Annons:
“Knyt ihop Ostlänken med Jönköping”
En ny rapport som Region Jönköpings län och Region Östergötland låtit ta fram visar på samhällsnyttan med att knyta ihop Ostlänken med Jönköping.
Projektet, som går under namnet Vätterlänken, bedöms kunna bli ett betydande tillskott av spårkapacitet mellan Östergötland och Jönköping, något som skulle gynna både regional pendling och öka kapaciteten för godstransporter. Kortare restider kommer att öka resandet mellan Linköping och Jönköping, vilket gör arbetsmarknadsregionen större.
“Det är först när järnvägssystemet blir sammanhållet som den stora nyttan uppstår. Genom Vätterlänken skulle tre av landets tio största kommuner knytas närmare varandra. En ökad spårkapacitet leder också till högre kapacitet och ökad tillgänglighet för både den spårbundna person- och godstrafiken”, säger Tommie Ekered (M), regionråd och ordförande i nämnd för trafik, infrastruktur och miljö, Region Jönköpings län.
Här kan du ladda ner och läsa rapporten (PDF)
ANNONS:
Du kanske också är intresserad av:
Vätgas framtidens tågbränsle
En samhällsförändring är på gång i Europa när vätgasen får allt fler anhängare, även i tågbranschen.
Järnväg på gång till Sälen?
Persontågstrafiken mellan Malung och Sälen lades ner 1969 och 2011 också sträckan Malung–Borlänge. Nu hoppas politikerna i Malung-Sälens kommun på dubbla nystarter.
”Vi får positiva signaler från regionen och hoppas på en nystart inom några år”, säger kommunalrådet Hans Unander.
Ökad satsning på Malmbanan
Bangården i Kalixfors förlängs och bangården i Kaisepakte byggs ut med ett tredje spår.
Eskilstuna växer med logistiken
Logistikparken i Eskilstuna har på några år vuxit till en av Sveriges största. Coop flyttar hit sin lagercentral om två år och kombiterminalen byggs ut från fyra till sex-sju spår.



