Annons:
Nattåg från Malmö till Schweiz från 16 april 2026
Med start torsdagen 16 april 2026 lanserar SBB, Schweiz statliga järnvägar, i samarbete med RDC Germany, en ny nattågsförbindelse från Malmö och Köpenhamn till Basel i Schweiz.
FOTO: SBB
Med start 16 april 2026 lanserar SBB, Schweiz statliga järnvägar, i samarbete med RDC Germany en ny nattågsförbindelse från Malmö och Köpenhamn till Basel i Schweiz. Tåget EuroNight kommer att avgå tre gånger i veckan och utökar nattågsförbindelserna från Skandinavien.
Biljetterna släpps 4 november 2025. Satsningen har fått ekonomiskt stöd av den schweiziska förbundsförsamlingen. Med EuroNight-förbindelsen stärker SBB, tillsammans med sina samarbetspartners, sitt internationella erbjudande och möjligheterna för klimatvänligt resande. Nattåget mellan Malmö/Köpenhamn och Basel kommer att avgå tre gånger i veckan i båda riktningarna året runt.
Premiärtåget avgår från Basel SBB 15 april 2026 och ankommer till Malmö på morgonen 16 april. På kvällen 16 april avgår det första tåget från Malmö med destination Basel SBB.
I Köpenhamn kommer stoppen vara vid Köpenhamns flygplats och Høje-Taastrup. Tåg från Basel SBB kommer att avgå varje onsdag, fredag och söndag klockan 17.35 med ankomst i Malmö påföljande dag klockan 09.35.
Rulla in i Schweiz medan du sover
Från Malmö kommer tågen att avgå torsdag, lördag och måndag klockan 18.57 med ankomst till Basel SBB klockan 11.30 dagen efter. EuroNight har kapacitet för cirka 350 passagerare i sov-, ligg- och sittvagnar, samt en anpassad avdelning för passagerare med funktionsnedsättningar och en bistro mellan Padborg och Basel.
Premiär för nattåg Sverige–Schweiz i vår
Det federala schweiziska tågtrafikbolaget SBB kommer av allt att döma att inleda nattågstrafik mellan Malmö och Basel eller Zürich i april 2026.
Annons:
Biljetter till EuroNight från Malmö och Köpenhamns till Schweiz kommer att bli tillgängliga 4 november 2025 på SBB:s app, på sbb.ch/en och i SBB:s resecenter. Priset för platser ombord på EuroNight kommer att ligga i nivå med befintliga nattågsförbindelser från Schweiz. Priset för enskilda resor kommer att variera beroende på vilket återbetalningsvillkor man väljer samt aktuell kapacitet för den valda priskategorin.
EuroNight erbjuder direktförbindelse med Basel. Härifrån kan man enkelt ta sig vidare med tåg till ytterligare resmål, till exempel Geneve, Luzern och Zürich, eller till vandringsregioner som Valais och Graubünden. Smidiga förbindelser finns även till Medelhavsregionen Ticino samt till skidorter som Davos, Zermatt, Laax, Saas-Fee och Engelberg.
Nattågsförbindelsen från Basel till Malmö och Köpenhamn körs av SBB i samarbete med RDC Germany, ett privat tågbolag med en lång historia av internationella nattågsförbindelser.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Senaste artiklarna:
Nattåg i farozonen
Den planerade nattågstrafiken mellan Basel och Malmö är i farozonen. Många parlamentsledamöter i Schweiz är kritiska till regeringens förslag om stöd till trafiken och finansutskottet i ständerrådet sade i onsdags nej till att subventionera trafiken.
Fortsatta förarutbildningar trots stopp
Lokförareleverna i Kristinehamn och Nässjö kan fortsätta sina utbildningar trots att Transportstyrelsens beslut att stoppa de båda utbildningarna inte upphävts.
Inga svenska direkttåg till Trondheim
Jernbanedirektoratet säger nej till SJ:s och Norrtågs ansökningar om att få köra direkttåg mellan Sverige och Trondheim. Den norska myndigheten värnar den glesa tågtrafiken på Meråkersbanan och fortsatta tågbyten i Storlien.
Trafiken med X80 försenas ytterligare
Först i april i nästa år kommer Västtrafiks nya regionaltåg att sättas i trafik i Västsverige. Problem med mjukvaran medför att leveranserna från Alstom försenas med ett halvår.




