Annons:
Dubbla överrockar på Trafikverket
Investeringarna blev 39 procent dyrare och vägunderhållet 60 procent dyrare. Regeringen gav strax före valet Trafikanalys och Ekonomistyrningsverket i uppdrag att granska Trafikverkets kostnadskontroll.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik

Utbyggnaden till dubbelspår genom Varberg med ny tunnel under centrum beräknas nu kosta 6,0 miljarder kronor i 2015 års prisnivå. Den beräknade kostnaden har fördubblats på sju år.
Annons:
Det här blir ett stort och viktigt uppdrag för oss. Det är centralt att statens medel för transportinfrastruktur används på ett så effektivt sätt som möjligt.
Mattias Viklund, generaldirektör för Trafikanalys
”Vi satsar närmare 900 miljarder kronor på infrastruktur i hela landet och då ska varje krona användas effektivt”, sade infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) i augusti.
”Därför måste Trafikverket vidta kraftfulla åtgärder och arbeta på ett systematiskt sätt för att minska kostnaderna. Jag vill säkerställa att kostnadsutvecklingen inte ökar mer än i övriga sektorer.”
I regeringens beslut om nationell plan för 2022–2033 som presenterades 13 juni i år aviserade regeringen att en myndighet skulle få i uppdrag att granska och följa Trafikverkets arbete med kostnadskontroll.
Regeringen sade då att den såg ser allvarligt på kostnadsutvecklingen för infrastrukturprojekt och att kostnadskontrollen måste skärpas. Trafikverket behöver, enligt regeringen, vidta ”kraftfulla åtgärder och på ett systematiskt sätt arbeta med kostnadsreducerande åtgärder”.
Trafikanalys ska redovisa hur Trafikverket kan bli bättre
Regeringen beslöt i augusti att det blir Trafikanalys som ska redovisa en övergripande beskrivning av problemen med kostnadsökningarna för investeringar och underhåll och en utvärdering av Trafikverkets arbete med planering och upphandling av stora investeringar, reinvesteringar och underhåll.
Trafikanalys ska också redovisa vilka förbättringsområden man vill se för ökad produktivitet, effektivitet, framdrift och förbättrad kostnadskontroll hos Trafikverket.
Trafikanalys ska, enligt regeringens beslut, samverka med Ekonomistyrningsverket.
Trafikanalys ska redovisa uppdraget senast i april varje år från 2024 till 2028 samt med en avslutande rapport senast den 30 april 2028.
”Det här blir ett stort och viktigt uppdrag för oss”, säger Mattias Viklund, generaldirektör för Trafikanalys, enligt ett pressmeddelande från myndigheten. ”Det är centralt att statens medel för transportinfrastruktur används på ett så effektivt sätt som möjligt. ”

Vägar och järnvägar blir mycket dyrare
Trafikverket är bra på att bygga väg och järnväg men dåligt på planering. Kostnaderna skenar under planeringsfasen men är stabila när spadarna väl satts i marken. Det anser Riksrevisionen som granskat närmare 300 projekt.
Riksrevisionen fann stora kostnadsökningar
Redan i oktober 2020 gav regeringen Trafikverket i uppdrag att analysera kostnadsutvecklingen vid upphandling och genomförande av investeringsprojekt. Regeringen hade då sett en ”oroande kostnadsutveckling” vid olika infrastrukturprojekt.
Riksrevisionen granskade samtidigt 300 avslutade och pågående projekt inom Trafikverket och redovisade 2021 flera fall av skenande kostnader.
Av de 142 projekt som ingick i de nationella planerna 2014 och 2018 hade kostnaden ökat för 92 projekt. Den genomsnittliga kostnadsökningen var 39 procent på fyra år, totalt 58 miljarder kronor.
För de 85 projekt som ingick i planen från 2010 och i planen från 2018 ökade kostnaden i genomsnitt med 68 procent.
För de 34 projekt som ingått i nationell plan hela tiden från 2004 till 2018 har kostnaden i genomsnitt stigit med 165 procent i fasta priser.
Riksrevisionens slutsats blev att Trafikverket systematiskt underskattade kostnaderna för ny infrastruktur.
Det är otroligt komplext att beräkna kostnaderna för stora infrastrukturprojekt och det är särskilt svårt när det gäller tunnelprojekt.
Bengt Olsson, presschef på Trafikverket
Trafikverket välkomnar supporten
Trafikverket välkomnar uppdraget till Trafikanalys.
”Det kommer att bli en bra support för vårt eget arbete att förbättra kostnadsbedömningar och kostnadskontroll”, säger Bengt Olsson, presschef på Trafikverket.
”Det är otroligt komplext att beräkna kostnaderna för stora infrastrukturprojekt och det är särskilt svårt när det gäller tunnelprojekt som Hallandsåsen, Citybanan, Västlänken och tunneln under Varberg där det finns så många osäkerhetsfaktorer.”
Bengt Olsson håller dock inte med kritikerna om att Trafikverket underskattar kostnaderna för underhållskontrakten.
”Snöar det behöver vägar och järnvägar snöröjas och då kan det bli dyrare än vad kontrakten till synes beräknas kosta”, säger han.
Bengt Olsson uppfattar inte Trafikanalys och Ekonomistyrningsverket som överrockar på Trafikverket utan som stödjande insatser.
”Trafikverket har stöttat andra statliga myndigheter med ekonomistyrning och nu får vi hjälp av Trafikanalys, det är enbart positivt.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Statsbidrag hjälper upp resultatet för Green Cargo
2019 var ännu ett bekymmersamt år för statliga Green Cargo, Sveriges största godstågsbolag. Omsättningen minskade och förlusten hade ökat om företaget inte fått miljökompensation av svenska och norska staten. Men Ted Söderholm, vd i Green Cargo, ser positiva tecken.
Tågbolagen nöjda med bidrag
Godstågsbolagen har de senaste tre åren kunnat kvittera ut drygt 2,3 miljarder kronor i miljökompensation. En utvärdering visar att stödet fungerar som avsett. I alla fall enligt godstågsbolagen själva.
Nya lok men gammal bistro
Från 23 juni kommer SJ:s nattåg mellan Stockholm och Berlin att dras av Vectron-lok mellan Stockholm och Padborg vid dansk-tyska gränsen. Men premiären för de tyska restaurangvagnarna är uppskjuten på obestämd tid.
Nu inleds spårbytet på Malmbanan
I kväll inleds spårbytet mellan Gällivare och Håmojåkk på Malmbanan. Den 32 kilometer långa sträckan får nya sliprar, nya räler och ballastrening under nätterna de kommande två månaderna.