Annons:

Publicerad: 2026-09-16

70-åring till sista vilan i Gävle

Efter 70 år på danska, norska och svenska spår klämtar klockan för TMY 101. Men i stället för att köras till skroten i Nykroppa drar dieselloket till Järnvägsmuseum i Gävle för att bli utställningsföremål.

Text: Ulf Nyström  Foto: Viktor Molander

Tågabs TMY-lok 101 och 103 sida vid sida i Kil 23 mars 2022. 101 avslutar efter exakt 70 år karriären som tågdragare på lördag. 103 blir kvar i tjänst ytterligare en tid.

På lördag morgon 19 september drar TMY 101 ett lagom långt persontåg från Kristinehamn till Järnvägsmuseet i Gävle.

Där ska det införlivas i samlingarna och ställas ut i tåghallen nästa sommar.

Till Gävle på 70-årsdagen

19 september 1956, för exakt 70 år sedan, levererades loket från Nydqvist & Holm (Nohab) i Trollhättan till Danske Statsbaner (DSB).

I nästan 40 år drog loket allehanda tåg på danska spår innan Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab), en av Sveriges första och fortfarande en av de största privata godstågsbolagen, återimporterade loket till Sverige.

I 32 år har det dragit godståg i Sverige och Norge innan det nu med ålderns rätt drar sig tillbaka och vilar ut på Järnvägsmuseet i Gävle.

”Loket är trots allt 70 år och har dragit oerhört många långa och tunga tåg under sju årtionden”, säger Daniel Johansson, fordonschef och vice vd på Tågab.

42 varv runt jorden hos Tågab

TMY 101 har under åren hos Tågab körts 1 672 950 kilometer, motsvarande 42 varv runt jordklotet. Troligen kördes det minst lika långt under de 38 åren hos DSB.

”Det skulle nog kunna fungera några år till men den ekonomiska livslängden är nog inte längre än så här.”

Daniel Johansson var under många år lokförare på Tågab och har kört TMY 101 tusentals mil, mest på norska spår.

På norska och svenska spår

Tågab har under de senaste åren främst använt loket på Solörbanan mellan Kongsvinger och Elverum med enstaka turer till Koppang och Hamar.

Ibland har det i koppling med något annat TMY-lok dragit massavedståg på Fryksdalsbanan från Torsby till Kil när den ordinarie dragkraften, de modernare och starkare TMZ-loken, varit på underhåll eller reparationer.

”TMY-loken är trevliga att köra”, säger Daniel Johansson.

”Visserligen finns det ingen AC i loken och ljudisoleringen är inte vad den borde vara men det är ett riktigt lok.”

”Dessutom är det väldigt tryggt att använda, det startar alltid och det fungerar alltid. Det blir lite vemodigt när vi lämnar från oss loket.”

Tågab köpte sju My-lok av DSB och har sedan TMY 101 har ett TMY-lok kvar i tjänst och ett som fungerar som reservdelsförråd. Övriga har skrotats och det har de flesta av de sammanlagt 17 My-loken som återbördades från Danmark till Sverige.

Elmotorerna flyttas till T43-lok

Tågab tar hand om banmotorerna i de lok TMY-lok som skrotas och sätter in den är de obetydligt yngre T43-loken.

”Vi har drabbats av bandagebrott i flera T43:or och tvingats sätta ner största tillåtna hastighet till 80 km/h medan motorerna i TMY-loken verkar åldras bättre och klarar 100 km/h utan problem så vi lyfter över motorerna från de TMY vi skrotar till våra T43:or”, säger Daniel Johansson.

Tågab köpte i våras två T44-lok tillverkade av Nohab under 1970-talet av Green Cargo för att ersätta TMY-loken.

Tågab köper fem lok av Green Cargo

Tågåkeriet i Bergslagen (Tågab) redovisar kraftigt ökad omsättning under 2025. Företaget köper fem lok av Green Cargo för att klara ökad trafik och som ersättning för äldre lok.

Annons:

Sista resan inleds i Kristinehamn klockan 07:33 på lördag morgon och ankomsten till Gävle beräknas till 11:58. På eftermiddagen återvänder tåget med något modernare dragkraft till Kristinehamn via Hallsberg.

De tre personvagnarna som Tågab reserverat för resan är nästan fullbokade så Tågab kommer troligen att sätta in ytterligare en vagn i tåget.

Åtta år sedan en överenskommelse

Överenskommelsen mellan Tågab och Järnvägsmuseet om överlämnandet av TMY 101 undertecknades redan 2018. Tågab fick en kombinerad första- och andraklass sittvagn, en AB2:a, i utbyte mot TMY 101.

”Det kan ju tyckas vara ett orättvist byte”, säger Henrik Reuterdahl, affärsutvecklare på Järnvägsmuseet.

”Men Tågab fick använda loket så länge de önskade. Villkoret var att loket skulle kunna köras till Gävle för egen maskin och det kommer det nog att göra på lördag.”

TMY 101 blir det första ”utländska” loket på Järnvägsmuseet. Det beställdes av DSB och användes i 38 år i Danmark. Men det tillverkades i Sverige och har nästan använts lika länge i Sverige och i Norge som i Danmark.

Berättar mycket om utvecklingen

”På många sätt är TMY ett lok som berättar mycket om utvecklingen i Sverige”, säger Henrik Reuterdahl.

”Det byggdes av Nohab i mitten på 1950-talet, det är ett lok som återfördes till Sverige efter många år utomlands, det köptes av Tågab som var det första så kallade shortline-bolaget i Sverige efter avregleringen av godstågstrafiken i Sverige och det har dragit tåg i tre länder under sammanlagt 70 år.”

TMY-loken, eller My- som de betecknades i Danmark och Di3 som de kallades i Norge, byggdes alltså av Nydqvist & Holm i Trollhättan.

94 lok byggdes för Danmark och Norge

DSB köpte 59 My-lok och NSB 35 Di3-lok.

En lättare variant med klenare dieselmotor och banmotorer, Mx, tillverkades för DSB och flera av dessa kom också tillbaka till Sverige som TMX.

Konstruktionen och utseendet hämtades i många avseenden från amerikanska diesellok och loken levererades med tvåtakts V16-dieselmotor från General Motors. Motorn driver via en generator de elektriska banmotorerna i boggierna.

Tjänstevikten är 102 ton, maximal effekt 1 433 kW och startdragkraften 235 kN.

DSB tillät loken att köra i 133 km/h men i Sverige är största tillåtna hastighet 120 km/h.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Notis

DSB satsar på videoövervakning med AI

DSB har tecknat ett nytt avtal med Scanview om fortsatt utveckling, drift och underhåll av videoövervakningslösningar inom DSB:s infrastruktur. Avtalet bygger vidare på ett samarbete som sträcker sig över mer än 20 år.

Läs mer

Nyhet

SJ flyttar underhåll till Gävle

En stor del av underhållet av SJ:s lok och personvagnar flyttas från Hagalund till Gävle. SJ vill bereda plats för nya snabbtågen och de nya regionaltågen i Hagalund. Euromaint i Gävle anställer 20 nya medarbetare och går upp till tvåskift.

Läs mer