Annons:
SJ ställer in X2000-tåg
SJ ställde på fredagseftermiddagen in ett stort antal avgångar med X2000 med omedelbar verkan. En tågurspårning på Västra stambanan på torsdagskvällen berodde på att ett hjul trasats sönder.
Text: Ulf Nyström Foto: Kasper Dudzik
SJ ställer under fredagskvällen och veckoslutet in ett stort antal X2000-tåg sedan man funnit skador på ett hjul i ett X2000-tåg som spårade ur under torsdagen. Tåg 545 från Stockholm mot Malmö anländer 162 minuter försenad till Mjölby på kvällen den 4 april 2022.
Vid 21-tiden på torsdagskvällen den 13 december spårade tåg 447, ett X2000-tåg på väg från Stockholm till Göteborg, ur mellan Stjärnhov och Nyckelsjön.
Resenärerna märkte att tågets första vagn började skaka kraftigt och såg hur gnistor spreds längs tåget och det började lukta bränt.
Resenärerna evakuerades efter cirka tre timmar till efterföljande X2000-tåg som ankom Göteborg C 03:31 natten till fredagen.
Ingen person skadades vid urspårningen och de materiella skadorna var begränsade.
Tekniker fann skador på hjul
När tågsättet undersöktes av tekniker på fredagen fann de att ett hjul trasats sönder under färd och orsakat urspårningen.
Tågsättet dras under lördagen till verkstad med en hjultralla under den skadade boggin.
Det aktuella tågsättet hade enligt SJ fått underhåll enligt gängse rutiner.
SJ beslöt på fredagseftermiddagen att kontrollera samtliga hjulpar på X2000-tågen som har gjutits i samma batch, i samma omgång, som det söndertrasade hjulet.
Annons:
”De aktuella hjulen finns i elva tågsätt varav två redan finns på verkstad för ordinarie underhållsarbeten”, säger Martina Nord, presskommunikatör på SJ.
”Det innebär att de tåg som skulle körts med något av de nio tillgängliga tågsätten nu ställts in.”
Kontrolleras i Olskroken och Hagalund
Kontrollerna genomförs med ultraljudsundersökningar på Euromaints verkstäder i Olskroken i Göteborg och i Hagalund i Solna.
SJ förfogar normalt över 36 X2000-tåg men på grund av moderniseringen av X2000-tågen och de många fordonsskadorna under vintervädret de senaste veckorna är antalet reducerat till cirka 30.
Det innebär att ungefär vart tredje X2000-avgång behöver ställas in från fredagseftermiddagen.
”Vi beklagar verkligen att detta påverkar många av våra resenärer”, säger Martina Nord.
”Men säkerheten är alltid vår högsta prioritet. Vi och våra underhållsleverantörer kommer att jobba intensivt för att kontrollera hjulen så snabbt det är möjligt för att vi ska kunna få tågen i trafik igen.”
Tågen sätts successivt i trafik
De extra kontrollerna påbörjades under fredagseftermiddagen och målet är att successivt få tågen i trafik.
SJ uppmanade på fredagseftermiddagen resenärerna att hålla sig uppdaterade gällande trafikläget på sj.se och i SJ:s app.
Sedan måndag 4 december har SJ:s trafik med X2, X55, X40 samt loktåg varit kraftigt reducerad på grund av fordonsbrist som i sin tur beror på det hårda vintervädret, särskilt i östra och norra Sverige, och personalbrist i de verkstäder SJ anlitar för underhåll och reparationer.
40–50 avgångar per dag har påverkats av fordonsbristen.

Ulf Nyström
Redaktör på Järnvägar.nu
ANNONS:
Relaterat innehåll:
Allt längre väntan för godstågen
Godstågen får stå åt sidan när snabbtåg, regionaltåg och lokaltåg ska fram. Transporttiderna blir allt längre och godstågsbolagen får allt svårare att konkurrera med lastbilstransporter.
Inga löften från regeringen
Regeringen undersöker förutsättningarna för att ytterligare öka attraktiviteten för godstransporter på järnväg. Det är svaret som Jens Holm, ordförande i riksdagens trafikutskott, fått av näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson.
Stadig tillväxt för CFL cargo
Fler tågkörningar, fler anställda, ökad omsättning, kraftigt ökad vinst och flera nya uppdrag. Historien är svåröverskådlig och länge var det knapert men nu går det riktigt bra för CFL cargo.
Transdev tar över Mälartåg
Transdev tar över ansvaret för den tågtrafiken i Stockholm-Mälardalen från MTR från och med den 16 juni 2024. Avtalet omfattar Mälartågs samtliga fem regionaltågslinjer och avtalstiden är två år.



