Annons:
Lång väntan på gammal bro
Järnvägsbron i Vänersborg som varit obrukbar sedan i mars kommer troligen inte att kunna användas förrän vid årsskiftet 2024–2025. Skadorna har visat sig vara större än Trafikverket befarade.
Text: Ulf Nyström Foto: Johan Siirak

Järnvägsbron över Trafikkanalen i Vänersborg har inte kunnat användas för tågtrafik sedan i slutet av mars i år. Tågtrafiken kommer troligen inte att kunna återupptas förrän vid årsskiftet 2024-2025. Ett av Tågabs virkeståg passerar bron i mars 2019.
Järnvägsbron i Vänersborg är en del av Älvsborgsbanan mellan Uddevalla och Herrljunga. Banan trafikeras normalt av ett stort antal tåg mellan Göteborg och Vänersborg via Trollhättan och Öxnered och ett tiotal tåg per dag och riktning mellan Uddevalla och Herrljunga.
Den ordinarie godstågstrafiken är närmast nog obefintlig men Älvsborgsbanan används som omledningsbana för både person- och godståg vid banarbeten på Västra stambanan.
Tågen vänder i Öxnered
Sedan i slutet av mars vänder Västtrafiks regionaltåg från Göteborg i Öxnered medan regionaltågen mellan Uddevalla och Herrljunga ersätts med buss mellan Uddevalla och Vänersborg alternativt mellan Öxnered och Vänersborg.
”Vårt mål är att kunna ta bron i drift vid årsskiftet 2024–2025 efter provkörningar i slutet av 2024”, säger Håkan Gustafsson, projektledare på Trafikverket.
Vid en inspektion 24 mars i år upptäcktes sprickor i brons bärande konstruktion. Skadorna visade sig redan då så allvarliga att bron ställdes i öppet läge för att fartygen till och från Vänern skulle kunna passera.
Första prognosen några veckor
Tågtrafiken stoppades men prognosen var då att bron skulle kunna tas i bruk igen inom några veckor.
Tågstoppet förlängdes i april till och med 2 maj.
28 april meddelade Trafikverket att rostskadorna var omfattande och att bron inte kan användas för tågtrafik förrän i maj nästa år.

Tågstopp minst ett år
Järnvägsbron över Trafikkanalen i Vänersborg kommer att inte att kunna trafikeras av tåg på minst ett år. Skadorna är större än befarat och troligen måste flera balkar bytas ut.
Annons:
Under sommaren har ytterligare inspektioner och upphandling av arbetena på bron visat att det tar ytterligare åtta månader att få bron användbar.
”Det blir en stor utmaning att få bron klar för järnvägstrafik på drygt ett år”, säger Håkan Gustafsson.
”Renoveringen av Danviksbron i Stockholm beräknas ta fem år och vi behöver göra ungefär samma åtgärder här som där.
Danvikbron och järnvägsbron över Trafikkanalen i Vänersborg är klaffbroar med stora motvikter, i Vänersborg på 400 ton.
Bron i Vänersborg byggdes av ett tysk företag under första världskriget och stod klar 1917.
Store del av bron behöver bytas
Enligt Gustafsson behöver en stor del av stålsektionerna att behöva bytas men den exakta omfattningen beslutas inte förrän i höst.
”Vi har ägnat sommaren åt upphandling av entreprenör för arbetet”, säger Håkan Gustafsson.
”Det har varit viktigt att få processen att löpa även under senaste perioden så att arbetena på bron kan komma igång i höst.”
”Det blir Peab som kommer att göra jobbet och Peab kommer i september att presentera en plan för arbetet.”
Finns bra omledningsbana
Under 2021 rustades järnvägen mellan Herrljunga och Borås upp med nytt spår och utrustning för fjärrstyrning och åren 2021-2022 rustades Viskadalsbanan mellan Borås–Varberg upp med nytt spår och ny kontaktledning.
”Det innebär att vi har en bra omledningsbana mellan Västra stambanan och Göteborg och mellan Västra stambanan och Västkustbanan”, säger Håkan Gustafsson.
”Det gör tågstoppet på Älvsborgsbanan lite mindre besvärande.”

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Railcare växlar renare
Railcare har beslutat minska utsläppen från fossila bränslen i diesellok och banarbetsmaskiner med 40 procent till år 2025. De två T44-loken som sköter växlingen i Narvik har fått nya motorer och den enligt Railcare världens första underhållsmaskin med batteridrift har tagits i bruk.
Grön våg på Innotrans 2022
Till slut kunde Innotrans 2022, världens största järnvägsmässa, äga rum i Berlin. Fyra år har gått sedan den senaste mässan 2018. Under tiden har det skett en tydlig förändring: Järnvägsbranschen har svepts med i den gröna vågen.
Järnvägen röjs mellan Arvidsjaur och Jörn
I slutet av augusti påbörjar Trafikverket arbetet med att vegetationsröja järnvägen mellan Arvidsjaur och Jörn (bandel 151). Syftet är att möjliggöra utredning om en framtida trafikering av sträckan är genomförbar.
En uppstickare lämnar för gott
När MTR klev in och tog över tunnelbanan efter dåvarande Connex ökade medarbetarnöjdheten dramatiskt. Kundnöjdheten ökade också. MTR har hela tiden drivit en positiv utveckling, vilket är lätt att glömma nu i skenet av pendelkaoset och Mälartåg.