Annons:

Publicerad: 2024-05-25

Bedräglig statistik om flygresandet

Försäljningen av biljetter till inrikesflyget ökade i april jämfört med samma period året innan. Samtidigt minskade köp av biljetter till tågresor inom landet på resebyråerna. Det visade statistik från Svenska Resebransch Föreningen (SRF) som nyligen fick visst genomslag i massmedia.

Varje månad samlar SRF in försäljningsstatistik från sina 200 medlemsföretag i resebranschen. För april månad visar statistiken ett trendbrott, i takt med att köp av inrikes tågbiljetter minskar, ökar försäljningen av flygbiljetter.

I april ökade sålda biljetter till inrikesflyget med 9,5, procent jämfört med samma period förra året. Samma månad minskade köp av tågresor med 3,2 procent

De nya siffrorna antas, enligt SRF, bero på ett minskat utbud av platser hos de stora tågaktörerna. Den tuffa vintern har medfört att många tåg behöver repareras, vilket leder till en lägre kapacitet jämfört med förra året.

Enligt SRF är tågsystemet slitet med förseningar och inställda tåg till följd samtidigt som den dåliga framförhållningen vid spårarbeten anses påverka försäljningen då tågbolagen inte kan släppa biljetter till försäljning förrän nära in på avresa.

Men SRF mäter endast förändringar i försäljning av biljetter på resebyråer och det är både vad gäller tåg och flyg säkert en väldigt liten andel, i synnerhet för privatresenärer.

För tågresandet finns ännu ingen samlad statistik för de stora tågbolagen som SJ, MTRX, Vy Tåg och Snälltåget.

En eventuell minskning av tjänsteresandet med tåg beror sannolikt på att SJ och andra tågtrafikföretag bytt biljettbokningssystem under våren med sena biljettsläpp som följd.

Enligt det statliga flygplatsbolaget Swedavia minskade i själva verket antalet resenärer på inrikesflyget i april i år jämfört med april förra året på de flesta flygplatserna, bland annat Arlanda, Landvetter och Sturup. Totalt minskade antalet inrikesresenärer på de tio statliga flygplatserna med fem procent.

För perioden januari-april minskade antalet inrikes flygresenärer på de tio statliga flygplatserna med sju procent jämfört med motsvarande period förra året. Minskningen är störst på de stora flygplatserna.

Det så kallade trendbrottet när det gäller inrikesresande med tåg och flyg tycks endast gälla den del av biljetterna som säljs av resebyråerna.

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Nyhet

SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland

SJ:s nya snabbtåg som just nu provkörs hos Alstom i Hennigsdorf norr om Berlin kommer inte att sättas i reguljär trafik förrän i december 2027. Däremot blir det premiär för de nya regionaltågen under hösten nästa år.

Notis

Fler väljer VR Snabbtåg i påsk

Intresset för att resa med VR Snabbtåg mellan Stockholm och Göteborg i påsk ökar. Bokningarna är upp 6 procent jämfört med förra påsken, samtidigt som fler avgångar körs jämfört med i fjol.

Nyhet

Nya Krösatågen två år försenade

Trafikstarten för de nya Krösatågen kommer att bli två år försenad. De nya lingonröda tågen skulle satts i trafik för ungefär ett år sedan. Nu är förhoppningen att få dem i trafik om ett år.

Notis

Terminaler i Norrbotten gav rekord i Göteborg

Godstågstrafiken mellan Norrland och Göteborgs Hamn fortsätter att växa. Två terminaler i Norrbotten sticker ut som drivande bakom den volymutveckling som innebar att 2025 blev det bästa året någonsin för containertransporter mellan Göteborgs Hamn och järnvägsterminaler i Norrland som helhet.

Nyhet

Snälltåget till Mora nästa vinter

Under vintersportsäsongen 2026–2027 kommer Snälltåget att köra dagtåg på lördagar mellan Malmö och Mora med busstransfer till Sälenfjällen. Tågen körs oftast via Stockholm men några gånger via Göteborg.

Notis

Två omkom i arbetsplatsolycka söder om Hallsberg

Två män har avlidit efter en svår arbetsplatsolycka vid Östansjö söder om Hallsberg på torsdagen. Olyckan inträffade inom arbetsområdet för Trafikverkets dubbelspårsutbyggnad på sträckan Hallsberg–Stenkumla som ska vara klart 2031.

Nyhet

96 timmars tågstopp Göteborg–Alingsås

Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås stoppades på torsdagsmorgonen och återupptas först på måndag morgon. Under 96 timmar ska fem nya växlar läggas in i Lerum och arbetet med den nya kontaktledningsanläggningen skiftar från nedspår till uppspår.