Annons:

Publicerad: 2026-08-03

Trästolparna bort från Siljansbanan

Under natten till tisdag inleds bytet av kontaktledningsanläggningen mellan Mora och Garsås, 18 kilometer. Under de närmaste åren ska anläggningen bytas på hela Siljansbanan Mora–Borlänge.

Text: Ulf Nyström  Foto: Håkan Alexandersson

Natten till tisdag inleds bytet av kontaktledningsanläggningen på Siljansbanan mellan Mora och Garsås. Green Cargos virkeståg som lastats i Mora och är på väg till Husum har just lämnat Rättvik 30 juni 2025 och befinner sig i stigningen mot Tällberg.
Siljansbanan fick trästolpar vid elektrifieringen under slutet av 1970-talet och är en av få järnvägar i Sverige som har fortfarande har trästolpar. Ett av Tåg i Bergslagens Regina-tåg vid Brudviken mellan Vikarbyn och Rättvik 28 maj 2024.

”Den tekniska livslängden för trästolparna som håller upp kontaktledningen är 30 år men stolparna har stått här i 50 år”, säger Riitta Pettersson, projektledare på Trafikverket.

”Stolparna borde bytts för länge sedan, det är verkligen hög tid.”

Siljansbanan mellan Borlänge och Mora elektrifierades under 1970-talet. Eldriften invigdes 28 maj 1978 av dåvarande kommunikationsministern Bo Turesson.

Få kontaktledningsstolpar i trä

De allra flesta järnvägarna i Sverige fick kontaktledningsstolpar i stål men Dalslands Järnväg mellan Mellerud och Kornsjö vid gränsen till Norge och Siljansbanan mellan Borlänge och Mora fick av ekonomiska skäl billigare kontaktledningsstolpar i trä.

Stolparna på Dalslandbanan byttes ut för några år sedan och de närmaste åren försvinner trästolparna även från Siljansbanan.

Arbete under nätterna

”Vi kommer att jobba under nätterna i höst och vinter med att gjuta betongfundament för de nya kontaktledningsstolparna och att montera stolparna, säger Riitta Pettersson.

Annons:

”Vi förbereder för installation av autotransformatorer men det de kopplas inte in förrän senare. Nästa år hänger vi upp ny kontaktledning.”

”Nu har vi sex timmar på oss varje natt, nästa år har vi åtta timmar varje natt.”

Arbetet kommer att utföras av Infranord som använder sitt borrtåg för fundamentsättningen.

Trästolparna borta 2031

Det fortsatta bytet av kontaktledningsanläggningen mellan Garsås och Borlänge, 85 kilometer, kommer troligen att ske 2027-2031 men entreprenaden är ännu inte upphandlad.

Kontaktledningsanläggningen på Borlänge driftplats byttes ut sommaren 2025.

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Officiell premiär för X80

Försenade leveranser, problem med temperaraturen inombords i vinterkyla, några barnsjukdomar och mjukvaruproblem. Det har tagit många år att få Västtrafiks nya regionaltåg i trafik men i dag invigs tågen.

Läs mer

Nyhet

Tjuvar nära stoppa tågtrafik

Under åtta veckor har tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås varit inställd. Driftplatsen Lerum har byggts om och flera andra arbeten har utförts. De flesta tågen har ersatts med bussar men SJ har i fem veckor kört snabbtåg via Borås. Klockan 05.20 på måndag morgon rullar det första tåget efter ombyggnaden genom Lerum om tjuvarna kan hållas borta.

Läs mer

Nyhet

Nypremiär för tåg Sverige–Finland

På måndagsmorgonen återupptas persontågstrafiken mellan Finland och Sverige efter 38 år. Det finska tågtrafikföretaget VR kör nu två tåg om dagen i vardera riktningen mellan Uleåborg och Haparanda.

Läs mer