Annons:

Publicerad: 2024-07-06

MTRX släpper tågbiljetterna för julen

Från och med den 5 juli gick det att köpa julbiljetter till MTRX:s avgångar mellan Stockholm och Göteborg. MTRX köptes under våren av det finländska järnvägsbolaget VR och kommer att byta namn till VR efter sommaren.

Sedan den 5 juli går det att köpa biljetter till MTRX tåg under perioden 15 december 2024 till 12 januari 2025. Mer biljetter släpps efter sommaren, då Trafikverket i höst har fastställt nästa års tågplan.

“Genom att släppa biljetterna rekordtidigt vill vi bidra till att lindra julstressen”, säger Filip Thunell, VD på VR Snabbtåg/MTRX.

“Våra resenärer kan nu boka jultåget från hängmattan under sommarsemestern. Den som gillar att vara ute i god tid och dessutom vill få tag på de billigaste biljetterna bokar med fördel tidigt.”

Jul- och nyårshelgerna brukar vara den tiden på året då svenskarna reser mest för att besöka släkt och vänner och just Stockholm–Göteborg är en av de sträckor i Sverige där flest vill resa.

“I år infaller julafton på en tisdag, så resandet kommer troligen att vara som störst helgen innan samt på måndagen”, säger Filip Thunell.

MTRX reser, förutom mellan Stockholm och Göteborg, till Solna, Flemingsberg, Södertälje, Katrineholm Skövde, Falköping, Herrljunga och Alingsås, med variationer under året.

I maj köptes MTRX av den finländska statliga trafikoperatören VR, så till jul har de röda MTRX-tågen bytt till VR:s gröna färg.

“Oavsett om du har bokat på vår nuvarande hemsida eller i den nya VR-plattformen som kommer lanseras senare i år gäller biljetterna på våra tåg, som då kommer att vara gröna”, säger Filip Thunell

FOTO: MTRX

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

Stopp för eltåg i Borlänge

Under fyra veckor, från 14 juli till 10 augusti, är det stopp för alla eltåg genom Borlänge när kontaktledningsanläggningen på Borlänge C byts ut. Ett antal godståg dras genom Borlänge med diesellok.

Notis

Sju av tio VR-snabbtåg i tid

71 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg ankom slutstationen i tid under årets andra kvartal. Förseningarna berodde främst på problem med spår och växlar, elanläggningar samt obehöriga i spårområdet.

Nyhet

Trafikverket tror på höjda banavgifter

Banavgifterna bör snarare höjas än sänkas. Det är beskedet från Trafikverket till regeringen. Avgifterna för persontåg behöver troligen höjas kraftigt medan avgifterna för godståg höjs marginellt.

Nyhet

Fasta förbindelsen fyller 25 år

Den 1 juli 2025 fyller Öresundsbron 25 år. På ett kvarts sekel har antalet människor som reser över Öresund ökat 10–15 gånger och antalet arbetspendlare har ökat från 1 500 till 22 000. Men godstågstrafiken har stagnerat.

Nyhet

SJ kan köra nattåg Oslo–Köpenhamn

SJ kan komma att köra dagtåg mellan Oslo och Köpenhamn och nattåg mellan Oslo och Stockholm samt mellan Oslo och Berlin via Köpenhamn från december 2026. Men planerna på nattåg är beroende på framtiden för Euronight Stockholm–Berlin och norska Jernbanedirektoratet.