Annons:

Publicerad: 2025-02-05

Fler containrar på tåg till Göteborgs hamn

Tågtransporterna med containrar till och från Göteborgs hamn ökade med sju procent till 505 000 TEU. Prognosen för 2025 pekar på all time high.

Text: Ulf Nyström  Foto: Kasper Dudzik

De långa körtiderna för godstågen på Västra stambanan blir ännu längre när kontaktledningen byts mellan Olskroken och Alingsås. En del godståg leds om över Trollhättan och Kil, andra får stå åt sidan i Hallsberg i två timmar.
Ett av dåvarande CFL cargos containertåg mot Göteborg Skandiahamnen passerar Jonsered Östra på Västra stambanan mellan Alingsås och Göteborg 18 september 2024.

”Vi kunde notera en betydande ökning av antalet containrar som transporterades på järnväg till och från hamnen förra året”, säger Claes Sundmark, försäljningschef på Göteborgs Hamn.

Under 2024 hanterades 909 000 containrar i Göteborgs hamn, en minskning med en procent jämfört med 2023. Men andelen som anlände eller avgick med tåg ökade till 55 procent, från 473 000 till 505 000 TEU.

TEU står för twenty-foot equivalent unit, på svenska tjugofotsekvivalent, det vill säga en 20 fot lång container. Containrar med andra längder räknas om till 20-fotscontainrar för att möjliggöra rättvisande jämförelser.

Hoppas på nytt rekord 2025

”Utvecklingen hittills i år ser bra ut och jag tror och hoppas att vi kan notera ett nytt rekord för antalet containrar på tåg under 2025”, säger Claes Sundmark.

”Men mycket beror naturligtvis på världsekonomin och konjunkturutvecklingen under året.”

De gamla rekordet från 2022 och lyder på 517 000 TEU.

Minskningen av det totala antalet containrar i hamnen med en procent ser Claes Sundmark inte som något misslyckande.

”Vi hanterade betydligt fler lastade containrar under 2024 än under rekordåret 2023”, säger han.

”Hanteringen av tomma containrar minskade kraftigt.”

Importen ökade med 15 procent

Under 2024 ökade importen till Sverige via Göteborgs hamn med 15 procent.

”Återhämtningen av importen innebär att vi nu är nära 50–50-balans mellan import och export”, säger Claes Sundmark.

”Tidigare har det ofta varit så i Göteborgs Hamn och det är ganska unikt jämfört med andra hamnar i Sverige och utomlands.”

Annons:

”Med balans mellan import och export minskar behovet av tomcontainrar då en inkommen importcontainer snabbt kan tömmas och lastas till en utgående exportcontainer utan att man behöver skeppa in en tomcontainer utifrån. Det ger hög effektivitet, mindre klimatpåverkan och lägre kostnader i leveranskedjan.”

Störst ökning till Falköping, Jönköping och Nässjö

Järnvägstransporter av containrar har ökat mest till Falköping, Jönköping och Nässjö som tar emot mycket importgods men även till Hallsberg, Eskilstuna och Insjön.

Nya tågpendlar från Sundsvall, Bastuträsk och Haparanda med Väte Rail och Grenland Rail som tågdragare har bidragit till att hålla upp exportvolymerna.

”De pendlarna kom igång under 2024 och vi räknar ned att de blir mer betydelsefulla under 2025”, säger Claes Sundmark.

”Trafiken från Bastuträsk har utvecklats väldigt fint under hösten.”

Höjda banavgifterna ett orosmoln

Ett orosmoln är det kraftigt höjda banavgifterna för godstågstrafiken vid årsskiftet.

”Tågtrafikbolagen har varit väldigt skickliga på att hantera alla banarbeten och andra störningar i trafiken och jag hoppas att de även kan hantera de ökade kostnaderna för tågtransporter”, säger Claes Sundmark,

”Men det är en hård kamp för alla parter att köra gods på järnväg, ekonomiskt och produktionsmässigt.”

Ulf Nyström

Ulf Nyström

Redaktör på Järnvägar.nu

ANNONS:

Senaste artiklarna:

Nyhet

Asbest kan stoppa 620-loken

SBB Cargo har upptäckt att det finns asbest i 620-loken. Försäljningen av lok till Nordic Re-Finance har stoppats medan SBB Cargo utreder om och hur asbesten loken kan saneras.

Nyhet

SJ kör nattågen ett år till

SJ kommer att köra nattågen mellan Stockholm och övre Norrland ytterligare ett år. Trafikverket har beslutat att utlösa den ensidiga optionen om trafik från december i år till december 2026.

Nyhet

Oväntat punktliga tåg

Tågtrafiken mellan Göteborg och Alingsås har fungerat riktigt bra sedan början av januari när arbetet med bytet av kontaktledningsanläggningen inleddes och enkelspårstrafik infördes mellan Olskroken och Partille.