Annons:

Publicerad: 2024-11-30

Steg mot ny process för tilldelning av tågkapacitet inom EU

Som ett första steg i beslutskedjan har representanter för EU-ländernas respektive infrastrukturförvaltare, för svensk del Trafikverket, den 28 november i Wien enats och beslutat att införa ett nytt organ inom EU – European Network of Infrastructure Managers (ENIM).

Roberto Maiorana, generaldirektör Trafikverket. FOTO: Elin Gårdestig

Syftet med plattformen är att skapa förutsättningar för ökad samordning och harmonisering av järnvägstrafiken den dagen då EU fattat beslut om att införa den nya förordningen, som just nu genomgår politisk behandling mellan EU-kommissionen, medlemsstaterna samt EU-parlamentet.

“Vi har över tid sett en utveckling inom EU där järnvägsnätet utvecklas såväl väl när det gäller investeringsprojekt och upprustning av en ålderstigen infrastrukturen samtidigt som resandet och transporter på järnväg ökar. Dessa ökade behov av att använda infrastrukturen måste hanteras på ett effektivt och smart sätt i kombination med behovet av upprustning och utveckling och då behöver en ny, effektiv planeringsprocess tas i bruk för att få ut så mycket trafik och banarbeten som möjligt”, konstaterar Trafikverkets generaldirektör, Roberto Maiorana.

Under flera års tid har olika infrastrukturförvaltare arbetat med att ta fram underlag till en process för kapacitetsplanering, trafikledning och kvalitetsarbete tillsammans med europeiska branschorganisationer som Forum Train Europe (FTE), samarbetsorgan för järnvägsföretag och operatörer och European Rail Freight Association (ERFA).

I samband med att företrädare för nuvarande Platform for Railway Infrastructures Managers in Europe (PRIME), samlades i Wien fattades det historiska beslutet om att etablera ENIM.

“Nu finns mycket goda förutsättningar för att vi som infrastrukturförvaltare tillsammans genom samordnade utvecklingsinsatser skapar bättre förutsättningar för mer trafik, mer banarbeten, mer militär mobilitet, enklare gränsöverskridande transporter mellan länderna, vilket jag hoppas resulterar i nöjda medborgare och näringsliv”, säger Roberto Maiorana.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Fyra svenska kandidater till Women in Rail Awards

Women in Rail Sverige har nominerat fyra svenska kandidater till European Agency for Railways prestigefyllda Women in Rail Awards. Nomineringarna spänner över fyra kategorier och representerar det bästa av svensk järnvägssektor när det gäller jämställdhet, ledarskap och innovation.

Notis

Nya röjningslok i Gävle och Ånge

Railcare har etablerat ytterligare två röjningslok i beredskap inom det utökade beredskapsuppdraget för Trafikverket. Det är i Gävle och Ånge som man nu kan se de helt nya Effishunter-loken och förare redo att rycka ut.

Nyhet

Nya lok men gammal bistro

Från 23 juni kommer SJ:s nattåg mellan Stockholm och Berlin att dras av Vectron-lok mellan Stockholm och Padborg vid dansk-tyska gränsen. Men premiären för de tyska restaurangvagnarna är uppskjuten på obestämd tid.

Foto: Tobias Jäderup En av de fyra restaurangvagnarna, RB8DE 61 74 85-91 758-8, kördes 7 mars till Stockholm i tjänstetåg 96020. Foto mellan Mantorp och Törnevalla.
Notis

WSP vinner omfattande järnvägsuppdrag

Trafikverket ger WSP i uppdrag att projektera den omfattande ombyggnaden av Sävenäs rangerbangård i Göteborg och stärka Sveriges godstransportkapacitet på räls. Arbetet startar omgående och beräknas stå klart 2029.

Notis

Transportstyrelsen avslutar tillsyn av MPK

Transportstyrelsen avslutar nu en tillsyn som rör Trafikverkets nya system för tågplanering, MPK. "Vår bedömning är att genomförda och pågående åtgärder kommer att ge förutsättningar för att bristerna inte uppstår igen", säger Petra Särefjord, sektionschef vid Transportstyrelsen