Annons:
Första Rc4 med ETCS i trafik
Lokuthyrningsbolaget Nordic Re-Finance har i november fått godkännande av det första Rc4-loket med det nya signalsystemet ETCS (European Train Control System). Ombyggnationen har gjorts i ett samarbete mellan Nordic Re-Finance, Green Cargo och Alstom och den utrustningen som monterats är Ebicab Baseline 3.4. Ytterligare sju av bolagets Rc4 kommer att utrustas i närtid och projektet förväntas färdigt till sommaren 2024.
OBS! Här hittar du en längre intervju med Mikael Zagerholm, teknisk chef på Nordic Re-Finance.
ANNONS:
Du kanske också är intresserad av:
ERTMS sänker tågtrafiken
Kostnaden för införandet av ERTMS på järnvägarna i Sverige blir 46 miljarder kronor. Det har konsultföretaget Ramböll räknat ut på uppdrag av Trafikverket och Tågföretagen. Kostnaderna riskerar att slå ut flera företag, drastiskt minska transporterna på järnväg och öka koldioxidutsläppen i Sverige.
Trafikverket till Trelleborg
Trelleborgs hamn har länge arbetat för att fler ska välja tåget för godstransporter. 17 september 2024 besöker Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana hamnen för att diskutera den kapacitetsökning som krävs för fortsatt hållbara transporter.
Nytt växlingslok till Sverige
Om en månad får Nordic Re-Finance sitt första lok från den italienska fordonstillverkaren SVI. Det är ett treaxligt diesellok för växling och kommer att användas på kombiterminalen i Malmö.
Olskroksbron i Göteborg färdiggjuten
En betydande milstolpe markerades igår när den sista gjutningen av Olskroksbron i Göteborg slutfördes.



