Annons:
Solkurvor stoppar trafiken på Malmbanan
Minst fyra solkurvor på sträckan mellan Kopparåsen och Vassijaure stoppar trafiken norr om Abisko. Prognosen i nuläget är att trafiken ska kunna återupptas på tisdag 4 juni klockan 16.00.
“Solkurvor är ett fenomen som uppstår vid stora temperaturskiftningar. Vi var medvetna om denna risk i samband med återställningsarbetet i vintras och detta är en följdeffekt av att vi gjorde den i vinterklimat. Genom kontrollprogrammet har vi dagligen utför spårlägesmätningar och skarvmätningar för att hålla koll på rälsen”, säger Simon Sunna, sektionschef järnväg vid Trafikverket.
I morse uppmättes 21 grader i området och höga temperaturer gör att metallen i rälsen utvidgas och utsätter spåret för höga tryckspänningar.
Rälsen som byttes ut i vintras har lägre inläggningstemperatur vilket medför att vi får för mycket räls i det varma vädret.
Trafikverket jobbar nu för fullt med att byta ut de påverkade delarna. Spåret måste vara helt återställt innan trafik kan släppas på i igen.
“Vi kommer att jobba dygnet runt för att få igång trafiken på sträckan. Det handlar bland annat om att byta ut de påverkade sektionerna och fylla på med makadam. I nuläget känns en trafikstart klockan 16.00 på tisdag rimlig”, säger Simon Sunna, sektionschef järnväg vid Trafikverket.
FOTO: Kasper Dudzik
ANNONS:
Senaste nyheterna:
SHK: Trafikverket agerade för sent
Tågtrafiken borde ha stoppats i ett tidigare skede. Trafikverket fick information om de enorma regnmängderna men agerade inte. De slutsatserna drar Statens haverikommission i sin utredning om översvämningarna i Ångermanland 2025, skadorna på järnvägarna och de två tågurspårningarna.
God beredskap inför vintern
Med två nya snöslungor, en flyttad snöröjningsmaskin och detaljerade reduceringsplaner ska Trafikverket hålla igång tågtrafiken kommande vinter så långt det är möjligt. Men det finns inga garantier för en störningsfri vinter.
Linköpings station utsedd till Årets station
Linköpings station får Resenärernas utmärkelse Årets station 2026. Organisationen lyfter fram det centrala läget och de smidiga bytena mellan tåg och buss.
Spårarbete i Norrahammar flyttar spåren
Arbetet ska göra det möjligt att flytta spåret västerut där det ligger nära ån.
Fler försenade fjärrtåg i september
Fler lokal- och regionaltåg var i tid i september än under september förra året men andelen försenade fjärrtåg ökade. Det visar Trafikverkets statistik för tågtrafiken i Sverige.
Nytt dubbelspår för godstågen
Om två år ska Godsstråket genom Bergslagen fått dubbelspår mellan Avesta Krylbo och Dalslund, bangården i Avesta Krylbo fått 17 nya växlar och de flesta driftplatserna mellan Avesta Krylbo och Storvik ska ha förlängts och försetts med utrustning för samtidig infart.
Stora satsningar men lägre bidrag till Inlandsbanan
Nya räler mellan Brunflo och Sveg och flera förlängda mötesstationer. På Inlandsbanan genomförs i år och nästa år de första större investeringarna för att banan ska klara ökade krav på militära transporter. Men samtidigt vill regeringen kraftigt minska driftbidraget till Inlandsbanan.
Klart linjeförslag för Norrbotniabanan genom norra Piteå
Arbetet med Norrbotniabanan genom norra Piteå går vidare. Nu har Trafikverket tagit fram en förordad linje mellan Öjebyn och Rosviksbodarna som blir utgångspunkt för den fortsatta planeringen av järnvägen.
Arlanda express bygger för nästa generation
Arbetet med att bygga ut A-Trains depå på Arlanda är igång. Utbyggnaden är en del av A-Trains långsiktiga investering i nästa generations Arlanda express-tåg och förbereder anläggningen för sju nya, längre tåg med över 50 procent högre passagerarkapacitet.
Fritt fram för höghastighetsväxlar
Transportstyrelsen har efter moget övervägande godkänt användningen av höghastighetsväxlar för 160 km/h till avvikande huvudspår. Inom kort läggs två sådana växlar in i Gerstaberg för Ostlänkens anslutning till Västra stambanan.









