Annons:
Första Rc4 med ETCS i trafik
Lokuthyrningsbolaget Nordic Re-Finance har i november fått godkännande av det första Rc4-loket med det nya signalsystemet ETCS (European Train Control System). Ombyggnationen har gjorts i ett samarbete mellan Nordic Re-Finance, Green Cargo och Alstom och den utrustningen som monterats är Ebicab Baseline 3.4. Ytterligare sju av bolagets Rc4 kommer att utrustas i närtid och projektet förväntas färdigt till sommaren 2024.
OBS! Här hittar du en längre intervju med Mikael Zagerholm, teknisk chef på Nordic Re-Finance.
ANNONS:
Du kanske också är intresserad av:
Sweco vinner uppdrag om två nya spår mellan Hässleholm och Lund
Trafikverket har gett arkitektur- och teknikkonsultföretaget Sweco i uppdrag att genomföra en lokaliseringsutredning för två nya järnvägsspår mellan Hässleholm och Stångby, norr om Lund. Genom att gå från två till fyra spår på sträckan förbättras möjligheten till arbetspendling och kapaciteten för godstransporter på järnväg ökar. Uppdraget, med ett ordervärde på cirka 80 MSEK, löper till mitten av 2028.
Nya virkesvagnar för Innofreight
Protrain tog 14 december över transporterna av sågtimmer och massaved för Holmen. 28 nya virkesvagnar ställs i ordning för transporterna över stora delar av Sverige.
SJ och Skistar vill att fler tar tåget
SJ och Skistar inleder ett samarbete för att få fler svenskar att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
Stora problem med Itino
Allt fler avgångar med Itino-tåg ställs in i Värmland. Trafiken på Fryksdalsbanan har kraftigt reducerats och ersatts med buss. Nu krävs massiva underhållsinsatser.



