Annons:
Snälltåget öppnar bokningen för vintern 2024-2025
Nu öppnar Snälltåget bokningen för resor under vintern 2024/25 till Åre och övriga vinterdestinationer i Jämtland Härjedalen. Första tåget avgår 20 december och säsongen avslutas 27 april. Bland nyheterna finns att Vemdalen och Ramundberget får ändrad bytesdag som bättre passar tågresenärer från södra Sverige och Danmark och att transfer erbjuds mellan Åre station och Åre Björnen samt Tegefjäll.
“Vi märker redan av ett stort intresse för fjällresor till vintern 2024/25 och många är intresserade av att säkra sin plats på tåget till fjällen i vinter”, säger Marco Andersson, kommersiell chef vid Snälltåget.
Snälltåget kör nattåg från Malmö via Lund, Hässleholm, Alvesta, Nässjö, Linköping, Norrköping, Stockholm, Uppsala till Östersund, Undersåker, Åre, Duved, Enafors* och Storlien* under perioden 20 december 2024–27 april 2025, med avgångar norrut på onsdagar och lördagar och avgångar söderut på torsdagar och söndagar.
Under perioden 20 december–30 mars körs även ett nattåg från Malmö till Åre och Vemdalen på fredagar med återresa på lördagar. Detta innebär att resenärerna till Vemdalen får en annan bytesdag för boendet i fjällen jämfört med tidigare säsonger.
“Nästan alla våra resenärer som reser till Vemdalen kommer från södra Sverige och Danmark. Vi vet att dessa uppskattar att istället resa med avresa fredag och hemresa lördag, för att få en dag hemma innan man går tillbaka till arbete och skola och och hoppas att denna förbindelse ska göra våra avgångar till Vemdalen ännu attraktivare”, fortsätter Marco
Snälltåget erbjuder många transferlösningar i fjällen:
- Från Undersåker finns transfer till Edsåsdalen, Trillevallen och Vålådalen under hela säsongen.
- Från Enafors till Storulvåns fjällstation finns transfer under perioden 20 februari–27 april när fjällstationen har öppet
- Från Vemdalen Röjans station finns transfer till Vemdalens skidområden, Funäsdalen, Bruksvallarna och Ramundberget i anslutning till/från tåget med ankomst och avgång på lördagar
- Från Östersund till Vemdalens skidområden finns transfer under perioden 22 februari–20 april i anslutning till/från nattåget i Östersund med bytesdag för boendet torsdag och söndag.
- Från Åre station finns transfer till Åre Björnen och Åre Tegefjäll under perioden 20 december–20 april till/från Snälltåget alla avgångar.
“Förra året introducerade vi möjligheten till transfer från Åre station när många redan hade bokat sin resa. Detta året utökat vi möjligheterna att resa med transfer och det finns med redan när vi öppnat försäljningen”, säger Marco.
Att resa med tåg till fjällen är hållbart. En enkel resa resa med Snälltåget Malmö–Åre innebär mindre än ett kilo koldioxidutsläpp per person tur och retur. Motsvarande resa med SAS i ett modernare flygplan (Airbus NEO 320) Köpenhamn–Östersund innebär 242 kg och en resa med 4 personer i en bensindriven Volvo V60 107 kg per person.
* Till Storlien gör trafiken ett uppehåll under perioden 6 januari–9 februari.

FOTO: Snälltåget
ANNONS:
Senaste nyheterna:
Trafikverket tror på höjda banavgifter
Banavgifterna bör snarare höjas än sänkas. Det är beskedet från Trafikverket till regeringen. Avgifterna för persontåg behöver troligen höjas kraftigt medan avgifterna för godståg höjs marginellt.
Infranord har tilldelats tre underhållskontrakt för Ostkustbanan
Infranord har idag det pågående uppdraget att utföra basunderhåll av Ostkustbanan. De nya entreprenaderna påbörjas den 1 september 2026 och pågår i fyra år med möjlighet till förlängning i ytterligare tre år.
Fasta förbindelsen fyller 25 år
Den 1 juli 2025 fyller Öresundsbron 25 år. På ett kvarts sekel har antalet människor som reser över Öresund ökat 10–15 gånger och antalet arbetspendlare har ökat från 1 500 till 22 000. Men godstågstrafiken har stagnerat.
Trafikverket ska vidareutveckla trafikledning och infrastrukturobjekt i Öresundsregionen
Regeringen ger Trafikverket i uppdrag att vidareutveckla trafikledning och infrastrukturobjekt i Öresundsregionen. Syftet är att ha ett väl utvecklat trafikledningssamarbete på plats i Öresundsregionen i samband med att den fasta förbindelsen över Fehmarn Bält öppnar.
SJ kan köra nattåg Oslo–Köpenhamn
SJ kan komma att köra dagtåg mellan Oslo och Köpenhamn och nattåg mellan Oslo och Stockholm samt mellan Oslo och Berlin via Köpenhamn från december 2026. Men planerna på nattåg är beroende på framtiden för Euronight Stockholm–Berlin och norska Jernbanedirektoratet.
Trafikverket utvecklar ny affärsform för stora infrastrukturprojekt
Trafikverket utvecklar ny affärsform inom anläggningsbranschen i Sverige och inför innovativ alliansmodell. Syftet är att stärka leveransförmåga, effektivitet och kostnadskontroll för stora, samhällsutvecklande infrastrukturprojekt.
Ingen vill köra nattåg till Norrland
3 juni gick tiden ut för att lämna anbud på nattågstrafiken mellan Stockholm och Övre Norrland. Men Trafikverket har inte fått in ett enda anbud.
Fyra svenska kandidater till Women in Rail Awards
Women in Rail Sverige har nominerat fyra svenska kandidater till European Agency for Railways prestigefyllda Women in Rail Awards. Nomineringarna spänner över fyra kategorier och representerar det bästa av svensk järnvägssektor när det gäller jämställdhet, ledarskap och innovation.
Nattåg kan vara kommersiellt lönsamma
Det går att bedriva kommersiellt lönsam nattågstrafik. Men bara på vissa sträckor, kanske bara delar av året och bara om man även kör sitt- och liggvagnar i tågen. Det hävdar Marco Andersson, kommersiell chef på Snälltåget.
Nya röjningslok i Gävle och Ånge
Railcare har etablerat ytterligare två röjningslok i beredskap inom det utökade beredskapsuppdraget för Trafikverket. Det är i Gävle och Ånge som man nu kan se de helt nya Effishunter-loken och förare redo att rycka ut.