Annons:
Tågföretagen vill se ett högkapacitetsnät för järnvägen
Industrins ökade investeringar och befolkningstillväxt leder till mer resande och godstransporter i Sverige. För att hantera detta behov har Tågföretagens medlemmar tagit ställning för ett högkapacitetsnät. Detta skriver de i ett pressmeddelande där de också anser att Trafikverket misslyckats med att leverera tågplaner i tid, vilket påverkar operatörernas planering och kundernas resande. Tågföretagen kräver leveranser i tid för normal produktion och fungerande transporttjänster.
ANNONS:
Fler notiser
Vintersäsongen på smalspårsjärnvägen
Söndag 23 november börjar en intensiv vintersäsong på smalspårsjärnvägen Hultsfred–Västervik. Under veckorna fram till jul har Tjustbygdens Järnvägsförening 18 inplanerade trafikdagar på den byggnadsminnesförklarade järnvägen.
Nu fortsätter arbetet med järnvägen Byarum–Tenhult
Den nya järnvägen mellan Byarum och Tenhult, söder om Jönköping, blir en cirka 25 kilometer lång enkelspårig järnväg med maxhastigheten 200 kilometer i timmen. Projektet beräknas kosta omkring 2,2 miljarder kronor i 2021 års prisnivå.
Snart dags för Logistik & Transport i Göteborg
Den 24-25 oktober arrangeras Logistik & Transport, en mässa och konferens om framtidens logistik- och transportlösningar, på Svenska Mässan i Göteborg.
SJ åter Sveriges grönaste varumärke
SJ har utsetts till Sveriges grönaste varumärke inom alla branscher, och dessutom inom kategorin Transport för sextonde året i rad.



