Annons:

Publicerad: 2024-09-07

Bullerplank blir muralmålning i Trångsund

Efter månader av kreativt samarbete förvandlas nu bullermuren vid Trångsunds station till ett färgsprakande konstverk. Med hela 600 liter färg fylls den 100 meter långa muren med motiv som de boende i området föreslagit. På andra sidan muren växer samtidigt Huge Bostäders 125 nya hyreslägenheter fram.

“Det roligaste med målningen är att så många kommer ta del och bli påverkade av den. Alla som åker pendeltåg kommer se den och jag tror att den kan bli ett landmärke på vägen in mot Stockholm”, säger Mikael Rickman på The Artitects, som uppför målningen på uppdrag av Huge Bostäder.

Muralmålningens motiv består av allt ifrån lekande barn och samtalande grannar till grönskande natur och djurliv. Mitt i centrum för allt är den stora, stolta eken.

“Det är en utmaning att måla ett så långt konstverk. Hur målar man en ek 100 meter lång utan att den tar över målningen? Det har varit viktigt att ta vara på alla fina idéer som de boende velat dela med sig”, säger Mikael Rickman.

Initiativet, som involverar de boende i Trångsund och Skogås, är en del i Huge Bostäders ständiga strävan att skapa en attraktiv och trygg miljö – och något för de boende att känna stolthet över.

“Konst kan bidra till att förstärka områdets identitet och öka attraktiviteten och trivseln i och utanför lokalsamhället. Muraler som denna är även ett sätt att förebygga exempelvis klotter, då erfarenheterna säger att väggar som är konstnärligt utsmyckade blir mindre utsatta”, förklarar Eva-Lena Nilsson, områdesutvecklare på Huge.

Samtidigt bidrar muren även med en betydelsefull praktisk aspekt då den skärmar av buller från förbipasserande tåg.

FOTO: Huge

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Infrakraft förvärvar Trackteam

Infrakraft växer vidare genom förvärvet av Trackteam Projektledning AB med bas i Falun. Därmed utökas och breddas Infrakrafts erbjudande inom projektledning och teknisk expertis kopplat till järn- och spårinfrastruktur.

Notis

SJ kör vidare i Norge

SJ Norge får köra tågen på Dovrebanan, Rørosbanan, Nordlandsbanan, Raumabanan och Trønderbanan i ytterligare två år. Det har Jernbandedirektoratet beslutat.

Nyhet

Fler tåg i tid i november

88,6 procent av alla persontåg var i tid i november. Lokaltågen var mest punktliga, fjärrtågen mest försenade. Men det är stora skillnader mellan olika fjärrtågslinjer.

Notis

Intensivutbildning till signaltekniker

Bristen på signaltekniker riskerar att bromsa moderniseringen och utbyggnaden av de svenska järnvägarna. Professionals Nord startar i mars 2026 en intensivkurs om tolv veckor i signalteknik i samarbete NRC och Infrakraft.

Notis

Storsatsning på nya underhållståg

Trafikverket investerar i tre nya underhållståg, med option på ytterligare två. Den totala kostnaden för grundbeställningen, inklusive tio års fordonsunderhåll, uppgår till 1 miljard kronor.

Notis

En hund begraven i Järna

Skelettet av en hund, en bendolk, bearbetade pålar och en mjärde. Det är några av de unika 5 000 år gamla fynd från stenåldern som Arkeologerna vid Statens historiska museer har grävt fram ur en mosse i Gerstaberg, utanför Järna.

Notis

Sweco vinner uppdrag om två nya spår mellan Hässleholm och Lund

Trafikverket har gett arkitektur- och teknikkonsultföretaget Sweco i uppdrag att genomföra en lokaliseringsutredning för två nya järnvägsspår mellan Hässleholm och Stångby, norr om Lund. Genom att gå från två till fyra spår på sträckan förbättras möjligheten till arbetspendling och kapaciteten för godstransporter på järnväg ökar. Uppdraget, med ett ordervärde på cirka 80 MSEK, löper till mitten av 2028.