säga upp eller omförhandla avtalet.

Nu blir det i stället Wallenbergsfärens börsnoterade riskkapitalbolag EQT som köper A-Train.

EQT-partnern Kunal Koya säger till Dagens industri A-train ska ”fortsätta ha en konstruktiv relation med staten”.

”Vi räknar med en lägre prisnivå”

”Vi räknar med att införa biljettkategorier med lägre prisnivå”, säger Kunal Koya.

I ett pressmeddelande skriver EQT att man kommer vara en aktiv och långsiktig ägare och att man bland annat ska införa en flexibel prissättning för att öka tillgängligheten och göra det billigare att åka med tåget.

Arlanda Express trafikerar Stockholm C–Arlanda flygplats sedan 1999. Under 2024 reste 5,3 miljoner resenärer med tågen, enligt A-Train.

Punktligaste tågen i Sverige

Arlanda Express hade under 2024 den högsta punktligheten bland tågföretagen i Sverige och en regularitet på 99,3%.

Sedan 2014 har A-Train ägts av en grupp investerare från Australien och Kina. Ägarna består av State Super, Sunsuper och State Administration of Foreign Exchange (SAFE).

  • State Super är en australiensisk pensionsfond för offentligt anställda och äger 37,5 procent av bolaget.
  • Sunsuper, en annan australiensisk pensionsfond, äger 25 procent.
  • SAFE är en kinesisk myndighet som förvaltar statens valutareserver och representeras vid investeringar i Europa av det brittiska bolaget Ginkgo Tree Investment Ltd.
  • Tillsammans äger SAFE och Ginkgo Tree 37,5 procent av A-Train.

Stora järnvägssatsningar för Arlanda

Infrastrukturen behöver byggas ut och planerade investeringar tidigareläggas om Arlanda flygplats ska kunna få ökad kapacitet och förbättrad tillgänglighet. Den slutsatsen drar den särskilde utredaren Peter Norman i ett första delbetänkande.

Annons:

Nya flygtåg för fyra miljarder

A-Train köper sju nya motorvagnståg av Stadler för trafiken mellan Stockholm C och Arlanda flygplats. Kostnaden för tågsätten och 15 års underhåll blir 4,1 miljarder kronor.

Köparen EQT har 267 miljarder euro i förvaltat kapital och har över 50 aktiva fonder. Active Core Infrastructure 1 är en så kallad private equity-fond, riskkapitalfond, under EQT:s kontroll.

Köpet måste godkännas av AIAB

Köpet av A-Train måste godkännas av Arlandabanan Infrastructure AB (AIAB) som ägs av svenska staten.

A-Train skrev i maj i år kontrakt med Stadler om sju nya motorvagnståg för trafiken mellan Stockholm C och Arlanda flygplats. Kostnaden för tågsätten och 15 års underhåll blir 4,1 miljarder kronor.

Tågsätten ska vara levererade och klara för trafik under fjärde kvartalet 2029.

De nya tågen från blir 165 meter långa och får 323 sittplatser och plats för 650 stående passagerare.  De tåg som nu används har drygt 200 sittplatser.

”Vi får plats för 50 procent fler resenärer i varje tåg och med avgångar var tionde minut i högtrafik kan dubbelt så många passagerare som i dag åka med oss mellan Stockholm C och Arlandas”, sade Magnus Zetterberg till Järnvägar.nu i maj i år.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

”En jul utan tågstrul”

Det finns goda förutsättningar för en julhelg utan tågstrul. Det var budskapet från Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana, SJ:s vd Monica Lingegård, VR Snabbtågs tillförordnade vd Erik Wennerholm, Jernhusens vd Biljana Pehrsson och infrastrukturminister Andreas Carlsson vid en pressträff i vänthallen på Stockholm C 19 december.

Läs mer

Notis

SJ kör vidare i Norge

SJ Norge får köra tågen på Dovrebanan, Rørosbanan, Nordlandsbanan, Raumabanan och Trønderbanan i ytterligare två år. Det har Jernbandedirektoratet beslutat.

Läs mer

Nyhet

Fler tåg i tid i november

88,6 procent av alla persontåg var i tid i november. Lokaltågen var mest punktliga, fjärrtågen mest försenade. Men det är stora skillnader mellan olika fjärrtågslinjer.

Läs mer