Annons:

Publicerad: 2024-08-24

Första spadtaget för Uppsalas spårväg

22 augusti togs första spadtaget för Uppsalas spårväg. Nu startar flytten av ledningar i marken, för att spåren ska kunna anläggas och vara driftsäkra. År 2029 ska spårvägen vara färdigbyggd.

“Nu har vi tagit det första spadtaget! Ett stort jobb börjar – och vi ser med stolthet och glädje fram emot år 2029 då vi har moderna spårvagnar på Uppsalas vägar. Med spårvägen kopplar vi samman staden, minskar trängseln på våra gator, skapar fler arbetstillfällen och ser till att vi reser mer klimatsmart”, säger Erik Pelling (S), kommunstyrelsens ordförande.

På vissa sträckor måste ledningar i marken flyttas för att den framtida spårvägen ska bli driftsäker. Det är det arbetet som börjar nu.

Ledningsflytten genomförs i etapper fram till år 2027.

När ledningarna har flyttats kan spåren byggas. Det arbetet börjar år 2026.

År 2029 är spårvägen färdigbyggd och klar att användas. Då kommer den att passera arbetsplatser, bostadsområden och andra viktiga platser på sin väg till och från Bergsbrunna, över Fyrisån och in till centrala Uppsala.

Erik Pelling (S), kommunstyrelsens ordförande, och Helena Proos (S), regionstyrelsens ordförande, tog första spadtaget för spårvägen. FOTO: Susanne Järved

ANNONS:

Senaste nyheterna:

Notis

Lägre kostnader med AI

Artificiell Intelligens (AI) kan möjliggöra årliga kostnadsbesparingar på 35-80 miljarder dollar och intäktsökningar på 20-50 miljarder dollar inom järnvägen globalt.

Notis

Nobelbanan föreslås gå via Karlskoga

I dag presenterades den rekommenderade sträckningen för Nobelbanan, en möjlig ny järnväg mellan Örebro och Kristinehamn. Sträckningen följer E18 från Örebro, med en ny station i södra Karlskoga och ansluter till Värmlandsbanan norr om Kristinehamn. Om banan blir verklighet kan en resa mellan Karlstad och Örebro gå på 33 minuter.

Notis

Cowi projekterar upprustning av Lommabanan

Cowi kommer på uppdrag av Infrakraft att projektera upprustningen av järnvägssträckan mellan Kävlinge och Arlöv på Lommabanan. Projektet ska öka kapaciteten på den viktiga gods- och persontrafikleden genom bland annat två nya mötesstationer.

Notis

DSB satsar på videoövervakning med AI

DSB har tecknat ett nytt avtal med Scanview om fortsatt utveckling, drift och underhåll av videoövervakningslösningar inom DSB:s infrastruktur. Avtalet bygger vidare på ett samarbete som sträcker sig över mer än 20 år.

Notis

Kombitågen Parma–Frövi dubbleras

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Direktförbindelsen startade i slutet av februari 2026.

Nurminen Logistics ökar första veckan i oktober antalet avgångar med kombitågen mellan Parma och Frövi från en till två i veckan i vardera riktningen. Nurminen Logistics introducerade direktförbindelsen mellan Castelguelfo-terminalen i närheten av Parma i norra Italien och Frövi 25 kilometer norr om Örebro i slutet av februari i år. Tågen körs hela vägen av TX Logistik. Transporttiden är två och ett halvt till tre dygn.
Notis

Train Alliance och Polar Structure förlikas

Train Alliance som äger, förvaltar och utvecklar verkstäder för tågunderhåll och investmentbolaget Polar Structure har ingått en överenskommelse om utestående affärer parterna emellan. Därmed biläggs tvisterna mellan de två företagen.