Annons:

Publicerad: 2026-01-21

Nordic Re-Finance köper 15 Traxx-lok

Nordic Re-Finance har säkrat ett lån på 250 miljoner euro, motsvarande 2,7 miljarder kronor, för anskaffning av lok för uthyrning i Europa. Som ett första steg har företaget köpt 15 äldre Traxx-lok av Deutsche Bahn (DB).

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

Nordic Re-Finance har beviljats ett lån på 250 miljoner euro, motsvarande 2,7, miljarder kronor, för köp av lok. Det första förvärvet omfattar 15 cirka 20 år gamla Traxx-lok från Deutsche Bahn (DB). 185.333 passerar Stehag på Södra stambanan mellan Eslöv och Hässleholm med ett godståg i december 2009. 

”Det är naturligtvis skitkul”, säger Kim Zagerholm, produktionschef på Nordic Re-Finance.

”Vi kommer att presentera fler stora affärer under de närmaste månaderna.”

Nordic Re-Finance, som grundades 2006 i Bankeryd i Småland, hade 2024 en omsättning på 252 miljoner kronor och redovisade ett resultat efter finansnetto på 45 miljoner kronor.

Infranity köpte 80 procent

För ett år sedan köpte det franska investeringsbolaget Infranity 80 procent av lokuthyrningsföretaget. Köpeskillingen är hemlig men uppgick enligt en källa till drygt två miljarder kronor. ​

Nordic Re-Finance blir franskägt

Det franska investeringsbolaget Infranity köper 80 procent av det svenska lokuthyrningsföretaget Nordic Re-Finance. Köpeskillingen är hemlig men uppgår enligt en källa till drygt två miljarder kronor. Med försäljningen lämnar Björn Ulvaeus järnvägsbranschen.

Medan de tidigare ägarna hade fokus på den skandinaviska järnvägsmarknaden vill Infranity ta upp konkurrensen med de stora lokuthyrningsföretagen i Europa som Railpool, Alpha Trains och Akiem.

”Our ambition is to become a major player in Europe.”, säger Thorsten Priebe, vd i Nordic Re-Finance sedan i höstas, enligt ett pressmeddelande,

Köpet av 15 Traxx-lok första steget

Köpet av de 15 Traxx-loken är ett första större steg i den riktningen även om Nordic Re-Finance sedan tidigare hyr ut ett antal tidigare danska diesellok till Ungern.

”Vårt nya fokus blir Centraleuropa”, säger Kim Zagerholm.

”Tyvärr finns ju ingen tillväxt på den europeiska tågmarknaden, det är lika illa som i Sverige, men vi tror att det finns utrymme för ett företag som jobbare lite mer obyråkratiskt med korta beslutsvägar.”

Det 15 Traxx AC2-loken som Nordic Re-Finance köpt av DB är i snitt 20 år gamla och används i den så kallade korridortrafiken mellan Tyskland och Sverige genom Danmark.

Loken långtidshyrs av DB

Loken kommer att långtidshyras av DB genom så kallad sale-and-leaseback. DB har stora ekonomiska problem och behöver förstärka kassan.

Tolv av loken är just nu i trafik och tre på revision i Tyskland.

Infranity förvaltar för närvarande tillgångar på 13,1 miljarder euro, motsvarande närmare 150 miljarder kronor.

Lånet på 250 miljoner euro har tagits upp i Natixis CIB, ett franskt multinationellt investmentbolag som huvudsakligen ägs av den franska storbanken Groupe BPCE.

Köpet av 620-lok ännu i stöpsleven

Nordic Re-Finance köpte för snart två år sedan ett 620-lok från SBB Cargo.

Nordic Re-Finance har en överenskommelse med SBB Cargo om att få köpa av ytterligare 15 lok men det har uppstått flera komplikationer under åren som gått.

Annons:

Första 620-loket på svenskt spår

620 052 anlände till Sverige på onsdagskvällen. Under fredagen drogs loket till Jönköping i väntan på beslut om ATC-installation. Om några månader kan ett av de starkaste loken i Europa vara i trafik i Sverige.

Efter lång betänketid godkände Europeiska unionens järnvägsbyrå (ERA) installation av det svenska tågsäkerhetssystemet ATC i 620-lok för användning i Sverige.

SBB Cargo drabbades av lokbrist sedan det uppstått problem med de nya Vectron-loken samtidigt som SBB Cargo undersökte förekomsten av asbest i 620-loken.

Det är ännu oklart om köpet av ytterligare 15 lok, eller samtliga 620-lok som Nordic Re-Finance indikerade i höstas, blir av.

”Det står och väger”

”Det står och väger”, säger Kim Zagerholm efter några sekunders betänketid.

”Vi kan förhoppningsvis ge besked under första kvartalet i år.”

Trots den vikande marknaden för godstågstrafiken i Sverige efter den kraftiga höjningen av banavgifterna vid förra årsskiftet har Nordic Re-Finance hyrt ut en stor del av lokflottan.

”Marknaden är ändå hyfsad och vi har fler lok uthyrda nu än för ett år sedan”, säger han.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Tågtrafik missgynnas av banavgifterna

De banavgifter som tågtrafikföretagen betalar för att köra tåg i Sverige är inte får höga, snarare för låga. Men de avgifter som landsvägstrafiken och sjöfarten betalar skulle behöva höjas markant för att nå rättvisa konkurrensvillkor.

Läs mer

Nyhet

Många inställda tåg i norr

Norrtåg tvingades på torsdagen ställa in elva turer på grund av fordonsbrist. Tågtrafiken mellan Luleå och Haparanda är helt inställd. Även X-Trafik och Tåg i Bergslagen har ställt in många tåg den senaste veckan.

Läs mer

Nyhet

Protrain tar över Båramopendeln

Protrain tar 20 januari över tågdragningen mellan Göteborg Skandiahamnen och kombiterminalen i Båramo sedan BLS Rail beslutat lägga ner all godstågstrafik. Tågab tar över transporterna av ryolit från Åmål till Stockholm från BLS Rail.

Läs mer