Annons:
SL häver avtal med Gülermak
Med omedelbar verkan häver SL avtalet med leverantören Gülermak avseende Tvärbanans Kistagren. Avtalet är en totalentreprenad för sträckan Bromma flygplats–Ursviks torg. Hävningen innebär att Gülermaks arbeten stoppas och att SL skyndsamt inleder arbetet med att teckna nya avtal.
Det främsta skälet till beslutet om hävning är att Gülermak inte presenterat erforderliga ekonomiska garantier på det sätt avtalet föreskriver. Vidare har Gülermak inte betalat sina underleverantörer i enlighet med avtalets villkor. Slutligen brister Gülermak i sina leveranser som avviker från budget både avseende kostnader och tid.
Hävningen har föregåtts av tät dialog och förhandling, där SL för Gülermak tydliggjort avtalets villkor och risken för hävning. Dessa villkor har inte uppfyllts och därför häver SL avtalet.
Beslutet om hävning har fattats av förvaltningschef/vd SL, efter bemyndigande från trafiknämndens ordförande och SL:s styrelse.
Det avtal som nu hävs är en totalentreprenad, vilket innebär att entreprenören har ansvar för helheten; planering, projektering och produktion. I och med hävningen stoppas de arbeten som Gülermak ansvarar för. De arbeten som krävs för att stänga byggarbetsplatser på säkert sätt utförs, i väntan på att avtal kan tecknas med nya entreprenörer. De underleverantörer som berörs har underrättats i särskild ordning, liksom berörda kommuner.
Utbyggnaden Ursviks torg–Helenelund fortsätter enligt plan.
FOTO: SL
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Train Alliance och Polar Structure förlikas
Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.
Kraftigt ökat resande med Västtrafik
Under augusti gjordes närmare 27 miljoner resor med Västtrafik, omkring två miljoner fler än under samma månad förra året. Allra mest ökade tågresandet.
VR Fleetcare lyckas när Alstom misslyckades
VR Fleetcare moderniserar 34 av de 36 motorvagnstågen av type 72 för Norska Tog.
Jernhusen bygger hjulsvarv i Fjällbo
Jernhusen bygger en ny svarvanläggning i Fjällbo i anslutning till Sävenäs rangerbangård. Anläggningen ska stå klar 2028 och kommer att driftas av Nordisk Togteknikk (NTT).
Ökat resande i sommar på Inlandsbanan
I sommar ökade resande med omkring 10 procent jämfört med föregående år och motsvarande trafikperiod, trots att årets säsong var något kortare till följd av planerade banarbeten.
Trafikverket analyserar kapacitetsbehoven kring Stockholms centralstation
Stockholms centralstation är en central knutpunkt för hela Sveriges tågtrafik. Trafikverket välkomnar det nya regeringsuppdraget som handlar om att säkra Stockholm central för framtida tågtrafik och resenärer.
Dyrare vägtransporter för Maersk – järnvägen slipper tillägg
Maersk tar från 2 september ut ett extra bränsletillägg på sex procent på berörda landtransporter i Sverige. Järnvägstransporter och transporter med ellastbil undantas.
RDC EuroNight har fått en lyckad start
På tisdagskvällen 1 september avgick den första RDC EuroNight från Stockholm mot Hamburg och Berlin. Utåt såg det ut ungefär som vanligt på Stockholms central. Men att nattåget mellan Sverige och Tyskland fortfarande rullar var långt ifrån självklart.
Många år innan lupinerna är besegrade
Trafikverket måste som andra statliga myndigheter sedan 15 maj intensifiera kampen mot invasiva växter som lupin och parkslide. Men det är ett arbete som kommer att ta många år och kan kräva ökade tider i spår och avstängda järnvägar.
Ruben Östlund får Göteborgs Spårvägars Kulturpris 2026
Varje år utser Göteborgs Spårvägar, tillsammans med Göteborgs Stad Kulturnämnd, en känd göteborgsprofil till årets Kulturpristagare. Kulturpristagaren får 20 000 kronor och en skulptur skapad av formgivaren Carl-Johan Skogh. Vinnaren får också namnge en spårvagn och sin biografi uppsatt i vagnen.









