Annons:

Publicerad: 2024-12-20

Gefle-Dala Jernväg får stipendium

Museiföreningen Gefle-Dala Jernväg har fått ett lokalt stipendium på 15 000 kronor från Sparbanksstiftelsen Dalarna i samband med att föreningen firade sitt 50-årsjubileum.

FOTO: Sparbanksstiftelsen Dalarna

Föreningen, som arbetar för att bevara järnvägshistoria och främja intresset för järnvägskultur, mottog stipendiet som en erkänsla för sitt arbete och sin betydelse för kulturarvet i regionen.

Pengarna kommer att användas för att stödja föreningens fortsatta arbete med underhåll och utveckling av deras historiska järnvägsanläggning och verksamhet.

Jubileumsfirandet markerar en viktig milstolpe för föreningen och deras engagemang för att hålla järnvägshistorien levande för framtida generationer.

Motivering till stipendiet: Ett mekaniskt kulturarvsbevarande med tydlig Faluanknytning som förenar människor över generationsgränserna.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Järnvägsunderhåll i hög hastighet

Stockholms tunnelbana kommer framöver att underhållas med modern höghastighetsslipning (HSG). Genom denna teknik, utvecklad av Vossloh, kan skador på rälsen effektivt avlägsnas, vilket förlänger spårens livslängd och minskar ljudnivån från tågtrafiken.

Notis

Spårspring ger tågstopp

Obehöriga som vistas i spårområdet blir ett allt större problem för tågtrafiken och för resenärerna. Enbart Tåg i Bergslagen drabbades av 370 incidenter som resulterade i 67 förseningstimmar förra året.

Notis

Tåg snabbare än flyg mellan Göteborg och Stockholm

Flygplan må vara snabbare än tåg – men tågresor kan vara snabbare än flygresor. Räknas passagerarnas totala restid går det till exempel snabbare att ta snabbtåget än flyget mellan Göteborg och Stockholm, visar en ny rapport baserad på data från Kungliga Tekniska Högskolan (KTH).