Annons:
Långt till vinst för Green Cargo
Ökad punktlighet, högre regularitet och förbättrad trafiksäkerhet. Men fortfarande är det långt till plusresultat för det statliga godstågsbolaget Green Cargo.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
Green Cargo fortsätter att redovisa förlust, 2025 slutade med ett rörelseresultat på -53 miljoner kronor. Ett ståltåg från Luleå till Borlänge med två Mb-lok strax söder om Bräcke 18 januari 2026.
”Vi har stärkt våd konkurrenskraft och vi har minskat våra kostnader väsentligt”, säger Henrik Dahlin, vd i Green Cargo.
”Nu måste vi jaga nya volymer. Vi för dialog med väldigt många kunder och jag ser goda möjligheter att diskussionerna faller ut till vår fördel under 2026.”
Under fjärde kvartalet 2025 var Green Cargos nettoomsättning 1 007 miljoner kronor, en minskning med 24 Mkr jämfört med fjärde kvartalet året innan.
Rörelseresultatet blev 13 Mkr, 30 Mkr bättre än sista kvartalet 2024.
Sämre resultat exklusive miljökompensationen
Men det organiska rörelseresultatet försämrades från -74 Mkr till -121 Mkr.
Under 2025 har Green Cargo ändrat redovisningen av den statliga miljökompensationen. Nu redovisas den då den är upplupen, tidigare har den redovisats när den erhållits.
För det fjärde kvartalet redovisar Green Cargo en miljökompensation 134 miljoner kronor jämfört med 57 Mkr fjärde kvartalet 2024. Men effekten av den ändrade redovisningen är 88 Mkr.
Under sista kvartalet 2025 har Green Cargo tecknat nya och förlängda transportavtal för 334 miljoner kronor.
Förlängda avtal med Volvo Cars
Enligt Green Cargo avser avtalen främst kunder inom fordonsindustrin, vilket i praktiken torde innebära Volvo Cars och främst transporterna mellan Olofström och Torslanda.
Under motsvarande kvartal förra året tecknades nya och förlängda avtal till ett värde av 1 287 Mkr.
”Vi såg en fortsatt avmattning för svensk basindustri under sista kvartalet förra året och det har inneburit att vi transporterat mindre godsvolymer”, säger Henrik Dahlin.
”Det är främst transporterna av papper som minskat medan transporterna i övrigt faktiskt förbättrats.”
Det är främst transporterna av industriprodukter och energibärare som ökat.
Ökad internationell trafik
De intermodala transporterna har minskat medan den internationella trafiken ökat.
Under fjärde kvartalet hade Green Cargo i medeltal 1 592 anställda, ungefär 100 färre än ett år tidigare.
För 20 år sedan hade Green Cargo dubbelt så många anställda, drygt 3 100.
Under fjärde kvartalet flyttade Green Cargo sitt huvudkontor från Svetsarvägen i Solna till mindre lokaler vid Hälsingegatan i centrala Stockholm och fick därmed lägre lokalkostnader.
Allt lägre omsättning
För helåret 2025 redovisar Green Cargo en nettoomsättning på 4 019 miljoner kronor, en minskning med 229 Mkr.
Rörelseresultat blev -53 Mkr, stort sett en halvering av förlusten 2024 på -104 Mkr
Det organiskt rörelseresultat blev -337 Mkr, något sämre än -320 Mkr 2024.
Henrik Dahlin, vd i Green Cargo.
Annons:
Resultatet efter finansiella poster och skatt blev -84 Mkr medan 2024 slutade med ett resultat på -193 Mkr. Förbättringen beror till största delen på den ändrade redovisningen av miljökompensationen.
Ändrad redovisning av miljökompensationen
Under 2025 erhöll Green Cargo 284 miljoner kronor i miljökompensation, 68 Mkr mer än helåret 2024 men ökningen är i själva verket en minskning eftersom Green Cargo ändrat redovisningen av den statliga miljökompensationen. Effekten av den ändrade redovisningen är 88 Mkr.
1 januari i år ökade miljökompensationen från 550 miljoner kronor per år till 885 Mkr per år. Eftersom Green Cargo utför en allt mindre del av godstransporterna på järnväg utgår en allt mindre andel till Green Cargo men bolaget kommer ändå att få en ökad kompensation under 2026.
Mindre än halva godstågstrafiken
Från första kvartalet 2018 till andra kvartalet 2025 minskade Green Cargos andel av miljökompensationen från 62 till 48 procent vilket speglar den vikande marknadsandelen för Green Cargo i Sverige.
Under 2025 sålde Green Cargo 30 Rc4-lok och 25 V5-lok, samtliga förutom fem Rc4-lok till Nordic Re-Finance. Green Cargo har bokfört reavinsten vid försäljningen till 110 miljoner kronor.
Under 2025 tecknade Green Cargo nya och förlängda transportavtal till ett värde av 878 Mkr, under 2024 var värdet på nya och förlängda avtal drygt en miljard kronor större.
”Krävs ytterligare arbete”
”Årets finansiella utfall visar tydligt att vi ännu inte nått ekonomisk balans”, säger Henrik Dahlin. ”Vår leveransförmåga är betydligt bättre men ytterligare arbete krävs för att skapa långsiktig ekonomisk stabilitet.”
Trafiksäkerhetsindex uppgick under året till 95,9, det bästa utfallet i Green Cargos historia.
”Jag är stolt över personalens ansträngningar, allt som den kunnat påverka från trafiksäkerhet till leveransprecision har blivit bättre”, säger Henrik Dahlin.
Enligt Henrik Dahlin har de kraftigt ökade banavgifterna drabbat kunderna; bolaget har ökat priserna i motsvarande grad.
”Det försämrar naturligtvis vår konkurrenskraft gentemot väg- och sjötrafiken”, säger han.
”Det påverkar efterfrågan på järnvägstransporter mycket negativt.”
Elva procent mindre gods
Transportvolymerna var elva procent lägre 2025 än under 2024. Nedgången beror till del på den planerade reduktionen av trafiken som Green Cargo genomfört samt yttre faktorer som hamnstrejken under andra kvartalet och de väderberoende störningarna i Ångermanland under tredje kvartalet samt konjunkturläget som påverkat transportbehoven negativt.
Efter årsskiftet har Green Cargo beslutat om fortsatta kostnadsminskningar, främst i form av personalneddragningar.
”Vi måste sänka våra kostnader och stärka bolagets långsiktiga konkurrenskraft”, säger Henrik Dahlin.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Green Cargo varslar 115 om uppsägning
Green Cargo varslar 115 anställda om uppsägning. Det gäller främst administrativ personal i Stockholm, Hallsberg, Borlänge och Malmö samt lokförare och bangårdspersonal i Varberg.
Senaste artiklarna:
Inlandsbanan säljer Lint-tågen
För sju år sedan köpte Inlandståg fem begagnade motorvagnståg från Nederländerna. Efter ombyggnad skulle de sättas i trafik på Inlandsbanan våren 2021. Efter nästan fem år har de godkänts för trafik. Nu talar mycket för att de inte aldrig kommer att rulla på Inlandsbanan.
En miljard i vinst för SJ 2025
Fjärde kvartalet förra året och helåret 2025 blev bland de bästa i SJ:s historia. Rörelseresultatet fjärde kvartalet blev 316 miljoner kronor, mer än dubbelt så starkt som fjärde kvartalet 2024, och helåret gav en vinst på drygt en miljard kronor.
Miljarder att spara med sensorer
Varje år spårar 600 godståg ur i Europa. Reparationerna av fordon och spår kostar fyra miljarder kronor och försenade och inställda tåg ännu mer. Med urspårningsdetektorer kan skadorna minskas kraftigt.
Snälltåget till Oslo i sommar
Snälltåget inleder 15 juni daglig trafik mellan Malmö och Oslo. Tågen får i Malmö anslutning till nattågen till och från Berlin.





