Annons:
Bode kör till Halmstad
Sverige får i april sitt andra Bode-tåg. DB Cargo Scandinavia kör ett nytt tåg för spedition Bode mellan Lübeck och Halmstad två dagar i veckan.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
DB Scandinavia 185 333 med containertåg på Södra stambanan vid Stehag i december 2009.
Annons:
Det känns mycket positivt att den nya pendeln är på plats och att vi kan underlätta för godstransporter på järnväg från kontinenten. Efterfrågan på hållbara transportlösningar blir allt större.
Katrin Lemming Thulin, kommunikationschef Hallandsamnar
DB Cargo Scandinavia kör sedan flera år ett tåg med containrar och trailrar för Spedition Bode och Lidl mellan Lübeck och kombiterminalen Rosersberg strax norr om Stockholm.
I april inleds transporterna med ett andra tåg mellan Lübeck och Halmstad. Tåget som kommer att köras av DB Cargo Scandinavia ska till att börja med att gå två dagar i veckan.
”Det känns mycket positivt att den nya pendeln är på plats och att vi kan underlätta för godstransporter på järnväg från kontinenten. Efterfrågan på hållbara transportlösningar blir allt större”, säger Katrin Lemming Thulin, kommunikationschef Hallandsamnar.
Den nya förbindelsen kommer att förse flera kunder i södra och västra Sverige, bland andra Lidl, med varor. De två tågen kommer att medföra 80 containrar och trailrar per vecka.
Vi sparar cirka 70 procent koldioxid per trailer och container när vi flyttar över godset på räls och samtidigt snabbar vi upp transittiderna från kontinenten jämfört med sjötransporter.
Stev Etzrodt, vd på Spedition Bode
Omlastning tåg-bil i Halmstads hamn
Omlastning från tåg till lastbil kommer att ske i Halmstads hamn där Hallandshamnar under senare år gjort en omfattande upprustning av spåranläggningen.
”Vi sparar cirka 70 procent koldioxid per trailer och container när vi flyttar över godset på räls och samtidigt snabbar vi upp transittiderna från kontinenten jämfört med sjötransporter” säger Stev Etzrodt, vd på Spedition Bode i ett pressmeddelande. ”På längre sikt ser vi Halmstad som en hub för sjö- och järnvägsvolymer.”
35 procent av alla godsvolymer till och från hamnarna i Halmstad och Varberg transporteras på järnväg.
”I samverkan med Halmstad kommun undersöker vi nu alternativ för en ny kombiterminal”, säger Katrin Lemming Thulin. ”Det finns ett antal platser vi tittar på.”
Det finns kombiterminaler för omlastning av containrar och trailrar mellan väg och järnväg i Göteborg, Jönköping, Nässjö, Båramo i Vaggeryd, Älmhult och Helsingborg men ännu ingen i Halland.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
SJ ökar trafiken 2027
En återgång till normal tågtrafik mellan Stockholm och Göteborg, mer stabil trafik mellan Stockholm och Uddevalla, åter direkttåg mellan Stockholm och Jönköping och successivt fler snabbtåg till och från Köpenhamn. SJ ökar trafiken 2027 trots att nya snabbtåg och nya regionaltåg inte sätts i trafik förrän 2028.
Ny virkesvagn störst i Sverige
Green Cargo sätter nu in de största virkesvagnarna som använts i Sverige i trafik för Holmen Skog. Vagnarna har en vertikal lastarea på 10,82 kvadratmeter och slår därmed det tidigare rekordet med 28 kvadratdecimeter.
36 tons kokiller till Sverige på godståg
DB Cargo Full Load Solutions samordnar transporter av upp till 36 ton tunga kokiller till svenska stålverk. Från Italien, genom Europa och upp till mottagare runt om i Sverige går frakten med järnvägstransport
Åter godståg från Haparanda
Väte Rail kommer från 8 april att köra två nya kombitåg i veckan mellan Umeå och Göteborg på uppdrag av Nurminen Logistics. I sommar inleds trafik mellan Haparanda och Göteborg.



