Annons:
Första Rc4 med ETCS i trafik
Lokuthyrningsbolaget Nordic Re-Finance har i november fått godkännande av det första Rc4-loket med det nya signalsystemet ETCS (European Train Control System). Ombyggnationen har gjorts i ett samarbete mellan Nordic Re-Finance, Green Cargo och Alstom och den utrustningen som monterats är Ebicab Baseline 3.4. Ytterligare sju av bolagets Rc4 kommer att utrustas i närtid och projektet förväntas färdigt till sommaren 2024.
OBS! Här hittar du en längre intervju med Mikael Zagerholm, teknisk chef på Nordic Re-Finance.
ANNONS:
Du kanske också är intresserad av:
Upphandling för pendeltåg i Stockholm avbruten
Region Stockholms trafiknämnd har beslutat att avbryta upphandlingen av pendeltågstrafiken på grund av bristande konkurrens. Fem av sex initialt intresserade operatörer drog sig ur och endast ett anbud inkom, vilket ansågs otillräckligt för att säkerställa ett stabilt och långsiktigt avtal.
Tågföretagen vill se ett högkapacitetsnät för järnvägen
Tågföretagens medlemmar har tagit ett nytt ställningstagande för ett högkapacitetsnät.
Öresundsbron får mobilt skydd mot stormflod
Om stormflod riskerar att översvämma järnvägen vid Öresundstunneln på Amager kan nu Öresundsbron aktivera ett mobilt och specialdesignat skydd mot stormflod.
SJ kör åter snabbtåg Malmö–Göteborg
Den 21 augusti började SJ återigen köra snabbtåg på Västkustbanan mellan Malmö och Göteborg efter sommarens banarbeten.