Annons:
Solkurvor stoppar trafiken på Malmbanan
Minst fyra solkurvor på sträckan mellan Kopparåsen och Vassijaure stoppar trafiken norr om Abisko. Prognosen i nuläget är att trafiken ska kunna återupptas på tisdag 4 juni klockan 16.00.
“Solkurvor är ett fenomen som uppstår vid stora temperaturskiftningar. Vi var medvetna om denna risk i samband med återställningsarbetet i vintras och detta är en följdeffekt av att vi gjorde den i vinterklimat. Genom kontrollprogrammet har vi dagligen utför spårlägesmätningar och skarvmätningar för att hålla koll på rälsen”, säger Simon Sunna, sektionschef järnväg vid Trafikverket.
I morse uppmättes 21 grader i området och höga temperaturer gör att metallen i rälsen utvidgas och utsätter spåret för höga tryckspänningar.
Rälsen som byttes ut i vintras har lägre inläggningstemperatur vilket medför att vi får för mycket räls i det varma vädret.
Trafikverket jobbar nu för fullt med att byta ut de påverkade delarna. Spåret måste vara helt återställt innan trafik kan släppas på i igen.
“Vi kommer att jobba dygnet runt för att få igång trafiken på sträckan. Det handlar bland annat om att byta ut de påverkade sektionerna och fylla på med makadam. I nuläget känns en trafikstart klockan 16.00 på tisdag rimlig”, säger Simon Sunna, sektionschef järnväg vid Trafikverket.
FOTO: Kasper Dudzik
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Sex av tio VR-snabbtåg i tid under andra kvartalet
Under april till och med juni anlände 61 procent av VR:s snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i tid. Kvartalet präglades av flera större störningar i järnvägstrafiken, bland annat nedrivna kontaktledningar, stormen Dave och flera ovanliga externa händelser.
Maersk väljer Railcare som järnvägsföretag för specialtransporter
Railcare har tecknat ett ramavtal med Martin Bencher Scandinavia AB, som är en del av den globala transport- och logistikjätten Maersk, avseende specialtransporter på järnväg inom Sverige.
Nytt spår på plats i Olsfors
Under veckoslutet har Infranord lagt nya sliprar och nya räler på sträckan vid Olsfors mellan Göteborg och Borås som förstördes vid urspårningen 25 juni. Men troligen kan inte tågtrafiken återupptas förrän 16 juli.
Uppsala spårväg startar fas 2
Igår, den 2 juli, beställdes fas 2 i entreprenadkontraktet avseende spårvägsanläggningen inom Uppsala spårväg. Det innebär att spårvägsprojektet nu går från planering till ett skarpt genomförande, där detaljprojektering och byggnation ingår. Fas 2 utförs av entreprenören NYAB-Azvi AB, som även har genomfört fas 1.
“Miljonsatsning på Inlandsbanan stärker totalförsvaret och gör järnvägen mer robust”
Sveriges järnvägssystem står inför ett läge där robusthet, redundans och förmåga att hantera störningar blivit allt viktigare. Då blir Inlandsbanan en betydelsefull resurs för totalförsvaret. Det skriver Ann-Sofie Atterbrand på Trafikverket i en debattartikel.
Sex regionala kollektivtrafikmyndigheter bildar Krösatågen AB
De sex regionala kollektivtrafikmyndigheterna bakom Krösatågen bildar det gemensamma bolaget Krösatågen AB. Genom bolaget samlas ansvar för strategisk utveckling, ledning och fordonsförvaltning i en gemensam organisation med uppdrag att stärka det regionala tågresandet i södra Sverige.
Halva priset på månadskort
I dag halveras priset för månadskort i kollektivtrafiken. Regeringen fattade 25 juni det formella beslutet om statsbidrag till regionala trafikmyndigheter som sänker priset på månadsbiljetter till hälften under andra halvåret i år.
Tågtrafiken återupptas om två veckor
Det kommer att dröja ytterligare två veckor innan tågtrafiken mellan Göteborg och Borås kan återupptas. Det tar längre tid än Trafikverket tidigare räknade med att bygga nytt spår en kilometer.
Infranord har tilldelats flerårigt ramavtal för spårbyggnation
Trafikverket har tilldelat Infranord, som en av två entreprenörer, ramavtal för nationell spårbyggnation. Uppdraget är fördelat 60/40 mellan leverantörerna där Infranord tilldelats den större andelen.
Skoda levererar spårvagnar till Uppsala
Skoda Transtech kommer att leverera 20 spårvagnar till Region Uppsala för trafiken på den kommande spårvägen i Uppsala. Avtalen rymmer ett underhållsavtal på tolv år och optioner på ytterligare 18 spårvagnar och är värt tre miljarder kronor.









