Annons:

Publicerad: 2024-09-21

Resenärerna döper om Rödluvan

Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? Nu kan resenärerna välja ett nytt namn till ett av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg. Tåget hette tidigare Rödluvan, vilket passade utmärkt med det tidigare varumärket MTRX röda färg. Men sedan den finska statliga tågoperatören VR köpte verksamheten före sommaren är det nu dags för ett byte till ett grönt eller finskt namn.

Vad ska VR-tåget heta – Ei saa peittää, Grönluvan eller Grodan? FOTO: VR

I maj blev det klart att MTRX köptes av finska VR, och under sommaren har MTRX snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg varit lika röda som tidigare. Men i augusti bytte tågoperatören namn till VR, och nu rullas det nya gröna varumärket ut för fullt. En del av förändringen är att byta namn på ett av tågoperatörens sex snabbtåg, som idag heter Rödluvan.

– Vi lämnar allt rött bakom oss och att döpa om vårt tåg Rödluvan är en del av det, säger Filip Thunell, vd för VR Snabbtåg Sverige.

– För att hitta ett nytt namn har våra medarbetare kommit med över hundra förslag under sommaren. Nu är det dags att lämna över till resenärerna att fatta det avgörande beslutet vilket namn det blir.

Av de drygt hundra namnförslag från VR:s medarbetare har de tre populäraste namnen vaskats fram. Från och med idag fram till den 25 september är det öppet för alla att rösta på ett av följande tre alternativ:

  • Ei saa peittää som betyder “Får ej övertäckas”. Vanligt förekommande på elektriska värmeelement och kanske den finska textraden som flest svenskar kan. Något av en kultfras.
  • Grönluvan som är en uppdaterad variant av nuvarande Rödluvan.
  • Grodan som är ännu ett grönt namn som kanske anspelar på Göteborgs sightseeing-båtar Paddan?

Det nya namnet offentliggörs den 10 oktober vid en namnceremoni på plattformen. Namnet kommer att synas på den främre delen av tåget. VR:s övriga snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg heter:

  • Trainy McTrainface. Hur det här tåget fick sitt namn är en lång story. Men det handlar om ett brittiskt forskningsfartyg som internet ville döpa till Boaty McBoatface men som senare kom att döpas till Sir David Attenborough. Googla, om du vill gå till botten med det här.
  • Glenn. Alla heter Glenn i Göteborg? Ett av VR:s tåg gör i alla fall det.
  • Miriam. Ett av Göteborgs stora namn. Bryant, alltså.
  • Ingvar. Ett annat stort namn från Göteborg. Behöver vi säga Oldsberg?
  • Estelle. Kungligt resande.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

VR Snabbtåg tänker om

Återupptagna uppehåll i Katrineholm, slopade uppehåll i Falköping, återupptaget sommartåg, bussersättning mellan Alingsås och Göteborg under åtta sommarveckor och ett tågpar via Karlstad. VR Snabbtåg prioriterar om för att klara utmaningarna på Västra stambanan.

Nyhet

Snälltåget utökar trafiken 2026

Utökad nattågstrafik till Berlin, dagtåg till Hamburg, nattåg till Jämtland via Göteborg och 15 nygamla vagnar. Snälltåget utvecklar trafiken under 2026. Men Trondheim är ännu ett frågetecken.

Nyhet

SJ i vänteläge under 2026

2026 blir ett mellanår, ett år av väntan, för SJ. Först 2027 och 2028 levereras de nya snabbtågen från Alstom och de nya regionaltågen från CAF till SJ. Dessförinnan kan SJ inte utöka trafiken mer än marginellt.

Nyhet

Västtrafik kör fler och färre tåg

Introduktion av de nya regionaltågen X80, ökad trafik mellan Göteborg och Vänersborg via Trollhättan och Öxnered och fler tåg mellan Göteborg och Varberg. Västtrafik storsatsar under 2026 men banarbeten på Västra stambanan och Bohusbanan ställer till problem för resenärerna.

Notis

Vintersäsongen på smalspårsjärnvägen

Söndag 23 november börjar en intensiv vintersäsong på smalspårsjärnvägen Hultsfred–Västervik. Under veckorna fram till jul har Tjustbygdens Järnvägsförening 18 inplanerade trafikdagar på den byggnadsminnesförklarade järnvägen.

Notis

Nio av tio tåg i tid i oktober

Under oktober 2025 reste resenärer med över 95 000 persontåg, vilket är rekord i antal framförda tåg någonsin. Sedan 2001 är det också den oktober då flest tåg ankommit sin slutstation i tid – över 83 000, vilket gav en punktlighet på drygt 87 procent, där de som var mer än fem minuter sena räknas som försenade. Över 96 procent av tågen kom fram inom en kvart.